Сонячні електростанції встановлять на 130 закладах «первинки»

11 липня 2024 о 10:49
460

У межах спільного проєкту Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України та Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя в Україні (HEAL Ukraine)» у медичних закладах закуповуватимуться та встановлюватимуться фотовольтаїчні електростанції.

Енергетичним обладнанням забезпечать 130 закладів надання первинної медичної допомоги МОЗ України. Йдеться про цілі комплекти із сонячних панелей, інверторів та акумуляторних батарей, які забезпечать у майбутньому стабільність роботи закладів охорони здоров’я.

Коментар Віктора Ляшка

«Регулярні атаки ворога на цивільну інфраструктуру ставлять під загрозу повноцінну роботу нашої медичної системи, тому ми працюємо над тим, щоб забезпечити медичним закладам можливості для максимально автономної роботи, аби пацієнти мали змогу отримувати всю необхідну медичну допомогу безперебійно та в повному обсязі. Сучасні технології дозволяють підсилити нашу енергетичну безпеку, зокрема шляхом встановлення сонячних станцій. Вдячні партнерам за ефективну співпрацю та підтримку. Енергетичне обладнання, встановлене на 130 закладах первинної медичної допомоги, сприятиме тому, що наші пацієнти матимуть доступ до медичних послуг незалежно від обставин та злочинних дій росії», — зазначив В. Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

Планується, що обладнання встановлюватиметься у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Черкаській, Чернівецькій та Чернігівській обл. Отже, охоплюється більшість регіонів підконтрольної України.

Зазначимо, що наявність фотовольтаїчних електростанцій дасть змогу лікарням використовувати сонячну енергію як джерело живлення, а також накопичувати її. Встановлення таких станцій дозволить медичним закладам значно економити видатки на електроенергію та спрямувати ці кошти на інші потреби.

Згідно з внесеними змінами до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та «зеленої» трансформації енергетичної системи України» медичні заклади зможуть реалізовувати механізм активного споживача електроенергії.

Зазвичай лікарні виробляють електроенергію для власних потреб. Однак тепер у години, коли електроенергії вироблятиметься більше, ніж споживатиметься, її надмірна кількість може продаватися в мережу.

За алгоритмом, живлення відбуватиметься завдяки електричній енергії, яку генеруватимуть фотовольтаїчні панелі. Надлишок виробленої енергії накопичуватиметься в акумуляторних батареях та використовуватиметься в час, коли генерації від фотовольтаїчних панелей буде недостатньо.

Також можливий варіант заряджання акумуляторних батарей від зовнішньої мережі або бензинового чи дизельного генератора в зимовий час та у разі відсутності зовнішньої мережі. Встановити сонячні електростанції планують протягом 5 міс.

Враховуючи постійні терористичні обстріли та бомбардування росією лікарень й атаки на енергетичну систему України, задоволення нагальних потреб медичних закладів у критично необхідному обладнанні та ресурсах для стабільної та безперебійної роботи є одним із пріоритетів держави.

Тому МОЗ разом із партнерами продовжують працювати над підсиленням та оснащенням лікарень, поліклінік, амбулаторій у різних куточках України, сонячними панелями та іншим енергетичним обладнанням. Робота з облаштування лікарень сонячними електростанціями для повноцінної роботи навіть за критичних умов триватиме й надалі.

Міністерство висловлює велику вдячність усім партнерам за допомогу та ефективне співробітництво.

Нагадаємо, лікарі «первинки» отримають 887 сучасних ноутбуків.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua