У лікарнях спроможної мережі мають бути встановлені кондиціонери у палатах та ординаторських

14 вересня 2023 о 09:38
19198

У закладах охорони здоров’я нормативно встановлені особливі вимоги до мікроклімату приміщень. Це стосується багатьох показників: рівня вологості, температури повітря, кондиціонування тощо. Від цього залежать як стан здоров’я самого пацієнта, так і самопочуття медичних працівників. Минулорічний опалювальний сезон в умовах повномасштабної війни і постійних «блекаутів» показав, наскільки важливо, аби кожна лікарня була оснащена автономними джерелами безперебійного електроживлення.

При підписанні договору із Національною службою здоров’я України (НСЗУ) на 2022 р. однією з вимог до лікарень, які надають спеціалізовану медичну допомогу, була наявність резервного джерела електропостачання. Це дозволило медичній системі витримати багато атак на енергетичну інфраструктуру України, які відбулися під час війни.

Коментар Віктора Ляшка

«Сучасна якісна медицина — це не лише про актуальні стандарти лікування, високотехнологічне медичне обладнання, медиків-професіоналів, але і про комфортне перебування в медичних закладах як для пацієнтів, так і для медичних працівників. Забезпечення оптимальних умов мікроклімату в приміщеннях лікарень — елемент санітарно-протиепідемічних вимог. Що стосується генераторів, то включення їх наявності до вимог контрактів з НСЗУ сприяло тому, аби кожна лікарня завчасно подбала про те, щоб забезпечити себе автономними джерелами електропостачання. Наразі у рамках підготовки до зими українські медичні заклади мають 4095 генераторів», — зазначив Віктор Ляшко.

За словами міністра охорони здоров’я, медичні заклади, які увійшли до спроможної мережі, повинні готуватися до забезпечення комфортних умов не лише взимку, але й в літній сезон.

Забезпечення кондиціонерами

«На жаль, що стосується кондиціонування ситуація зовсім інша. Кондиціонери встановлені лише у 12% палат. Це вкрай низький показник. Закликаю керівників лікарень активно готуватися до наступного літа вже зараз. Міністерство охорони здоров’я допомагає лікарням і з залученням коштів для реконструкції, і з забезпеченням дороговартісним обладнанням. Забезпечити ж комфортні умови перебування безпосередньо в палатах — це те, що фінансово під силу самим закладам. Ми бачимо це із тих залишків коштів, які є сьогодні на рахунках у лікарнях, за даними НСЗУ, це — понад 23 млрд грн. Ці кошти — не абстрактні цифри на рахунках, вони мають використовуватися на благо пацієнтів та покращання якості надання медичної допомоги», — додав міністр.

Міністерство охорони здоров’я провело ретельний аналіз ситуації з обладнанням кондиціонерами медичних закладів, які входять до спроможної мережі. За результатами цього аналізу стало відомо, що з більше ніж 54 000 палат лише 6897 обладнані кондиціонерами. Іншими словами, лише 12% палат у лікарнях, які належать до спроможної мережі, встановлено кондиціонери.

Зараз найвища частка оснащення кондиціонерами зафіксована в медичних закладах Києва, де кондиціонерами обладнано 30% палат. Другими за рівнем оснащення є медичні заклади Дніпропетровської області, де 23% палат обладнані кондиціонерами відносно загальної кількості палатного фонду.

Подібна ситуація виявляється і в ординаторських: найвищий рівень оснащення кондиціонерами відмічено в Києві і на Херсонщині, де 64% ординаторських обладнані кондиціонерами.

З іншого боку, найнижчий рівень оснащення кондиціонерами фіксується в лікарнях Волинської обл., де кондиціонери є лише у 2% ординаторських. Крім того, тільки 5% ординаторських у медичних закладах Вінниччини, Львівщини і Чернігівщини оснащені кондиціонерами.

Ця інформація свідчить про значну різницю в рівні оснащення кондиціонерами між різними регіонами України, що може впливати на комфорт пацієнтів і умови роботи медичного персоналу в різних медичних закладах країни.

За словами міністра охорони здоров’я, пацієнти під час лікування в медзакладі мають перебувати в комфортних умовах. Так само, як і медики повинні мати гідні умови праці. Тому наразі перед кожним керівником лікарні, яка увійшла до спроможної мережі, стоїть завдання: до кінця року «покрити» кондиціонерами палати та ординаторські у своєму медзакладі.

Лікарні, які увійшли до спроможної мережі та які не зможуть забезпечити кондиціонерами свої приміщення відповідно до вимог, — втратять можливість контрактуватися із НСЗУ за певними пакетами вже з 1 січня 2024 р.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua