Згідно зі статистичними даними, кількість безплідних пар в Україні стабільно збільшується, що потребує активної участі держави. Отримання доступу до послуг з відновлення репродуктивного здоров’я визнається основним способом підвищення ймовірності стати батьками. Проте у більшості країн такі послуги недофінансовані та недоступні для громадян через їх високу вартість та соціальну стигму. Лікування безпліддя часто фінансується особистими засобами, що може призвести до значних фінансових витрат для майбутніх батьків.
Тож у 2024 р. Міністерство охорони здоров’я вперше впроваджує фінансування допоміжних репродуктивних технологій за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.
Програма медичних гарантій (ПМГ) на 2024 р. покриває новий пакет послуг «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)».
Коментар Сергія Дуброва
«Сучасне життя суттєво знижує якість репродуктивних функцій українців. І якщо раніше цю проблему вирішували виключно за приватні кошти, то тепер ми надаємо можливість скористатися послугами з лікування безпліддя безоплатно. Також важливо забезпечити право на батьківство для військовослужбовців. Суворі реалії воєнних дій та умови, у яких наші захисники і захисниці перебувають тривалий час, боронячи нашу країну, можуть негативно позначитися на репродуктивній функції. Тому на допомогу ветеранкам чи дружинам ветеранів, які мріють відчути радість батьківства, можуть прийти лікарі. Таке рішення подарує нам більше ніж 10 тис. маленьких українців щороку», — зауважив перший заступник міністра охорони здоров’я Сергій Дубров.
Скільки платитиме держава
Ставка за новим напрямом з лікування безпліддя для лікарень становитиме 60 324 грн за надану послугу. Прогнозна кількість медичних послуг — 30 400 циклів. Очікувана кількість новонароджених громадян України після проведення штучного запліднення — близько 10 000.
Направлення жінок для проведення першого курсу лікування безпліддя методами допоміжних репродуктивних технологій за бюджетні кошти проводитимуться виключно за медичними показаннями.
Для долучення до ПМГ за пакетом «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)» медичні заклади мають законтрактуватися Національною службою здоров’я України впродовж січня 2024 р. за повною формою.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua