Нові Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з медичної практики, що набули чинності з січня 2013 р., виявили низку проблем. З’ясувалося, що ліцензіати не мають навичок правильного заповнення документів. Така ситуація виникла внаслідок того, що більшість охочих отримати ліцензію на здійснення медичної практики користувалися послугами посередників і не брали участі у заповненні документів. Водночас посередницькі структури скористалися тенденціями дерегуляції, спрямованими на спрощення ведення бізнесу. Але дерегуляція ніколи не передбачала уникнення відповідальності за неправдиві відомості та за неналежні умови надання медичної допомоги.
Водночас нова редакція Ліцензійних умов опосередковано вимагає при поданні заяви на отримання ліцензії особистого заповнення керівником медичного закладу або фізичною особою — підприємцем відомостей про стан матеріально-технічної бази, про нормативно-правове забезпечення та про кваліфікацію персоналу. Це, в першу чергу, зумовлено особливостями господарської діяльності з медичної практики, що є діяльністю з високим ступенем ризику та має безпосередній вплив на здоров’я та життя громадян, а, відтак, вимагає максимально відповідального ставлення майбутнього ліцензіата до роботи, якою він прагне займатися.
Головна мета нововведень — відповідність заявленого у документах реальним можливостям медичного закладу та/чи фізичної особи-підприємця та вимогам чинного законодавства у сфері охорони здоров’я.
Неправильне та недобросовісне заповнення документів затримує процес отримання ліцензії, змушуючи фахівців Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, відповідно до законодавства, фактично повертати їх на доопрацювання. Аби підвищити рівень обізнаності та практичних навичок ліцензіатів, МОЗ України спільно із громадськими організаціями та профільними асоціаціями планує провести низку тренінгів та майстер-класів для заявників, де буде доступно роз’яснено нові вимоги до документів на отримання ліцензії для ведення господарської діяльності з медичної практики. Щодо графіка та місця проведення заходів буде повідомлено на сайті МОЗ України.
Докладніше про особливості ліцензування медичної практики, акредитації закладів охорони здоров’я, стандартизацію надання медичної допомоги та контролю якості медичних послуг в умовах реформування медичного обслуговування читайте в інтерв’ю Тетяни Донченко, начальника Управління контролю якості медичних послуг МОЗ України
Олександр Устінов, фото Сергія Бека