З 1 серпня українські лікарі почали працювати з функціоналом виписки електронних рецептів (е-рецептів) на антибіотики. Зокрема, така можливість стала доступною і для фахівців спеціалізованої медичної допомоги — на амбулаторному рівні та в умовах стаціонару.
Міністерство охорони здоровʼя нагадує, що при наданні спеціалізованої медичної допомоги (як під час амбулаторного лікування, так і в умовах стаціонару) виписувати е-рецепт на антибіотик повинен саме той спеціаліст, який проводить огляд пацієнта, встановлює діагноз та здійснює призначення, а отже — відповідає за процес лікування пацієнта.
У такому випадку направлення пацієнта до сімейного лікаря для виписки е-рецепта є недоцільним.
Що важливо знати про виписку рецептів на антибіотики
- У разі, якщо лікар не має технічної можливості виписати е-рецепт (заклад не підключений до електронної системи охорони здоровʼя (ЕСОЗ), відсутній функціонал у медичній інформаційній системі (МІС) тощо), лікар має виписати пацієнту паперовий рецепт на спеціальному бланку форми ф-1.
- Важливо зауважити, що інформаційна довідка/паперовий бланк мають обовʼязково бути засвідчені особистим підписом та печаткою лікаря. Це є свідченням достовірності рецепта.
- Якщо пацієнт перебуває на лікуванні у стаціонарі, медичний заклад за умовами співпраці з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) повинен забезпечувати пацієнтів медикаментами, зокрема антибіотиками, які визначені Національним переліком основних лікарських засобів та галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я. Для призначення та застосування таких лікарських засобів виписувати рецепт пацієнту не потрібно. Ці ліки гарантовано мають надаватися пацієнтам безоплатно.
- У разі виняткових ситуацій, якщо пацієнт для лікування у стаціонарі потребує антибіотика, не передбаченого Національним переліком та галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я, лікар зможе виписати йому рецепт. Зауважимо, що у такому випадку для виписки рецепта на антибіотики в стаціонарі потрібна відповідна підстава, адже всі дані про призначення лікар вноситиме до ЕСОЗ. Якщо лікар випише рецепт на ліки, які мають надаватися в стаціонарі безоплатно, — це вважатиметься порушенням умов договору з НСЗУ.
- Якщо лікар здійснює виписку зі стаціонару пацієнта, який потребує подальшої антибіотикотерапії, лікар стаціонару повинен виписати рецепт, щоб пацієнт того самого дня міг придбати ліки та продовжити лікування вдома.
Нагадуємо, що реєстрація на навчальний курс від Академії НСЗУ «Особливості створення електронного рецепта. Курс для лікарів» триває! Уже понад 13 тис. лікарів успішно пройшли навчання та отримали сертифікати. Поспішайте пройти курс за посиланням.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua