Почала працювати Програма медичних гарантій–2024: що з тарифами та коефіцієнтами?

2 січня 2024 о 11:20
2042

Попри війну та обмежені ресурси, обсяги гарантованих Програмою медичних гарантій (ПМГ) послуг для українців не зменшено. Навпаки, у 2024 р. ПМГ розширюється.

Як ми повідомляли раніше, бюджет ПМГ–2024 становить понад 159 млрд грн, з яких 5,2 млрд грн виділено на реімбурсацію лікарських засобів.

Як і раніше, ПМГ–2024 охоплює всі основні види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану, екстрену, паліативну допомогу та реабілітацію у сфері охорони здоров’я як дорослим, так і дітям.

Цього року ПМГ сфокусована на відновленні здоров’я та людського потенціалу: послуги з реабілітації, психічне здоров’я, а також нові напрямки — лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій та трансплантація.

ПМГ у 2024 р. включає 44 пакети послуг. Зокрема, три нові:

  • Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro);
  • Лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів;
  • Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин.

Що з тарифами та коефіцієнтами

Попри війну тарифи, за якими Національна служба здоров’я України (НСЗУ) сплачуватиме медичним закладам, у 2024 р. не зменшені. Їх удосконалено та пріоритезовано.

Зокрема, переглянуто базову ставку в хірургічних пакетах, яка становить 8735 грн, та переглянуто деякі коефіцієнти діагностично-споріднених груп (ДСГ). Впроваджуються нові групи залежно від складності послуги при операціях високої складності, зокрема, операції з кератопластики, трансплантації рогівки, встановлення штучного орбітального імпланту, встановлення штучного кришталика.

Також за умови виконання двох або більше операцій (множинні або чисельні операції в рамках одного пролікованого випадку), що входять у відповідні ДСГ, застосовується новий підхід, що включає оплату кількох операцій (не більше 3) із застосуванням відповідних вагових коефіцієнтів.

За реабілітацію в стаціонарних умовах базова ставка за пролікований випадок становить 19 769 грн. Однак за послуги з реабілітації найвищої складності (наприклад стану після травматичного пошкодження спинного та головного мозку) НСЗУ сплачуватиме понад 41 тис. грн. За послуги з реабілітації високої складності (наприклад інсульт у післягострий період) — понад 31 тис. грн.

За послуги з трансплантації НСЗУ сплачуватиме залежно від трансплантованого органа, а також окремо сплачуватиметься до- та посттрансплантаційний період. Наприклад, за послуги з трансплантації серця НСЗУ сплачуватиме понад 2 млн грн, а за трансплантацію легень — понад 2,6 млн грн.

Пріоритетом у ПМГ на 2024 р. залишається охорона материнства та дитинства.

Ставка за новим напрямом ПМГ–2024 лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro) становитиме 60 324 грн за один повний цикл, до якого будуть застосовуватися коефіцієнти відповідно до використаного методу запліднення яйцеклітини, а також повноти циклу.

Продовжується надання медичних послуг за пакетом «Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя», оплата за яким здійснюється за надану послугу, за кожну з яких медзаклади отримуватимуть 10 820 грн.

За одним з найвищих тарифів у ПМГ оплачуватиметься медична допомога новонародженим, у тому числі за проведення хірургічних операцій. У 2024 р. змінені підходи в частині оплати медичної послуги шляхом впровадження груп складності та віднесення тих чи інших станів до відповідних груп складності медичної послуги. Таким чином, розроблено 16 груп складності та встановлено відповідні коефіцієнти складності випадку, які застосовуються до базової ставки, яка становить 8735 грн.

Так, за лікування малюка з масою тіла 2500 г або більше, з гестаційним віком 37 повних тижнів і більше заклад отримає 13 189 грн. Тоді як за хірургічне лікування передчасно народженого малюка з масою при народженні менше ніж 750 г — понад 551 тис. грн

Тариф за медичну допомогу при пологах — 15 137 грн. А для закладів, які надаватимуть комплексні медичні послуги матері й дитині, тариф становить майже 20 тис. грн.

Збережено також і тарифи на лікування онкологічних захворювань. За хіміотерапевтичне лікування одного пацієнта упродовж року заклади отримуватимуть 36 тис. грн, а за лікування однієї дитини — до 131 тис. грн. Тариф за лікування онкогематологічних захворювань — 74 тис. грн.

Пріоритетними залишаються 6 інструментальних досліджень для раннього виявлення онкологічних захворювань.

Важливим є сталість функціонування мережі закладів охорони здоров’я та надання медичної допомоги нашим громадянам у зоні бойових дій.

За пакетом «Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке знаходиться на території, де ведуться бойові дії» тариф визначається як глобальна ставка на місяць, яка дорівнює фактичній вартості медичних послуг за грудень за договором, який діяв до 31 грудня 2022 р. за пакетами медичних послуг з надання стаціонарної допомоги з проведенням хірургічних операцій та без та/або «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах», та/або «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах», та/або 1/12 «Діагностика та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах» відповідного надавача медичних послуг.

Програма реімбурсації «Доступні ліки» розвиватиметься в межах наявних напрямків. У 2024 р. планується розширення переліку ліків за напрямом розлади психіки та поведінки, які пацієнти зможуть отримати безоплатно або з частковою доплатою.

Ознайомитися із постановою Уряду, що затверджує Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 р., можна за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua