МОЗ та Світовий банк продовжують плідну співпрацю

10 червня 2024 о 12:44
659

Днями міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко разом із віцепрезидентом Світового банку Антонеллою Бассані та представниками команди, які працюватимуть з 1 липня 2024 р., а саме: новим регіональним директором організації Бобом Саумом та операційним менеджером Кевіном Томлінсоном, провели зустріч щодо відновлення медичної системи та подальших кроків у спільних проєктах.

Йдеться про проєкти «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя (HEAL Ukraine)», «Поліпшення охорони здоровʼя на службі у людей» та «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні».

Коментар Віктора Ляшка

«Світовий банк — надійний стратегічний партнер України. Ми активно співпрацюємо заради розвитку української медичної системи. Разом успішно протистояли викликам пандемії COVID-19 і зараз продовжуємо плідну роботу в надзвичайно складний період повномасштабної військової агресії росії. Реалізація спільних проєктів — це потужна допомога нашій системі охорони здоров’я, яка дозволяє посилювати медзаклади заради того, аби українці були забезпечені якісною, доступною та безоплатною медичною допомогою», — зазначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Повномасштабна війна, розв’язана росією, спричинила велике навантаження та заподіяла значну шкоду українській системі охорони здоров’я. Мова про збитки та пошкоджену медичну інфраструктуру України, а також ускладнення надання медичної допомоги населенню на тих територіях, які наближені до зон ведення активних бойових дій.

Відповідно до «Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення» (RDNA3), підготовленої Урядом України, Світовим банком та Європейською комісією, зараз потреби сектору охорони здоров’я оцінюються у 16,4 млрд дол. США, з яких короткострокові потреби на 2024–2026 рр. оцінюються у 3,6 млрд дол.

Для подальшого відновлення та забезпечення українців потрібними медичними послугами необхідні кроки з модернізації та відновлення частково пошкоджених об’єктів, а також зведення нових медичних закладів для обслуговування більшої кількості населення тощо.

У ході зустрічі присутні обговорили результати та показники ефективності спільних проєктів між МОЗ України та Світовим банком.

  1. Проєкт «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя (HEAL Ukraine)»

Цей проєкт має на меті відновлення та покращення доступу до найважливіших медичних послуг українців, задоволення нових та нагальних потреб у послугах охорони здоров’я, модернізацію медичної системи тощо. У рамках проєкту на ключові напрями вже було спрямовано 125 млн дол. до загального фонду державного бюджету.

Зараз у рамках проєкту проводяться роботи з реконструкції 4 закладів охорони здоров’я, а саме: Ірпінська центральна міська лікарня, Бобровицький центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), Козятинський ЦПМСД та ЦПМСД № 4 м. Вінниця.

Тривають закупівлі і постачання транспортних засобів та медичного обладнання. Для подальшої реконструкції важливих інфраструктурних об’єктів після підписання Рамкової угоди про позику в рамках проєкту буде залучено 100 млн євро від Банку розвитку Ради Європи (БРРЄ).

  1. Проєкт «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні»

Світовий банк підтримав Україну під час протидії пандемії COVID-19 та на початку повномасштабної війни. Зокрема, у країні системно замінили обладнання для зберігання вакцин на рівні всіх регіонів та створили сучасну систему зберігання вакцин із дотриманням холодового ланцюга.

Українські медзаклади та обласні центри контролю і профілактики хвороб забезпечені прекваліфікованими Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) холодильниками і морозильниками (5168 одиниць). Коштом проєкту придбали 769 генераторів різної потужності. Закуплено і доставлено 24 сучасні комп’ютерні томографи, 2 ангіографічні системи для нейрохірургічних втручань та 32 апарати ультразвукової діагностики. На етапі закупівлі та постачання перебувають ще 50 систем для деконтамінації епідемічно небезпечних медичних відходів; понад 1300 одиниць лабораторного обладнання для регіональних центрів контролю і профілактики хвороб та 300 наркозно-дихальних апаратів. Загальний обсяг позики — 331,4 млн дол.

  1. Проєкт «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей»

У рамках цього проєкту триває покращення медичних послуг на місцевому рівні (найбільше — у 8 відібраних на конкурсній основі регіонах), реформування системи фінансування медичних закладів, розвиток електронної системи охорони здоров’я (eHealth), послуг громадського здоров’я тощо. Загальний обсяг позик — 349,7 млн дол.

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначив, що наступного тижня відбудеться офіційне закриття проєкту «Поліпшення охорони здоровʼя на службі у людей» (SPIH). Зазначимо, що проєкт має високі результати та показав свою ефективність. Зокрема, завдяки його реалізації вдалося суттєво покращити доступ та якість медичних послуг з лікування інсультів та інфарктів.

Ще одне важливе питання — спільні ініціативи щодо впливу на неінфекційні хвороби та забезпечення стійкості попередніх досягнень. Наразі МОЗ ініціює багато профілактичних ініціатив, зокрема зі шкільного харчування, зменшення обʼєму споживання солі тощо. Важливим питанням є й підсилення системи судово-медичної експертизи. Адже сильна судмедекспертиза дозволяє побачити прогалини в роботі системи охорони здоровʼя в цілому та ефективно з ними працювати.

Віктор Ляшко зазначив, що в рамках проєкту HEAL Міністерство готове до розширення завдяки залученню нових донорів. Зокрема, таке розширення буде обговорюватися в Берліні, у рамках Міжнародної конференції з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference — URC2024).

Міністерство охорони здоров’я України разом із партнерами й надалі робитимуть усе можливе для підсилення української медичної системи попри виклики повномасштабної війни.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua