У МОЗ відбулася нарада з керівниками структурних підрозділів з охорони здоров’я

25 вересня 2024 о 12:00
310

Минулого тижня в Міністерстві охорони здоровʼя (МОЗ) України відбулася зустріч із керівниками структурних підрозділів з питань охорони здоровʼя обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій.

Реагування на терористичні атаки рф

Перший блок зустрічі було присвячено досвіду реагування медичної системи на терористичні атаки рф. Учасники, спираючись на приклади трьох конкретних випадків — Полтави, Львова та Києва, проаналізували координацію дій закладів охорони здоровʼя, медичних працівників та «екстренки» у надзвичайних ситуаціях, а саме — під час ракетних обстрілів.

Коментар Віктора Ляшка

«Проаналізували реальні кейси терористичних атак, які стали для української медичної системи регулярними викликами. На жаль, наразі в країні немає безпечних місць, тому кожна область має пропрацювати та бути готова до будь-яких сценаріїв, аби максимально ефективно надати медичну допомогу постраждалим. Працюємо над тим, аби створити автономну та ефективну систему охорони здоровʼя, здатну адаптуватися до будь-яких викликів — чи то обстріли, чи то відсутність електроенергії або водопостачання», — зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

У ході обговорення доповідачі акцентували увагу на ключових факторах, що впливають на ефективність реагування: чіткий алгоритм обовʼязків та дій медичного персоналу в критичній ситуації, визначені маршрути для пацієнтів, які потребують екстреної медичної допомоги, а також для тих, хто підлягає евакуації, оперативне управління ресурсами та швидкий доступ до них, координація з іншими державними органами, своєчасна комунікація з громадськістю й медіа для запобігання паніці та дезінформації.

Фінансування галузі у 2025 р.

Друга частина сесії була присвячена фінансуванню системи охорони здоровʼя на 2025 р.

Як ми вже повідомляли, Кабінет Міністрів України ухвалив та направив до Верховної Ради України проєкт державного бюджету на 2025 р. Наразі документ вже зареєстровано у Верховній Раді України 14 вересня 2024 р. за № 12000.

У пріоритеті — спрямування коштів бюджету на наступні напрями: програма медичних гарантій (175 млрд грн); централізовані закупівлі ліків та медичних виробів (11,8 млрд грн), громадське здоровʼя та заходи боротьби з епідеміями (4,4 млрд грн). Понад 900 млн грн планується виділити на надання окремих медичних послуг військовим та ветеранам.

Готовність до роботи в осінньо-зимовий період

Окремо присвятили увагу питанню готовності закладів охорони здоровʼя до осінньо-зимового періоду 2024–2025 рр. та роботі медзакладів в умовах відключення та блекаутів. Ключовою вимогою до закладів охорони здоровʼя є їх автономія за трьома показниками: електроенергія, водопостачання, опалення. На сьогодні 291 із 642 медзакладів спроможної мережі лікарень країни є повністю автономними. Усі заклади спроможної мережі забезпечені генераторами, 88% лікарень мають резервні котельні, 56% медзакладів забезпечені резервними джерелами водопостачання.

Реабілітаційна допомога

Завершальна тема зустрічі була присвячена реабілітаційній допомозі дорослим та дітям у стаціонарних умовах. За пакетом 53 «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в стаціонарних умовах» українці можуть отримати ці послуги у 316 медзакладах, законтрактованих із Національною службою здоров’я України. Станом на вересень держава забезпечила фінансування договорів у межах Програми медичних гарантій на суму майже 2 млрд грн. Загалом пропускна спроможність системи зросла приблизно в 4 рази. Якщо у 2022 р. реабілітаційні відділення по всій країні надавали близько 3000 сеансів на добу, то у 2024 р. ми говоримо вже про понад 12 000 реабілітаційних циклів на добу.

Нагадаємо, концепція МОЗ передбачає, що в кожній кластерній та надкластерній лікарні, яка включена до спроможної мережі, повинно бути сучасне безбарʼєрне відділення реабілітації. Мета реалізації проєкту — понад 5000 ліжко-місць для пацієнтів із травмами, хворобами та пораненнями, які потребують процесу активного відновлення.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua