Зміцнення потенціалу реагування на пандемії: відбувся Глобальний біосаміт 2023

28 листопада 2023 о 14:20
707

Під час другого Глобального біосаміту 2023, який відбувся в Сеулі (Південна Корея) 20–21 листопада 2023 р., близько 200 представників урядів, міжнародних організацій та наукової спільноти представили стратегії і політики своїх країн та надали пропозиції для розробки глобальної стратегії щодо зміцнення потенціалу з реагування на пандемії.

Коментар Ігоря Кузіна

«Кожна країна зробила висновки щодо своїх систем охорони здоров’я і важливості міжнародної співпраці та обміну даними, технологіями й інноваціями під час пандемії COVID-19. Точно передбачити, де і коли почнеться наступна пандемія, неможливо, але інтервал появи нових інфекцій стрімко скорочується. Наразі, за оцінками ВООЗ, основну загрозу становлять зоонози (хвороби, які передаються від тварин) та респіраторні інфекції (мутації та нові штами COVID-19 і грипу). Базовою стратегією в Україні та світі, яка постійно модернізується, є підхід за принципом «єдиного здоров’я». Коли системи охорони здоровʼя сфокусовані та враховують ризики для людини, тварин і довкілля та починають розвиватися разом, регулярно обмінюються інформацією та реагують синхронно на загрози. У рамках глобальної співпраці набутий досвід під час пандемії COVID-19 має стати основою політики та стратегії підготовки і реагування в боротьбі з майбутніми пандеміями», — зазначив під час Глобального біосаміту 2023 заступник міністра охорони здоров’я — головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Зокрема, йдеться про запобігання загрозам на рівні збору та аналізу даних, профілактики і глобальної координації з питань створення та забезпечення вакцинами, обміну стандартами лікування для ефективної боротьби з епідеміологічними загрозами (епідеміями, пандеміями, надзвичайними ситуаціями в системах охорони здоров’я).

Завдяки глобальній співпраці для країн розширюються можливості виробництва та розробки вакцин на урядовому, корпоративному та міжнародному рівнях. Учасники саміту також обговорили шляхи розвитку регіональних хабів з виробництва та розробки вакцин. Це матиме вирішальне значення для затримки поширення нових інфекційних захворювань. Для підтримки їх впровадження необхідна консолідована міжнародна співпраця. Зокрема, терапевтичні засоби, такі як противірусні препарати та вакцини, здатні захищати від широкого спектра патогенів, а отже, мають потенціал щодо застосування з «нульового дня» спалаху, допоки не будуть доступні інші медичні контрзаходи.

Висновки

Загалом учасники Глобального біосаміту 2023 дійшли висновку, що зміцнення спроможності медичних систем, зокрема підготовка та навчання медиків, посилення систем діагностики та профілактики інфекційних захворювань серед населення, інноваційний потенціал фармбізнесу у сфері розробки та виготовлення вакцин та діагностичних засобів на рівні кожної країни дозволить зміцнити стійкість світу перед викликами майбутніх пандемій.

У Глобальному біосаміті 2023 взяли участь міжнародні організації, які відіграли ключову роль у реагуванні на пандемію COVID-19 у сфері вакцин та біотехнологій (Азійський банк розвитку — ABR), Коаліція з інновацій у сфері готовності до епідемій (CEPI), Міжнародний інститут вакцин (IVI), Фонд інноваційних нових діагностичних засобів (FIND) та Комісія з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоровʼя (HERA)), які виступають як партнерські організації та підтримують колективні дослідницькі зусилля, спрямовані на створення глобальної мережі клінічних випробувань.

Плани ВООЗ на 2024 р.

За планами ВООЗ, у 2024 р. 194 країни — члени організації мають ухвалити Міжнародну угоду про запобігання пандемії та готовність до неї. У документі визначатимуть цілі та принципи для боротьби з пандемією. Зокрема, обговорюється, що країни-члени будуть проводити моніторинг та обмінюватися даними, щоб вчасно виявити нову хворобу та розробити спільний план реагування. Підготовка та запобігання надзвичайним ситуаціям у сфері охорони здоров’я є одним із завдань ВООЗ.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua