Ознаки для визначення регіону зі значним поширенням COVID-19

18 січня 2022 о 12:42
549

Рівні епідемічної небезпеки встановлюються з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та відповідають постанові Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

За новими правилами визначається можливість одночасного встановлення по всій території країни «зеленого» або «жовтого» рівня  карантинних обмежень, «помаранчевий» та «червоний» буде визначатися в межах регіону.

«Зелений» рівень встановлено як базовий для всієї країни.

Країна повернеться до «жовтої» зони у разі виникнення протягом трьох днів підряд однієї з 4 ознак на всій території.

 1. Кількість виявлених нових випадків інфікування COVID-19 за останні 14 днів перевищує 75/100 тис. населення.
 2. Коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 первищує 4%.
 3. Кількість ПЛР-тестувань та експрес-тестувань на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 протягом останніх 7 днів не перевищує 300/100 тис.

«Жовтий» рівень буде встановлений рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки (ТЕБ) та надзвичайних ситуацій (НС) за ініціативою Міністра охорони здоров’я. Стабільна нормалізація ознак «зеленої» зони  протягом 7 днів поспіль є підставою для переведення країни до «зеленої»  зони за рішенням Державної комісії з питань ТЕБ та НС. У разі погіршення показників в певному регіоні та встановленні «червоного» рівня епідемічної небезпеки вся інша територія країни перебуватиме на «жовтому» рівні. При визначенні «жовтої» зони на території країни слід обов’язково дотримуватися маскового режиму, соціального дистанціювання у 1,5 м. Додатково рекомендовано наступне.

 1. Проведення масових заходів за участю більше ніж 1 особи на 4 кв. м площі будівлі або території.
 2. Заповненість кінозалів та залів інших закладів культури понад 50% місць.
 3. Заповненість спортзалів і фітнес-центрів не більше ніж 1 особа на 10 кв. метрів.
 4. Дошкільні навчальні заклади та 1–4 класи шкіл працюють у звичайному форматі, проте інші заклади освіти можуть працювати лише у разі наявності 80% вакцинованого хоча б одною дозою персоналу. В іншому випадку заклад освіти працює у дистанційному форматі.

«Помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки свідчить про наближення регіону до «червоної» зони та визначається автоматично за умови перевищення хоча б одного з наступних показників.

 1. Завантаженість в регіоні (області) ліжок з киснем перевищує 65%.
 2. Кількість тестувань ПЛР та на антиген протягом 7 днів ˂300/100 тис.
 3. Кількість госпіталізацій з коронавірусом чи підозрою за 7 днів сягає 60/100 тис. населення.
 4. Коефіцієнт виявлених випадків ПЛР або експрес-тестів на антиген ˃20%.
 5. Зростання кількості госпіталізацій за 7 днів порівняно з попереднім аналогічним періодом ˃50%.

При запровадженні «червоного» рівня епідемічної небезпеки додатково забороняється наступне.

 1. Робота закладів громадського харчування, окрім адресної доставки та замовлень навиніс.
 2. Робота торговельно-розважальних центрів (ТРЦ) та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів тощо.
 3. Робота закладів освіти, окрім дитячих садків і початкових класів шкіл.
 4. Робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів.
 5. Проведення масових заходів, окрім офіційних спортивних заходів і матчів командних ігрових видів спорту без глядачів.
 6. Робота закладів культури, окрім історико-культурних заповідників, проведення кіно- та відеозйомки.

В «червоній» зоні дозволяється робота банків, автозаправних станцій (АЗС), ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів. Дозволяється робота закладів освіти за умови наявності у 100% працівників «зеленого» COVID-сертифіката.

Обмеження «червоного» рівня не будуть застосовуватися за умови наявності у всіх учасників (відвідувачів), працівників та організаторів масових заходів, у тому числі релігійних, працівників кінотеатрів, театрів, музеїв чи інших культурних закладів, розважальних закладів, ТРЦ, закладів громадського харчування, ринків, спортзалів та басейнів «зеленого» COVID-сертифіката.

«Червоний» рівень встановлюється на території регіону, якщо протягом трьох днів виявляється одна з ознак, наведених нижче.

 1. Завантаженість ліжок, забезпечених подачею медичного кисню у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів із підтвердженим випадком COVID-19 ˃65%.
 2. Кількість тестувань методом ПЛР та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 протягом останніх 7 днів на 100 тис. населення ˂300.
 3. Кількість госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та/або підозрілим випадком COVID-19 протягом останніх 7 днів на 100 тис. населення ˃60.
 4. Коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 (методом ПЛР та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2) ˃20%.
 5. Рівень зростання загальної кількості госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 протягом останніх 7 днів порівняно з попереднім аналогічним періодом ˃50%.

Ю.В. Жарікова
Редакція журналу «Український медичний часопис»