Запобігати і вчасно виявляти цукровий діабет 2-го типу

14 лютого 2022
680
Резюме

На Полтавщині запустили проєкт «Мисливці за діабетом», що реалізується Центром громадського здоров’я України та Україно-швейцарським проєктом «Діємо для здоров’я».

11 лютого 2022 р. у рамках інформаційної кампанії «Мисливці за діабетом» сімейні лікарі, медсестри та фельдшери Полтавської області «полювали» на цукровий діабет 2-го типу. Проєкт реалізується Центром громадського здоров’я України та Україно-швейцарським проєктом «Діємо для здоров’я», щоб інформувати українців про цукровий діабет 2-го типу і мотивувати їх регулярно перевіряти свій рівень глюкози в крові.

В Україні понад 1,3 млн осіб мають цукровий діабет. За даними Світового банку, поширеність цього захворювання становить 8,4%. Водночас більше половини осіб із цукровим діабетом (65%) не знають про свій діагноз. За результатами  дослідження STEPS, яке проводилося Всесвітньою організацією охорони здоров’я, 27,4% українців взагалі ніколи не вимірювали свій рівень глюкози у крові.

На Полтавщині щороку кількість нових пацієнтів із цукровим діабетом збільшується на 1200–1600 осіб. Це свідчить про низький рівень ранньої діагностики та контролю цього захворювання.

Полтавська обл. — одна із 5 цільових областей, включно із Рівненською, Дніпропетровською, Львівською та Херсонською, де працює команда «Мисливців за діабетом». До команди входять сімейні лікарі, терапевти, ендокринологи, медсестри, а також пацієнти з цукровим діабетом та їхні рідні, яким небайдужа ця тема.

Головні активності, які будуть здійснюватися у рамках кампанії:

  • проведення онлайн-тестування серед пацієнтів на визначення індивідуального ризику цукрового діабету 2-го типу, навчання щодо здорового способу життя, а також перевірка рівня глюкози у крові;
  • поширення інформаційних матеріалів про цукровий діабет 2-го типу серед медичних працівників;
  • проведення навчального тренінгу «Ведення груп ризику та проведення ранньої діагностики цукрового діабету на первинній ланці» для сімейних лікарів;
  • залучення медичних сестер та фельдшерів до роботи з жителями області щодо раннього виявлення, профілактики і лікування цукрового діабету 2-го типу;
  • масовий скринінг на цукровий діабет 2-го типу в 4 пілотних громадах та організованих колективах області.

Про інформаційну кампанію «Мисливці за діабетом»

Інформаційна кампанія «Мисливці за діабетом» — частина Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я», що реалізується у партнерстві з Центром громадського здоров’я України та спрямована на скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні. Проєкт має на меті підвищити рівень обізнаності про цукровий діабет 2-го типу в українському суспільстві, зокрема у групах ризику, а також залучити лікарів первинної ланки медичної допомоги до мотивації людей регулярно перевіряти свій рівень глюкози у крові та змінювати спосіб життя.

Про Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я»

Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» (скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні) має на меті зменшити тягар хвороб та запобігти передчасній смертності від неінфекційних захворювань. Проєкт реалізується за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC). Проєкт впроваджується на національному, регіональному (Львівській, Дніпропетровській, Полтавській, Рівненській та Херсонській областях) та територіальному рівнях (робота з громадами). Більше інформації про проєкт можна знайти на сайті та на фейсбук-сторінці.

У заході взяли участь:

Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації;

Іван Шумейко, головний терапевт Полтавської облдержадміністрації;

Ельвіра Кайдашев, головний ендокринолог Полтавської облдержадміністрації;

Світлана Левченко, сімейний лікар та лідер команди «Мисливців за діабетом» у Полтавській області.

Звертаючись до присутніх журналістів та організаторів заходу Віктор Лисак наголосив: «Профілактика, раннє виявлення і належне лікування цукрового діабету 2-го типу є пріоритетом для керівництва області. Адже люди, які хворіють на цукровий діабет 2-го типу, мають вдвічі вищий загальний ризик смерті порівняно з особами того ж віку без цієї патології. У хворих на цукровий діабет середня тривалість життя скорочується на 8 років. На рівні області ми робимо все можливе, аби забезпечити належну відповідь системи охорони здоров’я на цей виклик. Тестування рівня глюкози у крові за направленням лікаря, а також лікування цукрового діабету покриваються за рахунок бюджету. Однак без усвідомлення і відповідальності самих громадян досягти позитивних змін неможливо. Тому я закликаю усіх, особливо осіб віком старше 45 років, дізнаватися про свій ризик виникнення цукрового діабету 2-го типу та регулярно перевіряти рівень глюкози у крові».

Світлана Левченко зазначила: «Часто цукровий діабет 2-го типу не має жодних симптомів на початку захворювання. Наприклад, якщо у людини рівень глюкози у крові перевищує норму — це вже руйнує організм. Проте людина може не мати жодних скарг і почуватися нормально. Тому дуже важливо регулярно перевіряти свій рівень глюкози у крові, щоб вчасно виявити захворювання і почати його лікування — до того моменту, поки не розвинуться інші ускладнення. На це, власне, й спрямовані наші зусилля у рамках інформаційної кампанії «Мисливці за діабетом».

У рамках проєкту започатковано також онлайн-тестування, яке можливо пройти за посиланням diabetes.phc.org.ua. Це перший доказовий онлайн-тест на визначення індивідуального ризику розвитку цукрового діабету 2-го типу. Пройти його може кожен — як самостійно, так і під час прийому у свого сімейного лікаря. Цей тест є Формою оцінки ризиків цукрового діабету 2-го типу, що є частиною Уніфікованого клінічного протоколу первинної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги «Цукровий діабет 2-го типу», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я  від 21 грудня 2012 р. № 1118. А отже, він може бути використаний будь-яким лікарем у медичній практиці.

За матеріалами Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я»

Олександр Осадчий

Редакція журналу «Український медичний часопис»