МОЗ вже відреагувало на рішення РНБО щодо встановлення інвалідності

23 жовтня 2024 о 14:33
435

За результатами засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України від 22 жовтня 2024 р. щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності звільнено керівників Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ України, Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я (МОЗ), Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова та працівників Міністерства охорони здоровʼя України, які відповідали за координацію діяльності медико-соціальних експертних комісій (МСЕК).

Про це повідомляють у МОЗ України та зазначають, що це ті інституції та особи, які відповідальні за регулярне проведення перевірок обґрунтованості рішень, ухвалених комісіями на всіх рівнях, і в разі необхідності їх скасування, аналіз випадків необґрунтованих рішень, розгляд оскарження, а також за удосконалення процесу експертизи.  Очевидно, що ці функції виконувалися неналежно. Тому були ухвалені відповідні кадрові рішення.

Які наступні кроки виконання рішення РНБО

Також задля нагальної оптимізації процесу будуть запроваджені швидкі зміни на центральному рівні. Центральну МСЕК МОЗ України буде ліквідовано, а її функції, зокрема щодо оскарження рішень та проведення перевірок, будуть повністю передані до Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ в місті Дніпро, де впродовж 2024 р. МОЗ створювалася необхідна матеріально-технічна база.

На регіональному рівні обласні та міжрайонні МСЕК буде ліквідовано до кінця року, а їх функції з проведення експертизи передано кластерним і надкластерним лікарням спроможної мережі медзакладів. Перевагами такого рішення є наближення експертизи до людини: всі необхідні спеціалісти та можливості пройти обстеження будуть доступними в одному медзакладі, де створено безбар’єрний простір. Завдяки доступу до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) буде забезпечена цифровізація процесів експертизи. Також експертиза матиме зрозумілі механізми фінансування, що залежатиме від навантаження на конкретну комісію.

Така концепція змін відповідає положенням законопроєкту, розробленому МОЗ та нещодавно винесеному на громадське обговорення. Відповідно до рішення РНБО України законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження оцінювання особи з обмеженням повсякденного функціонування, розроблений з метою забезпечення невідкладного реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні, має бути внесений до Верховної Ради України протягом місяця.

Водночас у МОЗ обіцяють активізувати роботу за всіма зазначеними в рішенні РНБО напрямами разом з усіма залученими до процесу реформування МСЕК органами, мета яких забезпечити умови для ліквідації діючих МСЕК з 31 грудня 2024 р. та запровадження цифрової, прозорої, європейської моделі. Зокрема, план цифровізації всіх етапів проходження медико-соціальної експертизи має бути представлений МОЗ та Міністерством цифрової трансформації у двотижневий термін.

Крім цього, МОЗ спільно з правоохоронними органами створить робочі групи для перевірки обґрунтованості рішень МСЕК, зокрема щодо встановлення інвалідності посадовим особам. У разі виявлення фактів необґрунтованого ухвалення таких рішень — буде ініційовано їх перегляд та вжиття відповідних заходів правоохоронними органами.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua