До кінця 2023 р. в кластерних і надкластерних лікарнях мають запрацювати реабілітаційні відділення

15 вересня 2023 о 10:33
8377

Місцева влада має сформувати мережу реабілітаційних відділень на базі кластерних та надкластерних лікарень до кінця 2023 р. Таке доручення під час селекторної наради з регіонами 14 вересня 2023 р. дав Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

Він зазначив, що існуюча концепція МОЗ передбачає розбудову системи реабілітації на базі спроможної мережі і повністю вирішує питання доступності реабілітаційної допомоги. Її підтримка на місцевому рівні залежить виключно від раціонального та відповідального визначення пріоритетів очільників громад. Адже залишків коштів на рахунках лікарень, як правило, достатньо для оперативного запуску сучасних реабілітаційних відділень. До того ж області, в яких розташовані військові частини та навчальні центри, отримують значно більше фінансових надходжень завдяки податку на доходи фізичних осіб. Отже, пріоритетом має бути не бруківка, а люди.

Пряма мова Віктора Ляшка

«Реалізація політики героїв має відбуватися шляхом розбудови мережі сучасних закладів якісної реабілітації у сфері охорони здоровʼя. У кожній кластерній та надкластерній лікарні, яка включена до спроможної мережі госпітального округу, має бути сучасне безбарʼєрне відділення реабілітації орієнтовно на 30–60 ліжок. Загалом близько 5000 ліжок з необхідних 7800. Сучасні ремонти, необхідне обладнання, фахові мультидисциплінарні команди — всі ці складові якісної реабілітації мають бути забезпечені до кінця року. Ми бачимо, що кошти для цього є. Ми готові допомагати там, де реально є така необхідність. Наш спільний обовʼязок — зробити реабілітаційну допомогу у сфері охорони здоров’я доступною для військових та цивільних за місцем їх проживання», — підкреслив В. Ляшко.

Мережа закладів з реабілітації

До кінця року неспеціалізовані стаціонарні реабілітаційні відділення мають з’явитися у всіх 228 кластерних та надкластерних медичних закладах, які входять до складу спроможної мережі. У кожному з них має бути 30–60 реабілітаційних ліжок. У межах усієї країни це понад 5250 ліжок. Це дозволить щорічно надавати якісні та безоплатні послуги з активної і доказової реабілітації для щонайменше 126 тис. пацієнтів.

Також буде створено 6 спеціалізованих реабілітаційних медзакладів національного рівня. Вони охоплять:

  • пацієнтів із травмами спинного мозку;
  • людей, які потребуватимуть психологічного відновлення;
  • хворих із тяжкою нейротравмою;
  • пацієнтів, які потребують складної скелетної реабілітації;
  • людей, яким потрібна складна реабілітація у разі ампутацій.

Мета реалізації проєкту — формування близько 7800 ліжко-місць для пацієнтів із травмами, хворобами та пораненнями, які потребують процесу активного відновлення.

За основу моделі розвитку реабілітації взято досвід Ізраїлю, який враховує як потреби цивільних, так і військових, а тому не втратить актуальності навіть після війни й не призведе до утворення надмірної кількості реабілітаційних відділень.

Усе це відбувається в рамках концепції відновлення України. МОЗ вже розпочато реалізацію своєї частини плану — розбудову системи реабілітації. Наразі активно розвивається доказова, доступна та людиноцентрична реабілітаційна допомога, яку надають мультидисциплінарні команди. Такий підхід є золотим стандартом надання послуг із відновлення людини для будь-якої європейської країни, яка дотримується рекомендацій ВООЗ.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua