На сьогодні у світі цукровий діабет (ЦД) діагностовано у більш ніж 150 млн осіб, і щороку їх кількість збільшується на 5–10%. В Україні кількість офіційно зареєстрованих хворих на ЦД перевищила 1 млн 300 тис. осіб.
В рамках Всеукраїнського тижня профілактики діабету, що пройшов наприкінці листопада 2012 р., в усіх регіонах держави відбулися інформаційно-просвітницькі та діагностичні заходи. В поліклініках обласних центрів України всі бажаючі мали можливість визначити вміст глюкози в крові, виміряти артеріальний тиск, пройти додаткові обстеження, отримати консультації спеціалістів-ендокринологів та просвітницьку літературу. Для хворих на ЦД було організовано Школи діабетика, під час яких фахівці-ендокринологи прочитали тематичні лекції та відповіли на запитання пацієнтів. Згідно з опрацьованими даними по регіонах, під час проведення заходу обстежено понад 14 тис. осіб. Підвищений вміст глюкози в крові серед них виявлено у 15% громадян.
Лікарі Сумщини під час заходу під гаслом «Зрозуміти діабет та взяти над ним контроль» поділилися знаннями про те, як захиститися від цього захворювання. Усім бажаючим медики безкоштовно визначали рівень глюкози в крові, а також вимірювали артеріальний тиск. Крім того, лікарі розповідали про особливості попередження та лікування ускладнень ЦД, принципи правильного харчування, особливості самоконтролю, зокрема серед дітей.
Нині в Сумській обл. проживають 33 тис. хворих на ЦД, з них введення інсуліну потребує майже кожен 7-й пацієнт. Усі вони, а також ті, хто вживає гіпоглікемізуючі препарати, стовідсотково забезпечені ліками. 70% дітей Сумщини, хворих на ЦД, оздоровлено в спеціалізованих санаторіях та оздоровчих центрах.
У листопаді дні профілактики та раннього виявлення ЦД проходили й на Тернопільщині. У приміщенні місцевої поліклініки № 2 відбулася акція «Скажи НІ цукровому діабету!», в рамках якої приблизно 150 особам було виміряно артеріальний тиск та понад 240 — визначено рівень глюкози в крові.
На Чернігівщині навіть запрацювала телевізійна версія Школи соціальної адаптації хворих на цукровий діабет, що транслюється місцевим телебаченням, — телевізійна версія Школи, що майже рік працювала в Чернігівській обласній лікарні. Телешкола стала порятунком для тих людей з ЦД, які з різних причин не мають доступу до навчання в стаціонарі, як то: відстань до лікарні, вартість дороги тощо. Саме тому за ініціативи обласної державної адміністрації та за дорученням управління охорони здоров’я підготовлено та реалізовано новий телевізійний проект, що включає 6 телевізійних передач, в яких висвітлюються основні питання профілактики, лікування та контролю ЦД. Ведуть їх лікарі-ендокринологи Чернігівської обласної лікарні.
У державі також запроваджено систему психологічної підтримки хворих на ЦД та навчання їх самоконтролю, що здійснюється у спеціалізованих кабінетах. За словами фахівців, завдяки цьому вдається досягнути зниження рівня інвалідизації та смертності від ЦД.
Головна мета Всеукраїнського тижня профілактики діабету — привернути увагу громадян України до основних факторів ризику розвитку ЦД та виявлення нових випадків захворювання, яке дуже часто протікає безсимптомно. Адже, за статистикою, лише 40% громадян знають про те, що в них підвищений рівень глюкози в крові.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.moz.gov.ua