Що дає сімейним лікарям керівництво mhGAP

7 березня 2023 о 13:01
2207

З початку повномасштабної війни значно збільшилася кількість осіб із психічними розладами. Щоб психологічна допомога стала максимально доступною для тих, кому вона потрібна в Україні, запущена глобальна програма підготовки сімейних лікарів — Mental Health Gap Action Programme (mhGAP).

На практиці це означає, що працівники первинної допомоги (насамперед сімейні лікарі, терапевти, педіатри) залучатимуться до надання допомоги особам із проблемами психічного здоровʼя, що спростить їх шлях до психологічної допомоги.

Тепер навчені та сертифіковані сімейні лікарі виконуватимуть функцію первинного виявлення, розпізнавання та діагностування психічних розладів і зможуть бути першим контактом пацієнта в системі охорони здоровʼя, який може зорієнтувати і перенаправити до потрібного спеціаліста.

Саме на це спрямована програма mhGAP, яка розроблена та впроваджується в Україні Всесвітньою організацією охорони здоровʼя (ВООЗ) за підтримки Міністерства охорони здоровʼя України та Національної служби здоровʼя України (НСЗУ). Масштабування навчання за програмою mhGAP відбувається в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Всеукраїнської програми ментального здоров’я та за підтримки ВООЗ.

Сімейні лікарі про керівництво mhGAP

За словами Тетяни Глушко, сімейної лікарки міської поліклініки № 1 Чернівецької міської ради, до неї і раніше зверталися пацієнти із психічними розладами, але під час війни їх кількість зросла удвічі або навіть утричі. Щоб поглибити знання стосовно оцінки і ведення поширених психічних розладів та фахово надавати допомогу, вона пройшла очне навчання за програмою mhGAP, а також онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням настанови mhGAP» й отримала відповідний сертифікат.

«Тепер я з більшим розумінням, а головне — більш впевнено можу допомагати пацієнтам, які мають певні розлади психічного здоровʼя, та запобігати виникненню ускладнень, — розповідає Т. Глушко. — Завдяки тому, що я з колегами пройшла цей тренінг, наш медичний заклад подав заявку до НСЗУ на новий пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Тож ми зможемо не лише надавати відповідні послуги, а й фіксувати дані в системі».

Що дає настанова mhGAP лікарям? 

Медичним працівникам загальної практики настанова mhGAP та її версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує протоколи діагностики та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин, інші важливі скарги на стан психічного здоровʼя.

Як відзначила Т. Глушко, для неї дуже важливим і корисним стало те, що в курсі представлено багато наочного матеріалу та практичних рекомендацій.

Після опанування курсу лікарі первинної ланки зможуть надавати медичні послуги в межах нового пакета Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Заклади первинної медичної допомоги, у яких щонайменше 20% медичного персоналу мають відповідний рівень підготовки, можуть укласти контракт із НСЗУ за цим пакетом. Пакет буде відкритий для контрактування впродовж усього 2023 р.

Як пройти курс?

Програма mhGAP впроваджується в Україні за підтримки ВООЗ з 2019 р. Курс розрахований на сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів, фельдшерів, медичних сестер/братів. МОЗ разом з ВООЗ в Україні уклали Меморандум про співпрацю з 15 партнерами для розширення навчання медпрацівників за програмою mhGAP.

Опанувати знання працівники первинної медичної допомоги можуть через:

  • онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням настанови mhGAP» на платформі Академії НСЗУ: https://academy.nszu.gov.ua/course/view.php?id=183 або ж
  • очний тренінг від ВООЗ та партнерів (подати заявку на проходження можна за посиланням https://forms.gle/kPsQ41rxjwY1jXuJ8.

Обидва формати дозволяють після отримання сертифіката про завершення навчання надавати послуги в межах зазначеного вище пакета.

Очне навчання дає можливість отримати поглиблені знання, відпрацювати навички ведення психічних розладів, розібрати практичні кейси, детальніше ознайомитися з аспектами ведення психічних розладів медичними працівниками загальної практики та отримати відповіді на запитання, які виникають.

Подати заявку на проходження очного навчання можуть усі охочі медичні фахівці, однак воно рекомендоване насамперед фахівцям первинної ланки медичної допомоги.

Планування тренінгів відбуватиметься відповідно до наявних заявок та можливостей щодо їх проведення.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua