МОЗ проводитиме аудит надання допомоги при гострому мозковому інсульті

3 червня 2024 о 10:27
929

Експертні групи МОЗ України за технічної підтримки Бюро всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні розпочали проведення клінічних аудитів закладів охорони здоров’я, зокрема центрів екстреної медичної допомоги та лікарень з надання допомоги пацієнтам при гострих мозкових інсультах.

У моніторинг включені заклади охорони здоров’я різного рівня (надкластерні, кластерні та загальні лікарні) в 5 регіонах країни: Київській, Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській та Черкаській областях.

Надання якісної медичної допомоги пацієнтам при інсультах є одним з пріоритетних завдань Міністерства охорони здоров’я. Клінічний аудит — ініціатива, яка дасть змогу виявити недоліки в наданні медичної допомоги на догоспітальному та госпітальному етапах, встановити відповідність надання медичної допомоги чинним національним галузевим стандартам, а також міжнародним стандартам та протоколам, вдосконалити процес лікування цієї небезпечної хвороби.

Коментар Віктора Ляшка

«Політика героїв — це не тільки про реабілітацію. Це і про ті хвороби, кількість яких зростає, а вік молодшає через повномасштабну війну. Серед них — серцево-судинні. Тому наша команда активізувала роботу щодо боротьби з інсультами. Орієнтуємося на план дій, затверджений до 2030 р. в Європі. Впевнений, ми можемо досягнути запланованих показників. Зі свого боку, Міністерство весь час працює над підвищенням якості медичної допомоги: створенням мережі медичних закладів, в яких є найсучасніше обладнання та фахові спеціалісти, впровадженням нових ефективних методик для діагностики та лікування інсульту. Однак дуже важливо забезпечити належне управління і менеджмент на місцях. Вдячний ВООЗ за підтримку ініціативи проведення клінічних аудитів медичних закладів, які надають допомогу пацієнтам при гострих мозкових інсультах. Клінічні аудити є логічним продовження серії нарад, присвяченої цій темі, які проводилися минулого року в нашому Міністерстві за результатами моніторингу якості, кількості та структури медичних послуг, які надали хворим на інсульт лікарні, законтрактовані Національною службою здоров’я України (НСЗУ) за відповідним пакетом», — зазначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Як проводитиметься аудит

Підхід мультидисциплінарної комісії, до складу якої ввійшли фахівці різних профілів, зокрема лікарі-невропатологи, нейрохірурги, анестезіологи, медицини невідкладних станів, ґрунтується на комплексній перевірці визначених стандартів протягом усього клінічного маршруту пацієнта з інсультом. Аудит проводиться шляхом аналізу відповідних даних з електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) у комплексі з проведенням моніторингових візитів. Окремо при аудиті беруть до уваги такі складові:

  • наявність клінічного маршруту та клінічного протоколу для ішемічного інсульту/внутрішньомозкового крововиливу;
  • цілодобовий доступ до комп’ютерної (КТ) або магнітно-резонансної томографії (МРТ) голови;
  • доступність неврологічної допомоги та нейрохірургічної експертизи;
  • цілодобовий доступ для проведення лабораторних досліджень;
  • наявність спеціалізованого інсультного відділення з відповідним обладнанням (прилади для моніторингу та додаткового кисню);
  • наявність мультидисциплінарної команди медиків.

За результатами проведення клінічних аудитів будуть сформовані звіти, які будуть містити дані про якість надання медичних послуг пацієнтам з інсультом від догоспітального до госпітального етапів лікування, включаючи структуру, процеси, втручання, результат лікування на момент виписки та рекомендації при виписці.

Наразі для діагностики та лікування гострого мозкового інсульту є медичні заклади, законтрактовані НСЗУ за Програмою медичних гарантій. Серед безоплатних послуг, які гарантовані пацієнту з інсультом чи підозрою на нього включено первинний огляд лікаря-невропатолога або лікаря-нейрохірурга, термінову КТ, МРТ, лабораторні та інструментальні дослідження, тромболітичну терапію включно з необхідними ліками, інші лікарські засоби, які включені до Національного переліку лікарських засобів або до галузевих стандартів. Також ендоваскулярна нейроінтервенційна та відкрита нейрохірургічна допомога за необхідності її проведення тощо.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua