Міжнародний та національний досвід щодо розширення програми PREP

10 червня 2021
804
Спеціальності :
Резюме

9 червня 2021 р. відбулася Друга національна конференція з доконтактної профілактики ВІЛ «PrEP: За межами звичайного захисту». Конференція пройшла у форматі пленарних засідань.

9 червня 2021 р. відбулася Друга національна конференція з доконтактної профілактики ВІЛ «PrEP: За межами звичайного захисту». Конференція пройшла у форматі пленарних засідань.

Тема пленарного засідання — Міжнародний та національний досвід щодо розширення програми PrEP. Модераторами пленарного засідання були Лариса Гетьман (ЦГЗ МОЗ України) та Наталія Подольчак (офіс CDC в Україні).

Досягнення глобальних цілей щодо протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам можливе завдяки тісній взаємодії кожної з ланок надання медичної допомоги, соціального супроводу, співпраці різних сфер та організацій, зазначив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін, який відкривав конференцію.

Він зауважив, що наразі Україна закуповує препарати для антиретровірусної терапії завдяки підтримці CDC і Глобального фонду, проте в недалекому майбутньому доконтактна профілактика ВІЛ повинна закуповуватися за гроші держбюджету. Також Ігор Кузін висвітлив й інший позитивний аспект програми PrEP:

«Ми розуміємо, що на цьому етапі доконтактна профілактика ВІЛ захищає окремо кожного клієнта та клієнтку, проте виконавши наші амбітні плани розширення програми доконтактної профілактики ВІЛ, ми зможемо вплинути на темпи поширення ВІЛ на популяційному рівні».

Щорічно в Україні проводиться близько 2,5 млн тестів на антитіла до ВІЛ і тисячі людей дізнаються про свій ВІЛ-позитивний статус щомісяця. Половина людей не знають свій статус, а це є потенційно небезпечною ситуацією для поширення ВІЛ в Україні.

Генеральний директор Центру громадського здоров’я МОЗ України Роман Родина зазначив, що Україна є лідером Східної Європи щодо кількості клієнтів, які скористалися послугами PrEP.

«Ми маємо амбітні плани щодо розширення програми доконтактної профілактики ВІЛ до 15 тис. клієнтів у 2023 р., що може забезпечити зниження темпів поширення ВІЛ серед ключових груп».

Про ситуацію із поширенням ВІЛ в Україні та про успіхи програми PrEP розповідала Лариса Гетьман, завідувач відділу координації програм діагностики та лікування ВІЛ Центру громадського здоров’я МОЗ України.

В Україні концентрована стадія епідемії ВІЛ-інфекції почалася з 1996 р., а з 2018 р. держава у співпраці з неурядовими організаціями розпочала впровадження програми PrEP. Уже цьогоріч заплановано, що близько 7 тис. осіб, які потребують PrEP, почнуть отримувати ці послуги, а у 2023 р. ця цифра має зрости до 13 500.

Координатор національної програми запобігання та контролю ВІЛ/СНІД та ІПСШ в Молдові Юрій Клімасевський розповів про впровадження програми PrEP у своїй країні, а також нагадав про показання щодо прийому PrEP.

Серед них ВІЛ-негативний статус, високий ризик інфікування ВІЛ та власне бажання почати доконтактну профілактику ВІЛ (що включає також і періодичне тестування на ВІЛ). Якщо у людини після початку прийому антиретровірусної терапії у межах доконтактної профілактики ВІЛ проявляються ознаки гострого вірусного синдрому, характерного для ВІЛ-інфекції, прийом PrEP неможливий.

Консультант регіонального бюро ВООЗ в Україні Яніс Годжес-Мамелетціс у своїй презентації про важливість PrEP для досягнення глобальних цілей щодо зменшення числа нових випадків інфікування ВІЛ зазначив, що промоція PrEP має бути із креативною складовою, орієнтована на загальне населення та не повинна стигматизувати ключові групи. Мовляв, виділяючи ключові групи, ми ніби заявляємо, що їх сексуальна та соціальна поведінка є ризикованою.

Успішним досвідом впровадження PrEP поділилася доктор Даун Сміт, вона є фахівцем з нормативно-правової бази, імплементації та моніторингу PrEP відділу профілактики ВІЛ/СНІД. З 2009 р. до сьогодні кількість осіб, які почали і продовжують регулярно приймати PrEP, досягла 275 тис. у США. Зниження захворювання на ВІЛ та поширення програми PrEP пропорційні.

Залучення сімейних лікарів до промоції PrEP має сенс, адже багато хто з осіб, які не мають ВІЛ або не підозрюють, що мають його, можуть не звертатися за консультацією до лікарів-інфекціоністів. Отже, важливо спростити доступ до PrEP для загального населення. Доктор Даун Сміт зазначає також, що важливим є збільшувати кількість та різноманіття закладів охорони здоров’я, які можуть надавати послуги, та однозначно підвищувати обізнаність про PrEP.

Також свої тези та абстракти представили завідувач кабінету «Довіра» у м. Херсон Наталія Риженко (Досвід впровадження PrEP на базі КНП«Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша»), завідувач амбулаторно-поліклінічного відділення Обласного клінічного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Анастасія Кузнєцова (Тривалість утримання осіб у програмі PrEP).

Доктор медицини, магістр охорони здоров’я, аспірант Університету штату Джорджія, США, Роман Івасій розповів про булінг щодо ЛГБТ+ студентів та ризиковану сексуальну поведінку в Україні, а професор кафедри сексуального здоров’я та ВІЛ у Шотландії Клаудіа Ескур поділилася історією успіху в розширенні PrEP в Шотландії та розповіла про пілотний проєкт PrEP для ЛГБТ у Шотландії.

Запис конференції доступний за посиланням.

Редакція журналу «Український медичний часопис»
за матеріалами phc.org.ua