ПМГ–2024: новий підхід до фінансування реабілітації

2 січня 2024 о 13:20
1851

Кількість людей із травмами війни зростає щодня. Серед постраждалих українські воїни, діти, цивільні. Якісна медична та реабілітаційна допомога кожному — пріоритет Міністерства охорони здоров’я.

Тому в щойно ухваленій урядом Програмі медичних гарантій (ПМГ) на 2024 р. відображена концептуальна зміна фінансування реабілітації.

Дотепер існував єдиний тариф на реабілітацію — 19 769 грн за цикл тривалістю 14 днів. Він не залежав від тяжкості травми. Однак зрозуміло, що пацієнти з тяжкими пораненнями потребують значно більше уваги. Тому відтепер завдяки змінам, внесеним у ПМГ Національною службою здоров’я України (НСЗУ), оплата напряму залежатиме від тяжкості травми людини, — зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

4 категорії складності реабілітаційної допомоги

Для цього встановлено 4 категорії складності реабілітаційної допомоги. Перша — найтяжчі випадки. Вона передбачає наявність двох діагнозів, які пов’язані з травмами головного мозку, спинного мозку та внутрішніх органів. До цієї категорії застосовуватиметься підвищувальний коефіцієнт 2,1. При цьому кожен пацієнт матиме право на 8 циклів реабілітації на рік тривалістю щонайменше 14 днів. За кожну ітерацію медзаклад отримуватиме більше ніж 41 500 грн.

Друга категорія складності передбачає наявність одного діагнозу, який, зокрема, належить до множинних ампутацій, травм спинного та головного мозку. Кожен пацієнт матиме право на 8 циклів реабілітації на рік. Їх тривалість — від 14 днів кожен. Для медзакладів, які надаватимуть відповідну допомогу, застосовуватиметься підвищувальний коефіцієнт 1,6. Отже, надавачі послуг отримуватимуть понад 31 600 грн.

Третій рівень складності включає широкий перелік діагнозів, які передбачають помірне обмеження функціонування. Для пацієнтів у цьому випадку передбачено до двох реабілітаційних циклів на рік, тривалістю від 14 днів. За кожну ітерацію медичний заклад отримуватиме 19 769 грн.

Четвертий рівень складності реабілітаційної допомоги стосується незначних обмежень функціонування, які не входять до перших трьох категорій. Тривалість реабілітації — 14 днів. Кількість циклів — 2 на рік. За кожен цикл медзаклад отримуватиме трошки більше ніж 15 800 грн.

При цьому слід зазначити, що для дітей, діагноз яких належить до третього та четвертого рівня складності реабілітаційної допомоги, передбачено щонайменше 4 цикли відновлення на рік. Тривалість кожного — від 14 днів.

Поява підвищувальних коефіцієнтів матиме кілька векторів позитивного впливу:

  1. Фахівці з реабілітації, які допомагатимуть найтяжчим пацієнтам, отримають гідну оплату праці, відповідно до докладених зусиль.
  2. Реабілітаційні відділення, які мають професійні та технологічні потужності задля надання фахової допомоги, але зосереджували увагу на легких випадках, матимуть змогу долучитися до роботи з людьми, які потребують складного та тривалого процесу відновлення.

Усі зміни в першу чергу орієнтовані на Героїв, які боронять нашу землю та щодня ризикують здоров’ям та життям. Саме вони в переважній більшості випадків отримують найтяжчі травми. Й саме вони наразі найбільше потребують уваги від держави, яку захищають.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua