Реформи в медицині проводяться попри війну

14 грудня 2023 о 15:40
1208

13 грудня 2023 р. у Таллінні (Естонія) відбулася міжнародна конференція високого рівня «Trust and transformation. Resilient and sustainable health systems for the future». Окрема дискусійна панель на ній була присвячена питанням функціонування української медичної системи, про роботу якої розповів Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

Коментар Віктора Ляшка

«У 2018 р. ми розпочали кардинальну реформу української медичної системи. Для реалізації принципу «гроші ходять за пацієнтом» було створено Національну службу здоров’я України, замість субвенції — започатковано Програму медичних гарантій, змінювалися підходи до державних закупівель і послуг, і лікарських засобів. Початок повномасштабної війни поставив впровадження нових планів на тимчасову паузу. Усі зусилля були спрямовані на те, щоб налагодити механізм надання медичної допомоги в нових умовах — воєнних дій, ракетних атак, обстрілів. Військова та цивільна медицина об’єдналися в єдиний медичний простір, — зазначив міністр В. Ляшко. — Однак зробивши все для забезпечення стійкості медичної системи, ми повернулися до плану системних трансформацій. Наша мета є незмінною — якісні, доступні, безоплатні медичні послуги для українців у будь-якій громаді».

Завершено інфраструктурний етап реформи

Міністр повідомив, що у 2023 р. завершено інфраструктурний етап реформи, в результаті чого сформовано 19 госпітальних округів з чітким визначенням ролі кожного медичного закладу — переліком обов’язкових послуг, які там можна отримати. Це дозволяє раціоналізувати розподіл закупівель та поставок обладнання між лікарнями, а також оптимізувати кадрову політику. Усі інвестиційні проєкти в межах програми відбудови медичної інфраструктури України також реалізуються виключно з урахуванням ролі тих чи інших медичних закладів у спроможній мережі задля найбільш ефективного розподілу фінансових ресурсів, що надходять як від міжнародних партнерів, так і в межах державних програм.

Збільшення переліку безоплатних для пацієнта медичних послуг

Міністерство продовжує роботу над збільшенням напрямів медичної допомоги, що фінансуються державою, а отже, є безоплатними для пацієнтів. Зокрема, це стосується постійного розширення Програми медичних гарантій. Наступного року до програми буде включена трансплантація органів та кісткового мозку. Це дозволить пришвидшити розвиток системи трансплантації та спростити ряд бюрократичних процедур. Попри війну галузь трансплантації демонструє дуже позитивну динаміку. В Україні вже пересаджують нирки, печінку, серце, легені, підшлункову залозу. Також у 2024 р. в Програмі медичних гарантій вперше з’явиться пакет допоміжних репродуктивних технологій.

Крім цього, постійно йде робота над підвищенням доступності лікарських засобів для громадян шляхом розширення програми реімбурсації. Так, у 2024 р. до переліку ліків, які можна отримати безоплатно або з частковою доплатою, додадуть препарати для лікування розладів психіки та поведінки.

Моніторинг якості надання медичної допомоги

Важливим аспектом реформування є постійний моніторинг якості надання медичної допомоги. Йдеться як про автоматичний моніторинг, тобто аналіз даних в електронній системі охорони здоров’я, так і фактичний, який здійснюється через запит інформації та документів або у формі моніторингових візитів.

Під час міжнародної конференції високого рівня відбулися зустрічі В. Ляшка з міністрами охорони здоровʼя Естонії, Латвії, Кіпру, Швеції та представниками Єврокомісії ВООЗ, під час яких обговорили актуальні питання медичної евакуації поранених на лікування за кордоном, обміну досвідом медичних працівників та продовження гуманітарної підтримки медичної системи України.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua