Верифікація даних про смерть пацієнта: відповіді на поширені запитання

29 травня 2024 о 12:30
1676

«Український медичний часопис» продовжує публікувати відповіді Національної служби здоров’я України (НСЗУ) на найбільш поширені запитання про верифікацію даних в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). У попередній публікації мова йшла про верифікацію реєстраційного номера облікової картки платника податків пацієнта. Сьогодні відповідаємо на запитання щодо верифікації актового запису про смерть пацієнта.

Як буде здійснюватися верифікація актового запису про смерть пацієнта?

Виявлення наявності актових записів про смерть буде здійснюватися в системі автоматично про пацієнта шляхом зіставлення даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян (ДРАЦСГ) та центральної бази даних ЕСОЗ.

Якщо система не зможе самостійно ухвалити рішення про підтвердження смерті особи, то відповідний запит буде передано на опрацювання лікаря первинної медичної допомоги. Лікар, своєю чергою, має перевірити актуальність даних пацієнта в центральній базі даних: якщо дані актуальні — підтвердити чи спростувати в ЕСОЗ статус про смерть пацієнта.

Інші лікарі також можуть переглянути відомості про статус верифікації пацієнта та за наявності інформації — підтвердити чи спростувати смерть.

Для тих пацієнтів, які не мають активної декларації, підтвердження або спростування смерті пацієнта буде здійснюватися на боці НСЗУ.

Як часто здійснюватиметься верифікація актового запису про смерть пацієнта?

Перевірка актового запису про смерть пацієнта буде здійснюватися регулярно, у тому числі й під час реєстрації чи оновлення даних пацієнта. Також отримання актових записів про смерть пацієнтів на боці ЕСОЗ буде здійснюватися на щоденній основі.

Саме тому рекомендуємо лікарям первинної медичної допомоги час від часу відстежувати статус верифікації пацієнта в ЕСОЗ через медичну інформаційну систему (МІС), якою вони користуються.

Що робити у разі, якщо у даних пацієнта знайдено актовий запис про смерть?

  1. У разі якщо під час перевірки буде виявлено актовий запис про смерть пацієнта, система визнає пацієнта таким, що помер, відповідно:
  • статус верифікації пацієнта буде змінено на «Успішно верифіковано»;
  • статус пацієнта — «Неактивний»;
  • запис — деактивовано.

Подальші дії з деактивованим записом про пацієнта чи його медичною карткою будуть заблоковані.

  1. Якщо система не зможе підтвердити чи спростувати смерть особи:
  • статус верифікації буде змінено на «Неуспішно верифіковано»;
  • відповідний запит буде передано на опрацювання лікаря первинної медичної допомоги, який має активну декларацію з пацієнтом.

Лікар, своєю чергою, має перевірити актуальність даних пацієнта в центральній базі даних: якщо дані актуальні — підтвердити чи спростувати в ЕСОЗ статус про смерть пацієнта.

Саме тому рекомендуємо лікарям регулярно відстежувати статус верифікації задекларованих пацієнтів через МІС, якою вони користуються. Інші лікарі також можуть переглянути відомості про статус верифікації пацієнта та за наявності інформації — підтвердити чи спростувати смерть.

Що буде, якщо лікар не підтвердить/спростує статус пацієнта про смерть (у разі виявлення актового запису про його смерть)?

Якщо системою або лікарем пацієнт буде визнаний таким, що помер, відбувається автоматична деактивація його запису і подальші дії з його записом чи електронною медичною карткою будуть неможливі.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua