Розвиток реабілітації: МОЗ підписано меморандум з центрами досконалості

11 січня 2024 о 10:24
1252

З метою подальшого покращення надання якісних послуг з реабілітації МОЗ України підписано меморандум з лікарнями, де функціонують центри досконалості. Про це 10 січня 2024 р. повідомив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

Коментар Віктора Ляшка

«Сьогодні підписано меморандуми про співпрацю МОЗ з лікарнями, де функціонують центри досконалості. 6 медзакладів — з Києва, Івано-Франківська, Дніпра, Ужгорода, Вінниці, Тернополя — вже демонструють найкращі підходи до надання реабілітаційної допомоги. Найсучасніші доказові методи реабілітації, мультидисциплінарний підхід, пацієнтоцентричність — не просто слова в цих медзакладах. Тут на практиці застосовують передовий досвід на благо пацієнтів. Пишаюся ними. Тепер наше завдання — масштабувати ці здобутки та продовжувати розвивати напрям реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я. МОЗ буде цьому активно сприяти та всіляко підтримувати, адже це взірець тієї сучасної якісної медицини, яку ми хочемо побудувати в Україні», — зазначив міністр.

Мультидисциплінарні реабілітаційні команди, які пройшли навчання в центрах досконалості, зможуть успішно працювати зі складними станами здоров’я, спричиненими війною, та розвинуть навички якісної і продуктивної комунікації з пацієнтами. Взаємодія з людиною, яка проходить відновлення, є надзвичайно важливою. Без неї про якісну реабілітацію не може бути й мови. Адже в центрі уваги знаходяться пацієнт, його потреби та побажання.

Центри досконалості не обмежуються лише освітньою діяльністю. Вони також стають центрами впровадження нових доказових методів надання реабілітаційної допомоги та місцями для обміну знаннями й розвитку спільноти фахівців з реабілітації.

Щоб стати такими місцями, підвищувати кваліфікацію доведеться як «учням», так і «вчителям». Фахівці з центрів досконалості обов’язково продовжуватимуть безперервний професійний розвиток. Для цього Міністерство охорони здоров’я збиратиме інформацію про освітні потреби у визначених реабілітаційних відділеннях. І вже почали відправляти мультидисциплінарні команди на навчання, зокрема за кордоном.

Для оцінки професійних потреб і спроможностей визначених мультидисциплінарних реабілітаційних команд МОЗ залучатиме зовнішніх експертів — фахівців із кращих іноземних реабілітаційних центрів.

Важливо відзначити, що медичні заклади, в яких відбуватиметься навчання, — повністю відповідають логіці реабілітаційних маршрутів. Таким чином, вони сприятимуть розвитку ефективної реабілітаційної мережі.

Нагадаємо, МОЗ розвиває спроможну мережу медичних закладів, які надають сучасну доказову реабілітаційну допомогу. У мережу інтегровано неспеціалізовані стаціонарні реабілітаційні відділення. Це забезпечує можливість надання повноцінної допомоги пацієнтам із першого дня звернення з травмою, пораненням чи захворюванням. На підставі цієї концепції побудовано реабілітаційні маршрути, які дозволяють здійснювати ефективне спрямування пацієнтів між гострим, післягострим та довготривалим реабілітаційними періодами.

Перелік центрів досконалості

Наразі визначено такий перелік центрів досконалості:

  • відділення гострої дитячої реабілітації НДСЛ «Охматдит»;
  • Центр фізичної та реабілітаційної медицини КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради»;
  • відділення фізичної та реабілітаційної медицини КНП «Міська клінічна лікарня № 4 Дніпровської міської ради»;
  • відділення фізичної та реабілітаційної медицини КНП «Обласний клінічний центр нейрохірургії та неврології Закарпатської обласної ради»;
  • Центр реабілітації Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні ім. акад. О.І. Ющенка;
  • нейрореабілітаційне відділення КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня».

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua