Нові правила для інтернатури: коментар від МОЗ України

13 березня 2024 о 13:38
5788

Як ми вже повідомляли, Міністерство охорони здоров’я України опублікувало для громадського обговорення проєкт наказу «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров’я України», яким запропоновано внести зміни до Положення про інтернатуру та ще декількох нормативних документів.

Коментар від МОЗ України

Коментуючи цю подію, у МОЗ зазначають, що нове положення збільшує кількість медзакладів, в яких можуть здійснюватися працевлаштування та практична підготовка інтернів.

Заклади охорони здоров’я комунальної та державної форм власності, які є надавачами медпослуг за програмою медичних гарантій та в яких є посади лікарів-інтернів, матимуть підтримку від Національної служби здоров’я України. Для цього їм потрібно буде підписати з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) договір за пакетом «Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів».

Лікар-спеціаліст, який закінчив програму підготовки в інтернатурі коштом державного бюджету, буде забезпечуватися робочим місцем за спеціальністю в закладі охорони здоров’я, до якого його було розподілено за результатами рейтингового розподілу (як він відбуватиметься у 2024 р. — читайте далі). Якщо такої можливості немає, департамент охорони здоров’я місцевої держадміністрації буде зобов’язаний забезпечити вакантну посаду для цього лікаря-спеціаліста в іншому закладі охорони здоров’я.

Яким буде алгоритм рейтингового розподілу у 2024 р.?

  1. У лютому МОЗ інформує департаменти охорони здоров’я про планову кількість вакантних посад лікарів-інтернів.
  2. Упродовж березня департаменти охорони здоров’я надають МОЗ інформацію щодо кадрових потреб медзакладів області й вакантних посад лікарів-інтернів.
  3. У травні МОЗ доводить до закладів вищої медичної освіти інформацію щодо вакантних посад лікарів-інтернів за спеціальностями в медзакладах в областях, на які можна буде розподіляти випускників.
  4. Рейтинговий розподіл в інтернатуру проводить комісія закладу вищої освіти для випускників, які навчалися за державним замовленням та коштом фізичних (юридичних) осіб.
  5. Випускники, які навчалися за держзамовленням та відмовилися від отриманих пропозицій, мають право вступити в інтернатуру наступного року на умовах, передбачених Положенням про інтернатуру. Випускники, які навчалися коштом фізичних (юридичних) осіб та відмовилися від отриманих пропозицій, самостійно обирають місце проходження інтернатури.
  6. Заяви іноземців та осіб без громадянства приймають до участі в рейтинговому розподілі на місця для підготовки в інтернатурі коштом фізичних (юридичних) осіб. Обов’язкова умова — державний сертифікат про рівень володіння українською мовою не нижче середнього рівня першого ступеня, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови.
  7. Згідно з проєктом змін, демобілізовані військовослужбовці — випускники закладів вищої освіти мають право проходити підготовку в інтернатурі коштом державного бюджету за умови наявності вільних місць державного замовлення.

Які суб’єкти здійснюють зарахування до інтернатури?

  • Департамент охорони здоров’я — у разі проходження практичної частини підготовки в інтернатурі в закладі охорони здоров’я комунальної форми власності. Зарахування здійснюють на посади лікарів-інтернів.
  • Керівник закладу вищої освіти (ЗВО) — у разі проходження інтерном підготовки в інтернатурі коштом фізичних (юридичних осіб).
  • Керівник закладів охорони здоров’я державної форми власності, що належать до сфери управління відомств — у разі влаштування випускника на посаду лікаря-інтерна.

Проєкт змін передбачає, що якщо лікар-інтерн не може здобути повного переліку компетентностей, передбачених програмою підготовки в інтернатурі, в закладі охорони здоров’я, до якого його розподілено, керівник такого медзакладу зобов’язаний спільно з куратором інтернатури в закладі вищої освіти забезпечити визначення та відрядження інтерна до іншого закладу охорони здоров’я.

Тривалість відрядження протягом одного навчального року не може перевищувати 30% часу, передбаченого на практичну частину підготовки в інтернатурі в навчальному році.

На час такого відрядження за лікарем-інтерном гарантовано зберігається посада за основним місцем роботи. Фінансування підготовки в інтернатурі коштом державного бюджету в цей час здійснюється за основним місцем роботи.

Передбачено також включення нового розділу до Положення про інтернатуру, в якому визначено особливості приймання на навчання та організації підготовки іноземців та осіб без громадянства за програмою первинної спеціалізації «Загальна лікарська практика». Серед них наступні:

  1. Прийом на навчання здійснюється на підставі заяви випускника до закладу вищої освіти без участі в рейтинговому розподілі випускників в інтернатуру.
  2. Студенти мають право на проходження підготовки як українською, так і англійською мовами.
  3. Кураторами здобувачів освіти можуть бути науково-педагогічні працівники клінічних кафедр закладів вищої освіти, які володіють англійською мовою на рівні не нижче В2 та надають медичну допомогу пацієнтам у закладах охорони здоров’я, що є клінічними базами кафедр закладів вищої освіти.
  4. Тривалість підготовки за програмою спеціалізації становить один рік.

Куди надавати пропозиції

У МОЗ нагадують, що зауваження та пропозиції приймаються протягом 30 днів у письмовому або електронному вигляді: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, 01601; e-mail: [email protected], [email protected].

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua