Верховна Рада ухвалила бюджет: планують заохочувати медпрацівників

20 листопада 2024 о 11:25
664

19 листопада 2024 р. Верховна Рада України ухвалила проєкт Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» у другому читанні та в цілому. Він спрямований на забезпечення комплексного підходу до підтримки пріоритетних сфер, розвитку критично важливих галузей та відновлення економіки в умовах війни.

Загальна інформація

Відповідно, доходи загального фонду заплановані на рівні понад 2,05 трлн грн, а видатки — на рівні 3,6 трлн грн.

Серед пріоритетів відповідно до закону про держбюджет: безпека і оборона, а також забезпечення соціально-гуманітарних потреб та відновлення економіки (зокрема соціальний захист, освіта, охорона здоров’я, підтримка ветеранів та громад, культура та медіапростір, наука, цифрова трансформація, спорт, підтримка бізнесу тощо).

Охорона здоров’я

У рамках держбюджету–2025 передбачається помітне збільшення видатків на сферу охорони здоров’я за ключовими напрямами й пріоритетами — йдеться про додаткові 6,3 млрд грн порівняно з початковим варіантом, які спрямують на розширення програми «Доступні ліки» та модернізацію медичної інфраструктури.

Загальний обсяг видатків на сферу охорони здоров’я на 2025 р. становитиме понад 217 млрд грн. Більше ніж 175,5 млрд грн буде спрямовано на фінансування Програми медичних гарантій, 11,8 млрд грн заплановано на закупівлю ліків та медичних виробів для лікування тяжких захворювань, зокрема ендопротези, медвироби для лікування травм, донорство крові, слухові апарати, ліки для лікування серцево-судинних та онкозахворювань. 4,4 млрд грн закладено на забезпечення громадського здоровʼя, виявлення та реагування на спалахи хвороб і надзвичайні ситуації.

Також серед пріоритетів держбюджету на 2025 р. у сфері охорони здоров’я:

  • створення єдиного медичного простору шляхом долучення до Програми медичних гарантій усіх державних закладів охорони здоров’я. Забезпечення безоплатності послуг для пацієнтів;
  • розширення програми реімбурсації «Доступні ліки»;
  • повне забезпечення потреби в донорській крові та компонентах крові;
  • реформування медико-соціальних експертних комісій (впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи).

Єдиний медичний простір

З наступного року до Програми медичних гарантій долучаються заклади охорони здоровʼя МОЗ, Національної академії медичних наук, Державного управління справами, Національної академії наук України. Обʼєднання медичних закладів України в єдиний медичний простір значно покращить якість та доступність медичної допомоги для пацієнта. Високоспеціалізовані медзаклади надаватимуть свої унікальні послуги українцям та українкам коштом Програми медичних гарантій, щоб пацієнти за однаковими правилами отримували медичну допомогу в будь-якому медзакладі країни, який має договір із Національною службою здоровʼя України.

Прийнятий держбюджет дозволить і надалі забезпечити універсальний доступ до якісної та безоплатної медичної допомоги для всіх українців з урахуванням потреби наших ветеранів.

Ключові напрями медичної допомоги

Збільшення видатків на сферу охорони здоров’я дасть змогу збільшити фінансування за ключовими напрямами надання медичної допомоги. Зокрема, 25,7 млрд грн передбачено на надання первинної медичної допомоги, 124,4 млрд грн — на спеціалізовану медичну допомогу, 11,4 млрд грн — на екстрену медичну допомогу, 5,7 млрд грн — на медичну реабілітацію.

У 2025 р. буде збільшено бюджет на централізовані закупівлі лікарських засобів та медичних виробів. На цей напрям спрямують 11,8 млрд грн, що на 1,8 млрд грн більше, ніж цьогоріч. Це дозволить підвищити доступність і безоплатність ліків для українців за пріоритетними напрямами: лікування онкологічних та серцево-судинних захворювань, вірусних гепатитів, забезпечення медичними виробами для проведення ортопедичних, травматологічних та нейрохірургічних оперативних втручань.

Також вперше планується закупівля лікарських засобів та медичних виробів для пацієнтів, що потребують інтенсивної терапії, оскільки це передбачає необхідність застосування дороговартісних лікарських засобів та медичних виробів, таких як розхідні матеріали для гострого діалізу, естракорпоральної оксигенації, антибіотики тощо.

Крім цього, вперше повністю профінансують функціонування служб крові, що дозволить у повному обсязі покрити потреби закладів охорони здоров’я в компонентах крові, що особливо важливо в умовах воєнного стану. Для цього передбачені додаткові кошти в сумі 378 млн грн.

Наступного року продовжиться фінансування пілотного проєкту із зубопротезування та зуболікування для військових і ветеранів. На це планується виділити майже 750 млн грн. Близько 190 млн грн спрямують на забезпечення прав військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство / материнство — на забір, кріоконсервацію та зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців, що гарантуватиметься державою.

Майже 160 млн грн планується залучити для заохочення медичних працівників до працевлаштування в заклади охорони здоров’я, зокрема у сільській місцевості. Кошти спрямують на компенсації платежів, пов’язаних із придбанням житла у зв’язку з переїздом на нове місце роботи, а також на забезпечення виплат для випускників медичних закладів освіти, які працюватимуть у селах.

Важливим досягненням для сфери охорони здоровʼя в проєкті бюджету на 2025 р. є рішення Уряду щодо виділення 5,6 млрд грн на капітальні видатки. Цей ресурс призначений на пріоритетні напрями модернізації й розвитку медичної інфраструктури.

Так, задля посилення спроможності медичних закладів у наданні стаціонарної реабілітаційної допомоги передбачено реалізацію низки проєктів на 1,25 млрд грн; на підвищення якості медичної освіти шляхом розвитку університетських лікарень — 520 млн грн; на реалізацію планів з відновлення та модернізації медзакладів спроможної мережі — 450 млн грн; на удосконалення діагностики онкологічних захворювань та створення сучасної клінічної бази для лікування онкологічних захворювань передбачено 950 млн грн; на відновлення, будівництво та оснащення ключових лікарень — понад 700 млн грн; на розвиток стаціонарної психіатричної допомоги і підтримку материнства та дитинства — 360 млн грн. Запланована реалізація й інших проєктів, а також закупівля обладнання для закладів охорони здоров’я.

Ознайомитися із законопроєктом можна за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua