Психічне здоров’я: досягнення 2023 р. та плани на 2024 р.

30 листопада 2023 о 11:15
1250

Міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко під час 8-го засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії рф, представив досягнення МОЗ у царині психічного здоров’я у 2023 р. та плани на 2024 р.

Коментар Віктора Ляшка

«Забезпечити доступність та повсюдність послуг з базової психологічної допомоги було нашим основним завданням у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативою Олени Зеленської у 2023 р. Для того щоб з ним впоратися, ми зосередилися на навчанні медичних фахівців первинної медичної ланки за програмою mhGAP. Нині базову психологічну допомогу абсолютно безоплатно можна отримати у кожного третього сімейного лікаря в Україні у 805 закладах «первинки». Наразі доступний другий рівень навчальної програми, тобто медичні працівники мають змогу й надалі поглиблювати свої знання, — зазначив міністр В. Ляшко. — У 2024 р., окрім роботи над запущеними проєктами, продовжимо працювати як над доступністю шляхом подальшої розбудови мережі медичних закладів, так і над якістю, змінюючи підходи та умови надання послуг. Кожне міністерство реалізує свій пріоритетний проєкт, таким чином ми формуємо комплексну екосистему психосоціальної підтримки заради збереження ментального здоров’я українців».

Основні здобутки 2023 р.

Серед основних здобутків цього року міністр відзначив наближення послуг з охорони ментального здоровʼя до пацієнтів. Цьому сприяли два значні кроки:

  1. Впровадження 1.11.2022 р. пакета «Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» у межах Програми медичних гарантій.

Наразі вже близько 800 медзакладів «первинки» мають відповідний контракт із Національною службою здоровʼя України (НСЗУ) й надають послуги з супроводу і лікування пацієнтів з психічними розладами.

  1. Масштабування навчання з ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням настанови mhGAP та запровадження наприкінці минулого року відповідного онлайн-курсу.

Впродовж 11 міс з моменту запуску онлайн-навчання його пройшли більше ніж 60 000 слухачів. З них понад 14 600 осіб — це лікарі первинної медичної ланки. Це становить 60% від загальної кількості лікарів «первинки», причому 8223 (33% від загальної кількості) лікарі вже активно використовують отримані навички на практиці, надаючи психологічні послуги в медзакладах, що законтрактовані НСЗУ за згаданим вище пакетом.

Завдяки цим крокам і досягнутим результатам вже нині пацієнти по всій Україні мають можливість отримати психологічні послуги на «первинці» — тобто у найзручніший спосіб, у лікаря, якого добре знають і довіряють.

Розбудова мережі центрів психічного здоров’я

Одним із наступних масштабних кроків МОЗ є забезпечення доступності психіатричної допомоги на амбулаторному рівні. Для цього вже ведеться робота з розбудови регіональної мережі центрів психічного здоровʼя.

«Ми для себе поставили індикатор — 157 кластерних лікарень, в яких повинні зʼявитися центри ментального здоровʼя з мобільними мультидисциплінарними командами, до складу яких входитимуть і психолог, і психіатр, — пояснив міністр охорони здоровʼя. — Ми зробимо окремий пакет у Програмі медичних гарантій, переформатувавши наявний пакет щодо послуг мобільних мультидисциплінарних команд. І ці послуги будуть оплачуватися НСЗУ за Програмою медичних гарантій».

Інші пріоритети на 2024 р.

  1. Збільшення кількості навчених лікарів та медичних сестер/братів за курсом «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP».
  2. Інтеграція психосоціальної допомоги на всі рівні медичної допомоги.
  3. Створення амбулаторної психіатричної допомоги та підвищення доступності послуги для населення.
  4. Збільшення кількості мобільних мультидисциплінарних команд.
  5. Створення спеціальних хабів з психореабілітації населення.

Міністерство охорони здоровʼя планує провести перезавантаження монопрофільних спеціалізованих медичних закладів стаціонарної психіатричної допомоги. Тут мають бути докорінно змінені підходи до лікування пацієнтів та забезпечені умови для належного комфорту перебування пацієнта в закладі.

Довідка: супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я забезпечує Координаційний центр з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України за експертного партнерства та підтримки ВООЗ. Майданчиком для ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада Кабінету Міністрів України.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua