Вірусні гепатити: скринінг, вакцинація та лікування

2 червня 2021
1791
Спеціальності :
Резюме

Наведено огляд сучасних даних щодо скринінгу, вакцинації та лікування вірусних гепатитів А, В, С, D і Е

Гепатит — захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Він розвивається через ураження вірусом гепатиту, деякі інфекційні захворювання, токсичні речовини, медикаменти та аутоімунні захворювання. Поговоримо про вірусні гепатити.

Їх п’ять:  А, В, С, D і Е. Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця.

Гепатити А і Е передаються фекально-оральним шляхом, тобто під час вживання інфікованої їжі або води. А гепатити В, С, D — через пошкоджену шкіру або слизову оболонку під час контакту. Зокрема, це може статися під час переливання крові, медичних маніпуляцій, від матері до дитини, статевим шляхом, під час вживання наркотиків ін’єкційно або інтраназально або ж побутовим шляхом (наприклад коли людина використовує леза для гоління або зубну щітку після інфікованої людини).

Для захисту від гепатитів важливо дотримуватися такої ж профілактики, як і при інших вірусних захворюваннях: мити руки, вживати в їжу вимиті та/або термічно оброблені продукти, мати індивідуальні засоби особистої гігієни, використовувати бар’єрну контрацепцію тощо.

Серед вірусних гепатитів найбільш небезпечними є вірусні гепатити В (ВГВ) та С (ВГС), які призводять до 96% всіх випадків смерті, пов’язаних з вірусними гепатитами. Саме тому важливі профілактичні заходи. До них належить і тестування.

Тестування на вірусні гепатити

Періодичне тестування на вірусні гепатити варто зробити правилом. У кожному із цих випадків передусім варто звертатися до сімейного лікаря, який може провести швидке тестування та у разі позитивного результату направити до вузькопрофільного спеціаліста.

Основним методом діагностики вірусного гепатиту А є виявлення у крові специфічних антитіл IgM, що свідчать про гостре захворювання. Також враховують дані об’єктивного обстеження та анамнезу.

Для діагностики вірусного гепатиту В за допомогою швидких діагностичних тестів або аналізу крові визначають поверхневий антиген гепатиту В — HBsAg. Якщо він є, то у людини в організмі є вірус. Після цього лікар може призначити додаткові обстеження anti-HB, HBcAg, IgM anti-HBc, anti-HBc, HBeAg, anti-HBe, ДНК ВГВ, вірусу гепатиту дельта тощо. Наступний етап — визначення ступеня пошкодження печінки.

Гепатит С діагностується у 4 етапи: скринінг на антитіла за допомогою швидких тестів або аналізу крові, перевірка наявності РНК ВГС за допомогою ПЛР-тестування, визначення генотипу  вірусу (це важливо для встановлення схеми лікування) та визначення ступеня пошкодження печінки.

Тестування на гепатит D проводять особам, у яких виявили гепатит В. Діагностика проводиться за допомогою визначення рівня імуноглобуліну G (IgG) та імуноглобуліну М (IgM), антитіл до вірусу гепатиту дельта і підтвердження діагнозу — шляхом виявлення РНК вірусу в сироватці крові.

Вакцинація від вірусних гепатитів

До Національного календаря щеплень входить лише вакцинація від вірусного гепатиту В.

Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування вірусного гепатиту В — це вакцинація трьома дозами вакцини. Згідно з Національним календарем щеплень першу дозу вакцини проти вірусного гепатиту В дитина має отримати упродовж першої доби життя, другу — у 2 міс, третю — у 6 міс.

Вакцини проти гепатиту С не існує.

Лікування вірусних гепатитів

Цьогоріч МОЗ прийнято нові Стандарти надання медичної допомоги дорослим та дітям із вірусними гепатитами В та С. Вони дозволять значно розширити доступ пацієнтів до лікування цих інфекцій.

Загалом ідеться про чотири окремих Стандарти:

Завдяки змінам у Стандартах раннє виявлення вірусних гепатитів стає більш можливими. Також спрощується маршрут пацієнта: якщо раніше людина мусила проходити дорогі обстеження, то сьогодні лікар може призначити лікування відразу після підтвердження діагнозу з мінімальним необхідним обсягом додаткових обстежень.

Ще одне: будь-який лікар, який пройшов відповідне навчання, може проводити лікування вірусних гепатитів. У деяких містах цю функцію на себе уже перебрали сімейні лікарі.

Специфічного лікування вірусних гепатитів А та D поки не існує, але важливо, що вони виліковні. Більше про лікування читайте за посиланням.

Лікування вірусного гепатиту В пожиттєве. Людина щодня приймає противірусні лікарські засоби. Вчасний і регулярний прийом медикаментів пригнічує та стримує розвиток вірусу й запобігає розвитку цирозу печінки та гепатоцелюлярної карциноми.

Гепатит С лікується зазвичай протягом 12 тиж (інколи курс лікування може тривати до 24 тиж, якщо у пацієнта наявні серйозні порушення печінки). Сучасні препарати є безпечними та ефективними, майже не спричиняють побічних реакцій та мають ефективність близько 90%.

В Україні ефективні лікарські засоби для лікування від вірусного гепатиту C закуповують за  кошти державного бюджету, і відстежити наявність ліків у закладах охорони здоров’я можна за посиланням.

Редакція журналу «Український медичний часопис»
за матеріалами phc.org.ua