З 1 січня 2022 р. набув чинності пункт 4 наказу МОЗ України від 22.06.2021 р. № 1254 «Про затвердження Положення про інтернатуру та вторинну лікарську (провізорську) спеціалізацію».
Нагадаємо, цим наказом, зокрема, затверджено Положення про інтернатуру та вторинну лікарську (провізорську) спеціалізацію.
Пунктом 4 наказу визнано такими, що втратили чинність:
1) наказ Міністерства охорони здоров’я України від 19 вересня 1996 р. № 291 «Про затвердження Положення про спеціалізацію (інтернатуру) випускників вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти III–IV рівня акредитації медичних факультетів університетів», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 3 грудня 1996 р. за № 696/1721;
2) наказ Міністерства охорони здоров’я України від 23 лютого 2005 р. № 81 «Про затвердження Переліку спеціальностей та строки навчання в інтернатурі випускників медичних і фармацевтичних вищих навчальних закладів, медичних факультетів університетів», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 9 березня 2005 р. за № 291/10571.
Роз’яснення МОЗ
Головними принципами нової моделі інтернатури є справедливість, прозорість, доступність до кращих медичних практик, розвиток професійних компетентностей європейського рівня, формування готовності до самостійної незалежної медичної практики.
Нова модель інтернатури має низку суттєвих переваг, а саме:
- електронний розподіл, який забезпечує прозорий доступ до місць в інтернатурі;
- компенсація закладам охорони здоров’я витрат на підготовку інтернів, яка забезпечує справедливий доступ до кращих медичних закладів охорони здоров’я;
- збільшення практичної частини підготовки в інтернатурі, що гарантує можливість оволодівання практичними навичками за обраною спеціальністю;
- оновлений перелік спеціальностей, що відповідає вимогам Європейського Союзу до післядипломної медичної освіти;
- оновлені вимоги до баз стажування, які забезпечують підготовку лікарів інтернів під керівництвом справжніх професіоналів в умовах забезпечення сучасним медичним обладнанням та достатнім обсягом процедур, операцій, пологів, відвідувань;
- типові програми підготовки в інтернатурі, що відповідають європейським програмам підготовки.
Вступ до інтернатури за обраною спеціальністю визначатиметься конкурсним балом, який розраховується на основі середнього балу оцінок, КРОК 2 та ОСКІ. Оцінювання здатності до виконання самостійної роботи під час атестації базуватиметься на результатах КРОК 3 та співбесіди.
Лікар може отримати право на професійну діяльність в Україні лише після проходження інтернатури.
Алгоритм вступу до інтернатури
Алгоритм вступу до інтернатури за новою моделлю є прозорим та простим.
- Випускник, знаючи свій конкурсний бал, самостійно в електронному кабінеті обирає спеціальність, заклад вищої освіти та базу стажування. Він має можливість вказати 5 власних пріоритетів за спеціальністю, закладом освіти та базою стажування. До 15 червня випускник подає заяву для участі в рейтинговому розподілі.
- Автоматизований електронний розподіл на основі конкурсного балу та встановлених випускником пріоритетів визначає пропозицію щодо спеціальності, закладу освіти та бази стажування.
- До 15 липня випускник приймає або відхиляє пропозицію. У разі відмови від пропозиції випускник має можливість через рік взяти участь в новому рейтингуванні.
- 1 серпня лікар-інтерн приступає до проходження інтернатури.
Заочна частина підготовки у закладі охорони здоров’я становить 9 міс у кожному навчальному році. Очна частина у закладі вищої освіти становить 3 міс.
Після закінчення інтернатури інтерн проходить атестацію з присвоєнням звання лікаря (провізора) спеціаліста за певною спеціальністю.
Нова модель забезпечує рівні можливості доступу до інтернатури для всіх випускників незалежно від виду фінансування навчання в закладі вищої освіти.
Оновлений перелік спеціальностей
Відповідно до європейського досвіду нова модель інтернатури передбачає оновлення переліку спеціальностей в інтернатурі. З 35 спеціальностей, які раніше здобувалися в інтернатурі, залишилося лише 23 спеціальності, серед яких наступні:
- Акушерство та гінекологія
- Анестезіологія та інтенсивна терапія
- Внутрішні хвороби
- Загальна практика — сімейна медицина
- Епідеміологія
- Інфекційні хвороби
- Лабораторна діагностика, вірусологія, мікробіологія
- Медицина невідкладних станів
- Неврологія
- Ортопедія і травматологія
- Оториноларингологія
- Офтальмологія
- Радіологія
- Патологічна анатомія
- Психіатрія
- Хірургія
- Фізична та реабілітаційна медицина
- Дерматовенерологія
- Дитяча хірургія
- Педіатрія
- Стоматологія
- Фармація.
Після закінчення інтернатури лікарі мають можливість отримати вторинну спеціалізацію.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua