Епідемічна ситуація щодо грипу, ГРВІ та COVID-19 погіршується

1 грудня 2023 о 09:59
664

В Україні  збільшується кількість захворілих на грип, гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) та COVID-19. Протягом минулого тижня COVID-19 підтвердили у 1475 дітей віком до 17 років. 382 із них потребували стаціонарного лікування, 7 — у відділенні реанімації та інтенсивної терапії. Загалом минулого тижня медики зареєстрували 10 317 випадків захворювання на COVID-19 та повідомили про 55 летальних випадків серед людей віком старше 30 років та один — серед дітей (вікова група 15–17 років).

Зараз територією України циркулює понад 13 штамів «ковіду», тобто вірусу SARS-CoV-2. Усі виявлені мутації — це відхилення від штаму «омікрон», який переважає в країні. Загалом з початку епідсезону, який починається в Україні в жовтні, 1 142 641 особа захворіла на ГРВІ, грип та COVID-19. 56% випадків захворювань — у дітей.

Коментар Ігоря Кузіна

«У трьох областях зареєстровано перевищення епідемічного порогу високого рівня. Це Тернопільська, Житомирська та Чернівецька області. Захворюваність на ГРВІ, грип та COVID-19 зростає по всій країні, і це характерно для осінньо-зимового періоду. Найдієвішим захистом від ускладнень та тяжкого перебігу захворювання на грип та COVID-19 залишається вакцинація. Тому людям, які мають ослаблений імунітет, хронічні захворювання, віком старше 60 років, важливо знайти час та перевірити свій вакцинальний статус, зробити щеплення. Наразі усі області забезпечені безоплатною вакциною проти COVID-19, також до країни вже доставлено 203 тис. доз оновленої «омікронспецифічної» вакцини. Вона адаптована спеціально для захисту проти штаму «омікрон» та буде доступна на рівні кожної області», — зазначив заступник міністра — головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

За минулий тиждень (з 20 по 26 листопада) в країні на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли 159 269 осіб, із них 91 221 дитина віком до 17 років. До лікарень потрапили 4264 особи, серед яких 2014 дітей.

Вакцини і вакцинація

Вакцину проти грипу корейського або французького виробництва можна придбати в аптеці. Обидві вакцини пройшли державний контроль якості. З початку жовтня щеплення зробили 93 923 людини. Крім того, у кожній області триває безоплатна вакцинація медиків проти грипу.

Щеплення проти COVID-19 — безоплатні для населення. Вакцинуватися можна в пунктах щеплення чи в амбулаторії через запис у свого сімейного лікаря. Медики використовують вакцини «Janssen» (виробник «Johnson&Johnson») та «Comirnaty» (виробник «Pfizer»). Також доступна вакцина проти COVID-19 для дітей з 5-річного віку (виробник «Pfizer» — вакцина «Comirnaty» для дітей).

Нагадаємо, основою для захисту проти тяжкого перебігу COVID-19 є курс із трьох щеплень. Отримання двох доз первинної вакцинації та перше бустерне щеплення, яке вводять через 5 міс після первинної вакцинації. Усі наступні щеплення після третього називають додатковим бустером (у деяких країнах він має назву «сезонний бустер»). Його рекомендує лікар пацієнтам із групи ризику тяжкого перебігу COVID-19.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua