Збудники інфекцій з часом можуть розвивати стійкість (резистентність) до ліків, які проти них застосовують. На додаток бактерії можуть передавати цю набуту здатність представникам як свого, так і інших видів. Саме тому стійкість до антимікробних засобів (антибіотики, противірусні, протигрибкові та протипаразитарні) з року в рік ускладнює лікування інфекцій і інколи робить його практично неможливим. Наводимо дані Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) про захворювання, які уже важко долати через стійкість збудників до ліків.
Найвища стійкість є у збудників найпоширеніших на планеті інфекцій: туберкульозу, пневмонії, гонореї, інфекцій сечовивідних шляхів, деяких видів кишкової інфекції. Поширеність стійкості до кожного окремого антибіотика варіює від країни до країни, навіть від лікарні до лікарні, і, на жаль, швидко зростає.
Інфекції сечовивідних шляхів
Наприклад, 8–93% випадків лікування від інфекцій сечовивідних шляхів, викликаних кишковою паличкою (головним збудником цих інфекцій), — неуспішні через стійкість бактерії до антибіотика вибору ципрофлоксацину.
Пневмонія
Пневмонія, що розвинулася в лікарні після перебування на апараті штучної вентиляції легень, у більшості випадків зумовлена штамами бактерій-пневмококів із множинною стійкістю до антибіотиків. Це ті збудники, які роками виживали в лікарнях та сформували множинну стійкість до антибіотиків, які там застосовували.
Золотистий стафілокок
Золотистий стафілокок — звичайний мешканець людської шкіри — здатний спричиняти нариви, фурункули та запалення глибших шарів шкіри, а також системну інфекцію, запалення суглобів і пневмонію. Особливо вразливими до цих бактерій є люди з тимчасовою чи постійною імуносупресією, а також ті, хто має відкриті рани чи має встановлені медичні пристрої (наприклад катетери). Стійкі до метициліну стафілококи вдвічі частіше спричиняють летальні випадки, аніж чутливі до антибіотиків штами.
Гонорея
Збудник гонореї набуває дедалі більшої стійкості до антибіотиків з груп сульфонамідів, пеніцилінів, макролідів, фторхінолонів та цефалоспоринів. Такі резистентні штами поширюються світом із місць виникнення. Острівцями суперстійкості в прямому і переносному значенні є острів Ібіца та країни Південно-Східної Азії, де величезний потік туристів. Наразі єдиним поки дієвим у всіх випадках препаратом залишається цефтріаксон. Але в Україні суттєво поширилася резистентність до цього антибіотика, і у випадку появи стійкої гонореї її буде майже неможливо побороти.
Туберкульоз
Понад 3% нових випадків туберкульозу і 18% випадків, які уже колись лікували, нині є стійкими до кількох антибіотиків, зокрема, до двох основних протокольних препаратів: рифампіцину та ізоніазиду. Ефективність лікування туберкульозу із так званою множинною стійкістю — менша ніж 60%, і таке лікування потребує значно більшого часу і ресурсів.
Поширення стійкості до антибіотиків — це величезна всесвітня проблема. Ми маємо спільними діями сповільнювати цей процес: не застосовувати антибіотики без призначення лікаря, мити руки, шляхом вакцинації запобігати тим інфекціям, яким можна запобігти, та завжди обирати бар’єрну контрацепцію.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua