Скільки коштів сплачено медичним закладам за 6 років реформи фінансування охорони здоров’я?

20 жовтня 2023 о 14:30
1152

6 років тому, 19 жовтня 2017 р., Верховна Рада ухвалила закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», який став базовим для медичної реформи. Щоб реформа запрацювала, створено новий орган — Національну службу здоров’я України (НСЗУ), яка відповідає за фінансування системи охорони здоров’я.

Таким чином, 6 років тому були закладені основи трансформації медичної системи та передумови для впровадження Програми медичних гарантій. Це змінило стару неефективну систему  субвенцій на прозору і зрозумілу Програму медичних гарантій, в центрі якої нарешті опинилися людина та її медичні потреби. Медичні заклади отримали більше управлінської свободи та можливість ефективніше використовувати ресурси.

Коментар Віктора Ляшка

«Якісна, доступна та безоплатна медична допомога для українських пацієнтів — такою є глобальна мета всіх трансформацій у сфері охорони здоров’я, які ми крок за кроком впроваджуємо. Запуск Програми медичних гарантій відбувався саме для цього. Те, що гроші ходять за пацієнтом, стало стимулом для медичних закладів працювати більш ефективно. Усі зрозуміли, що запорукою їх успіху є вибір пацієнта. Пацієнт нарешті став центральною фігурою в системі, а його потреби — орієнтиром для розвитку. За ці роки вдалося багато зробити. Маємо чимало планів для подальшого удосконалення. Рухаємося вперед, аби Україна мала сучасну якісну медицину», — підкреслив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Що вже зроблено

За ці 6 років:

  • з’явилася Програма медичних гарантій, яка розширюється й удосконалюється щороку;
  • створено Електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ) та електронні інструменти;
  • запроваджено електронні рецепти та постійно розширюється програма реімбурсації «Доступні ліки»;
  • з’явилася система моніторингу;
  • система охорони здоров’я демонструє стійкість під час криз — повномасштабної війни та пандемії.

Коментар Наталії Гусак

«З впровадженням Програми медичних гарантій лікарня перетворилася з бюджетної установи, яка освоює виділені державою кошти, на підприємство, яке заробляє ці гроші, надаючи громадянам якісні послуги. Головна перевага реформи — гроші ходять за пацієнтом, а не витрачаються на утримання ліжко-місць у лікарні. Тепер пацієнт має чітко визначений перелік та обсяг медичних послуг і ліків, які гарантує держава, право обирати лікаря та лікарню, в якій може отримати безоплатні послуги, електронні інструменти: направлення та рецепти, електронні висновки про народження та медичні висновки про тимчасову непрацездатність. Програма медичних гарантій і надалі розширюватиметься й удосконалюватиметься новими напрямками в інтересах пацієнта. Вже у 2024 р. буде впроваджено пакет з трансплантації, а також пакет з допоміжних репродуктивних технологій», — зазначила голова НСЗУ Наталія Гусак.

Програма медичних гарантій у цифрах

За 6 років НСЗУ виплатила медичним закладам 486 016 827 839 грн.

Кошти отримали 4033 заклади:
– 476 923 267 173 грн — комунальні некомерційні підприємства (2688 закладів);
– 5 834 191 959 грн — приватні (без фізичних осіб — підприємців — ФОП) (487 закладів);
– 2 791 933 624 грн — ФОП (852 заклади);
– 467 435 082 грн — державні (6 закладів).

4 298 265 пацієнтів скористалися програмою реімбурсації. За період дії програми виписано 62 632 156 рецептів. З них погашено 84,25% — 52 767 418.

7 856 605 686 грн виплачено аптекам за програмою реімбурсації.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua