ВООЗ та Світовий банк представили новий звіт щодо медичної реформи

21 листопада 2024 о 16:00
415

Всесвітня організація охорони здоровʼя (ВООЗ) та Світовий банк представили новий звіт «Фінансування системи охорони здоровʼя в Україні: реформа, стійкість і відновлення». Він демонструє, що попри наслідки та виклики, спричинені повномасштабною війною, реформи фінансування посилили стійкість системи охорони здоровʼя України. Цей звіт є третім із серії спільних публікацій ВООЗ та Світового банку, в яких оцінюється прогрес у реформуванні фінансування медичної системи з моменту запуску реформ у 2017 р.

Коментар Віктора Ляшка

«Поєднати пріоритети мирного життя та виклики війни таким чином, аби забезпечити українцям універсальний доступ до якісної, доступної та безоплатної медичної допомоги — таке завдання стоїть перед українською системою охорони здоров’я вже майже 3 роки. І наша медична система з ним справляється. Зокрема, завдяки змінам у підходах до фінансування, що дозволяє нам бути адаптивними та гнучкими в ухваленні рішень. Попри війну ми продовжуємо шлях реформ: торік завершилося формування спроможної мережі медзакладів, що дозволяє більш раціонально використовувати наявні ресурси. Державний бюджет на 2025 р. передбачає помітне збільшення видатків на сферу охорони здоров’я: додаткові 6,3 млрд грн будуть спрямовані на розширення програми «Доступні ліки» та модернізацію медичної інфраструктури. Загальний обсяг видатків становить понад 217 млрд грн, з них понад 175,5 млрд грн буде спрямовано на фінансування Програми медичних гарантій, що на 16,8 млрд грн більше, ніж торік. Регулярні звіти щодо оцінки прогресу у впровадженні реформи фінансування системи охорони здоровʼя в Україні від ВООЗ та Світового банку є своєрідним компасом, який дає змогу нам розуміти, чи у правильному напрямі ми рухаємося. Позитивні оцінки, які я почув сьогодні, мотивують продовжувати працювати ще активніше задля посилення стійкості медичної системи», — зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

Попри війну Україна зберегла універсальне охоплення населення медичними послугами в межах Програми медичних гарантій, забезпечуючи громадян доступом до основних медичних послуг. Централізоване акумулювання коштів та управління ними з боку Національної служби здоровʼя України (НСЗУ) дозволило продовжити фінансування на територіях, які значно постраждали від війни та втратили власні доходи з місцевих бюджетів.

Про звіт

У спільному звіті досліджується вплив війни на систему охорони здоровʼя України та складні умови, в яких продовжують впроваджуватися реформи фінансування цієї системи. Крім того, наголошується, що попри непрості умови, реформи є ефективними. Зокрема, вони відіграли ключову роль у зміцненні стійкості системи охорони здоровʼя під час пандемії COVID-19 та війни. Однак через численні виклики війни витрати на охорону здоровʼя залишаються обмеженими. Надалі реформи фінансування системи охорони здоровʼя мають зосереджуватися на підвищенні ефективності витрат, максимізації співвідношення ціни та якості, а також на забезпеченні рівного доступу, покращенні якості послуг тощо. Також дослідження надає рекомендації щодо політик та заходів, які допоможуть підвищити ефективність системи охорони здоровʼя за ключовими цілями фінансування охорони здоровʼя.

Зокрема, йдеться про зміцнення первинної медичної допомоги (ПМД) та забезпечення прозорості й підзвітності інституцій. 

– ПМД має важливе значення для забезпечення доступу й ефективності системи охорони здоров’я загалом. У звіті рекомендуються кроки, спрямовані на полегшення процесу укладання та зміни декларацій з надавачами ПМД, підтримку сталого фінансування ПМД, впровадження фінансових стимулів для покращення роботи тощо.

– Прозорі та підзвітні інституції мають вирішальне значення для успіху реформи. Рекомендується створити наглядовий орган для стратегічного нагляду за процесами Програми медичних гарантій та діяльністю НСЗУ, а також переглянути положення та внутрішні процедури для забезпечення прозорих, науково обґрунтованих та своєчасних процесів ухвалення рішень щодо Програми медичних гарантій.

Крім того, у звіті також йдеться про те, як побудувати сильнішу систему охорони здоров’я, з акцентом на модернізацію надання медичних послуг, оптимізацію лікарняних мереж та зміцнення інституцій.

Довідка: звіт підготовлено за фінансової підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва в рамках проєкту «Підтримка реформи системи охорони здоров’я в Україні», уряду Канади та Європейського Союзу в межах проєкту «Розвиток системи охорони здоровʼя в Україні» та в рамках Партнерства з універсального охоплення послугами охорони здоровʼя. 

У процесі підготовки звіту були проведені численні дискусії між експертами ВООЗ та Світового банку, технічні консультації з національними органами влади, зокрема з Міністерством охорони здоров’я України та НСЗУ, а також регіональні круглі столи, щоб отримати бачення відносно впровадження реформи фінансування охорони здоровʼя в Україні на місцевому рівні.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua