Верифікація даних пацієнтів: відповіді на поширені запитання

24 травня 2024 о 12:01
758

Напередодні ми повідомляли про те, що нового необхідно знати лікарю про верифікацію даних в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Тепер пропонуємо до уваги читачів відповіді на поширені запитання з цієї теми.

 1. Що таке верифікація?

Верифікація — це комплекс заходів, що регулярно здійснюється Національною службою здоров’я України (НСЗУ) для порівняння, встановлення відповідності та підтвердження відомостей про пацієнта, зокрема його персональних даних, що містяться в центральній базі даних, з відомостями, що отримані від органів державної влади, з державних електронних інформаційних ресурсів, іншими даними.

 1. Для чого потрібна верифікація пацієнта?

Для того щоб дані могли бути якісно використані (зокрема і з метою оплати за надані медичні послуги пацієнтам) вони мають бути актуальними і достовірними. Для цього НСЗУ здійснюються заходи з верифікації даних ЕСОЗ.

Це допомагає забезпечити актуальність даних, виявити дублювання записів, іншої недостовірної чи неповної інформації про пацієнта, а також забезпечувати прозору та раціональну оплату за надані послуги.

 1. Які наразі існують види верифікації даних пацієнта?

Наприклад, на сьогодні в ЕСОЗ існують такі види верифікації даних:

 • верифікація юридичних осіб, перевірка їх дозвільних документів;
 • зіставлення даних з даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян (ДРАЦСГ) стосовно померлих осіб;
 • виявлення та усунення дублів записів у системі.

Верифікація здійснюється автоматичним способом та в ручному режимі (співробітниками НСЗУ).

 1. Що змінюється? Які нові напрямки верифікації даних пацієнта в ЕСОЗ додаються?

Уже до існуючих методів в ЕСОЗ впроваджуються нові напрями верифікації даних:

 • перевірка Реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП) (завдяки обміну з Державним реєстром фізичних осіб — платників податків (ДРФО));
 • отримання актових записів про смерть пацієнта (завдяки обміну з Державним реєстром актів цивільного стану громадян (ДРАЦСГ)).
 1. Якими нормативно-правовими актами регулюються нові зміни у верифікації даних пацієнтів?
 • Постанова КМУ від 25.04.2018 р. № 411 «Деякі питання електронної системи охорони здоров’я»;
 • наказ МОЗ від 30.11.2020 р. № 2755 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру пацієнтів в електронній системі охорони здоров’я»;
 • Закон України «Про захист персональних даних».
 1. Як буде здійснюватися верифікація даних пацієнта за новими напрямками?

Перевірка РНОКПП пацієнта:

 • здійснюватиметься автоматично, у тому числі під час реєстрації чи оновленні даних про пацієнта шляхом зіставлення даних у ДРФО та центральній базі даних ЕСОЗ;
 • у разі виявленої невідповідності — для більшості пацієнтів РНОКПП буде автоматично оновлено на коректний для кожного пацієнта без додаткових дій від лікаря чи пацієнта;
 • для жінок віком старше 16 років, у разі виявлення невідповідності, буде оновлено статус верифікації на «Неуспішна верифікація», а пацієнтка має звернутися до лікаря для оновлення даних (найімовірніша причина — зміна прізвища після одруження/розлучення);
 • для дітей, які не мають РНОКПП, та пацієнтів, які відмовилися від присвоєння РНОКПП (та мають відповідну позначку в паспорті або документ), буде встановлений статус верифікації «Успішна верифікація».

Виявлення актових записів про смерть:

 • у разі, якщо під час перевірки буде виявлено актовий запис про смерть пацієнта, система визнає пацієнта таким, що помер, та відповідно:
  • статус верифікації пацієнта буде змінено на «Успішно верифіковано»;
  • статус пацієнта — «Неактивний»;
  • запис — деактивовано.

Подальші дії з деактивованим записом про пацієнта чи його медичною карткою будуть заблоковані.

Якщо система не зможе підтвердити чи спростувати смерть особи:

 • статус верифікації буде змінено на «Неуспішно верифіковано»;
 • відповідний запит буде передано на опрацювання лікаря первинної медичної допомоги, який має активну декларацію з пацієнтом.

Лікар, своєю чергою, має перевірити актуальність даних пацієнта в центральній базі даних: якщо дані актуальні — підтвердити чи спростувати в ЕСОЗ статус про смерть пацієнта.

Саме тому рекомендується лікарям регулярно відстежувати статус верифікації задекларованих пацієнтів через медичну інформаційну систему, якою вони користуються. Інші лікарі також можуть переглянути відомості про статус верифікації пацієнта та за наявності інформації — підтвердити чи спростувати смерть.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua