Відбулася конференція щодо ролі системи громадського здоров’я в розвитку галузі

9 жовтня 2024 о 10:35
371

Всеукраїнська наукова конференція з міжнародною участю «Роль системи громадського здоров’я в імплементації Стратегії розвитку системи охорони здоров’я до 2030 року», яка відбулася в Ужгороді 3–4 жовтня 2024 р., стала платформою для професійних дискусій між експертами Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) та міжнародних інституцій, менеджерами та практиками системи громадського здоровʼя, науковцями, представниками навчальних закладів, національних та міжнародних партнерів у галузі громадського здоровʼя.

Конференція пройшла на базі Ужгородського національного університету за організації проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Розбудова стійкості системи громадського здоров’я» (Pact) та Всеукраїнської асоціації фахівців з громадського здоровʼя.

Подробиці

Учасники сфокусували увагу на поточних проблемах галузі, особливо на тих, що стосуються реалізації Глобальної програми безпеки охорони здоровʼя (GHSA) в контексті триваючої війни в Україні та післявоєнної відбудови.

«Питання протидії загрозам, які стосуються глобальної безпеки та існують у системі громадського здоровʼя, є пріоритетним і першочерговим для України. 1 жовтня 2023 р. в країні набув чинності Закон України «Про систему громадського здоров’я», яким передбачено основні функції громадського здоровʼя. Впровадження кращих практик та обмін міжнародним досвідом дозволить посилити систему громадського здоров’я України та інтегрувати її у європейську мережу», — зазначила Тетяна Скапа, керівниця департаменту громадського здоров’я МОЗ.

Закон «Про систему громадського здоров’я» дозволяє зміцнити систему громадського здоров’я, інтегрувати її в європейську мережу. Він став основою для перегляду всієї системи медичних оглядів як заходів первинної профілактики хвороб. Первинна профілактика передбачає проведення профілактичних щеплень, популяризацію здорового способу життя, інформування осіб про ефективні заходи профілактики, медичні огляди тощо. Вторинна профілактика охоплює комплекс заходів, спрямованих на запобігання прогресуванню хвороб на ранніх стадіях та їх наслідкам і включає передусім заходи раннього виявлення хвороб (періодичні медичні обстеження – скринінги всіх осіб певного віку або осіб з груп ризику) та моніторинг стану здоров’я пацієнта після певних хвороб з метою уникнення рецидивів. Третинна профілактика спрямована на контроль ускладнень після хвороб та реабілітацію хворих і може містити заходи щодо реабілітації та контролю хронічного болю; паліативну допомогу.

Під час наукової конференції учасники обговорили пріоритетні напрями розвитку системи громадського здоров’я України та цілі, передбачені стратегією розвитку на найближчі 6 років. Зокрема, зниження ризику спалахів інфекційних захворювань, посилення епідеміологічного нагляду, посилення діагностичної лабораторної мережі, профілактика інфекційних та неінфекційних захворювань у громадах, реагування на надзвичайні ситуації, роль наукових досліджень та їх вплив на громади.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua,
фото — facebook.com/phc.org.ua