Конференція, присвячена актуальним питанням сексуального та репродуктивного здоровʼя в умовах демографічної кризи, відбулася в Києві 7 жовтня 2024 р. Участь у заході взяли перший заступник міністра охорони здоров’я України Сергій Дубров, заступник представника Фонду ООН у галузі народонаселення (United Nations Population Fund — UNFPA) Мустафа Ельканзі, перша заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак, голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак, виконувач обов’язків директора місії Агентства США з міжнародного розвитку (United States Agency for International Development — USAID) в Україні Мілан Павлович.
Подробиці
Конференція стала майданчиком, де учасники присвятили увагу ключовим напрямам розвитку системи охорони здоров’я у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я в умовах загострення демографічної ситуації. Під час панельних дискусій та тематичних блоків говорили про стратегічні ініціативи, спрямовані на підвищення доступності медичних послуг та адаптацію системи охорони здоров’я до нових викликів, які виникли внаслідок війни.
Виступ Сергія Дуброва
С. Дубров підкреслив, що завданнями стратегії розвитку системи охорони здоров’я на 2030 р. є впровадження комплексних заходів з підтримки материнства та дитинства, що спрямовані на підвищення народжуваності, зокрема завдяки розвитку та підтримці репродуктивних технологій, зниженню дитячої смертності та подальшому масштабуванню послуг ранньої діагностики та технологій раннього втручання. Також під час виступу перший заступник презентував ключові кроки Міністерства охорони здоров’я України у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я на 2025 р. Йдеться про розбудову спроможності надавачів першої медичної допомоги щодо ведення неускладненої вагітності, підвищення обізнаності серед лікарів з надання допомоги постраждалим від всіх видів насильства, оновлення підходів до профілактичних оглядів дітей, зокрема і дітей раннього віку, та створення розширеної мережі реабілітаційних центрів для дітей.
«Питання сексуального та репродуктивного здоров’я є актуальними повсякчас. В умовах демографічної кризи та повномасштабної війни в Україні ці теми потребують особливої уваги для їх вирішення. Держава зобов’язана надавати пацієнтам безперебійний доступ до якісних та безоплатних медичних та соціально-психологічних послуг, особливо в прифронтових регіонах та населених пунктах, що знаходяться в максимальній наближеності до лінії зіткнення. Хочу подякувати нашим міжнародним партнерам з Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні та міжнародним партнерам, які допомагають забезпечувати мобільну допомогу в регіонах, наближених до бойових дій», — зазначив С. Дубров
Мобільні гінекологічні клініки
Як повідомляють у МОЗ, в Україні активно діють 28 мобільних гінекологічних клінік, які працюють у 23 областях країни. Особливість їх роботи полягає в тому, що вони курсують на віддалених територіях, де доступ до медичних послуг ускладнений. У просторі мобільної клініки жінки мають змогу отримати безоплатний повноцінний гінекологічний огляд, зробити ультразвукове дослідження (УЗД), тестування на ВІЛ та інфекції, які передаються статевим шляхом. Також ці мобільні простори обладнані усім необхідним для проведення пологів. За час своєї роботи гінекологічні пункти надали допомогу вже понад 111 тис. пацієнтів.
Інші питання
Крім цього, особливу увагу на заході приділили питанням залученості громад і медичних закладів до розв’язання демографічних проблем, забезпечення інклюзивності та доступності послуг для різних соціальних груп, а також розгляду ефективних підходів до посилення системи охорони здоров’я в контексті реагування на гендерно зумовлене насильство в умовах гуманітарних криз.
Захід реалізується за ініціативою МОЗ України, UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, Робочої групи з питань сексуального та репродуктивного здоров’я Кластеру охорони здоров’я, у співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї», за підтримки USAID та у співпраці з імплементаційним партнером UA Experts.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua