Як ми вже повідомляли, триває обговорення нових правил вступу та проходження інтернатури.
У МОЗ України повідомляють, що в процесі обговорення виникла велика кількість міфів і маніпуляцій з цього приводу, та наводять спростування деяких із них
МІФ 1: СТУДЕНТИ, ЯКІ НАВЧАЛИСЯ КОШТОМ ДЕРЖБЮДЖЕТУ, ПІД ЧАС РОЗПОДІЛУ НЕ ЗМОЖУТЬ ОБРАТИ СПЕЦІАЛЬНІСТЬ
ПРАВДА: усі випускники, незалежно від форми навчання, зможуть самостійно обрати спеціальність, регіон і заклад охорони здоровʼя для проходження інтернатури з-поміж наявних вакансій. Чим вищий рейтинговий бал випускника, тим ширші можливості вибору він матиме.
Рейтинговий бал залежить від того, як навчався студент протягом 6 років та як склав іспит КРОК-2.
МІФ 2: УСІ БУДУТЬ «ЗАСЛАНІ» СІМЕЙНИМИ ЛІКАРЯМИ В СЕЛА
ПРАВДА: пропозиції щодо місця працевлаштування та проходження інтернатури за обраною спеціальністю міститимуть усі лікувальні заклади України, в яких є вакантні посади. Ніхто нікого не відправлятиме в «заслання», адже кожен студент відповідно до свого рейтингу самостійно обиратиме спеціальність і місце проходження інтернатури. Студенти, які навчалися за державним замовленням, можуть відмовитися від участі в розподілі й взяти в ньому участь наступного року. Крім того, якщо випускнику не вистачить рейтингових балів для вибору бажаної спеціальності за результатами розподілу, він зможе її отримати після проходження інтернатури шляхом навчання на циклі спеціалізації.
МІФ 3: ВИБІР МІСЦЯ ІНТЕРНАТУРИ ЗВ’ЯЗУЄ СТУДЕНТОВІ РУКИ У ВИБОРІ МАЙБУТНЬОГО МІСЦЯ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ
ПРАВДА: вибір медзакладу для проходження інтернатури не означає, що інтерн проведе там увесь час. Навчання відбувається відповідно до програми підготовки в інтернатурі й має передбачати ротацію між різними відділеннями та різними закладами для здобуття всіх необхідних знань та навичок, передбачених програмою інтернатури.
До випускників 2024 р. не застосовуватиметься 3-річне відпрацювання після проходження інтернатури. Водночас держава забезпечить кожного лікаря-інтерна першим місцем роботи й за бажання він або вона може пристати на пропозицію.
МІФ 4: ПРАВИЛА РОЗПОДІЛУ НА ІНТЕРНАТУРУ БУЛИ ІНШИМИ, КОЛИ НИНІШНІ ВИПУСКНИКИ ВСТУПАЛИ ДО ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ
ПРАВДА: випускники 2024 р. вступали на навчання у 2018 р. Тоді (з 1996 до 2021 р.) діяло попереднє Положення про інтернатуру та Порядок працевлаштування випускників (з 1997 до 2022 р.). Вони передбачали право самостійного працевлаштування лише у виняткових випадках. Чинне Положення про інтернатуру, затверджене 2021 р., дозволяє студентам бюджетної й контрактної форми навчання брати участь у розподілі на «бюджетну» інтернатуру й обрати спеціальність і місце проходження інтернатури з переліку, сформованого відповідно до кадрових потреб поточного року.
Кожен студент відповідно до свого рейтингу самостійно обиратиме спеціальність і місце проходження інтернатури. Студенти, які навчалися за державним замовленням, можуть відмовитися від участі в розподілі й взяти в ньому участь наступного року. Студенти бюджетної форми навчання не можуть обрати місце проходження інтернатури в закладах, які не подали до МОЗ кадрові потреби.
Таке право було надане тимчасово у 2022–2023 рр. після початку повномасштабної війни, адже держава мала труднощі із забезпеченням повного обсягу фінансування та необхідної кількості вакантних посад для кожного випускника. Війна триває, проте медична система навчилася функціонувати за таких умов і повернулася до чинних правил.
МІФ 5: МОЗ ЗМУШУЄ ІНТЕРНІВ ПРАЦЮВАТИ ЗА МІНІМАЛЬНІ ЗАРПЛАТИ
ПРАВДА: заклади охорони здоров’я комунальної та державної форм власності, які є надавачами медичних послуг за Програмою медичних гарантій та в яких є посади лікарів-інтернів, матимуть підтримку від Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Для цього їм потрібно буде підписати з НСЗУ договір за пакетом «Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів».
МОЗ не впливає на рівень зарплати інтерна. Проте він не обмежується мінімальною платнею, а залежить від керівника закладу та професійних обовʼязків, які делегують інтерну.
МІФ 6: ОНОВЛЕННЯ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ІНТЕРНАТУРУ ЗМЕНШУЄ КІЛЬКІСТЬ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ ДЛЯ ІНТЕРНАТУРИ
ПРАВДА: кількість спеціальностей не зменшується, навпаки — у 2024 р. до 23 спеціальностей додається ще одна — «Судово-медична експертиза». Термін підготовки — 2 роки. Водночас МОЗ опрацьовує можливість зміни термінів підготовки за наявними спеціальностями й поступово змінюватиме їх відповідно до європейських стандартів.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua