Із жовтня в Україні почався епідемічний сезон, тобто серед населення зростає кількість респіраторно-вірусних сезонних захворювань, таких як гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), COVID-19 та грип.
Поточна інформація
За минулий тиждень зареєстровано 119 063 випадки захворювань (ГРВІ, COVID-19 та грип). Такі показники знаходяться в межах епідемічного порогу, розрахованого для України (та на 13,4% нижче, ніж в аналогічний період минулого епідемічного сезону). За перший тиждень жовтня до лікарень госпіталізовано 3150 осіб, 1776 — це діти віком до 17 років.
Щороку в Україні реєструють близько 6 млн випадків інфекційних захворювань, 98% з яких припадає на грип та ГРВІ. За тяжкого перебігу грип може спричиняти небезпечні ускладнення — захворювання серця, нирок тощо. Найдієвіша профілактика грипу — щорічна вакцинація, яка є рекомендованою, однак не входить до переліку безоплатних вакцин. З початку жовтня в Україні доступні в аптеках дві вакцини — корейського та французького виробництва. Вони сертифіковані та пройшли державний контроль якості.
За даними Центру громадського здоров’я, отриманими від Національної служби здоров’я України (НСЗУ), за попередній тиждень зареєстровано 5186 випадків захворювання на COVID-19, 18 з них — летальних, серед осіб віком старше 30 років. Основою для захисту проти тяжкого перебігу COVID-19 є курс із трьох щеплень. Отримання двох доз первинної вакцинації та бустерне щеплення, яке вводять через 5 міс після первинної вакцинації. Додатковий бустер можна отримати після консультації з сімейним лікарем чи в пункті щеплення, враховуючи оновлені рекомендації МОЗ.
Оновлені рекомендації МОЗ щодо щеплення проти COVID-19
Загальний рекомендований курс з первинної вакцинації проти COVID-19 та першого бустера — це 3 щеплення. Перший бустер вводять через 5 міс після первинної вакцинації. Для групи ризику тяжкого перебігу COVID-19 рекомендовано отримати додатковий бустер, якщо минуло понад 6 міс від попереднього бустера. Потребу в додатковому бустерному щепленні визначає лікар з огляду на стан пацієнта та епідеміологічну ситуацію в країні.
Особи, які мають порушення схеми вакцинації проти COVID-19 та не отримали другу дозу вакцини чи першу бустерну дозу, повинні їх отримати за першої можливості з дотриманням мінімального інтервалу до введення першої бустерної дози (щонайменше 5 міс для дорослих та 6 міс для дітей) з введенням наступних додаткових бустерних доз з інтервалами, які визначено в рекомендаціях Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ).
Наразі вакцинація проти COVID-19 в Україні залишається безоплатною. Записатися на щеплення можна у сімейного лікаря та пунктах щеплень.
Людям, які мають ослаблений імунітет чи супутні захворювання; вагітним; особам віком старше 60 років; які перебувають у групі ризику тяжкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної хвороби, — необхідно подбати про імунний захист та зробити щеплення.
Головною метою вакцинації та введення бустерних доз вакцини проти COVID-19 залишається запобігання тяжким випадкам COVID-19 та ускладненням коронавірусної хвороби. МОЗ спільно з НТГЕІ наголошує на важливості вакцинації проти COVID-19 раніше не вакцинованих осіб, які належать до пріоритетних груп ризику тяжкого перебігу COVID-19 (люди віком 60+, вагітні, пацієнти з хронічними захворюваннями, представники професійної групи ризику, наприклад, лікарі, вчителі, військові та ін.).
Які вакцини є у наявності
Щодо вакцини проти COVID-19, наразі в Україні є понад 5 млн доз (виробник Johnson&Johnson — вакцина Janssen; виробник Pfizer — вакцина Comirnaty). Щеплення залишаються безоплатними для кожного українця. Зробити його можна в пунктах щеплення чи в амбулаторії через запис у свого сімейного лікаря. Також в Україні доступна вакцина проти COVID-19 для дітей з 5-річного віку (виробник Pfizer — вакцина Comirnaty для дітей, одна доза якої містить втричі менше активної речовини, ніж вакцина для людей віком старше 12 років).
Також до аптек надходять понад 260 000 доз вакцини проти грипу. Серед них — 151 100 доз вакцини французького виробництва та ще 114 000 доз вакцини корейського виробництва. Усі вакцини наразі вже пройшли державний контроль якості.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua