Актуальність
Вірус папіломи людини (ВПЛ) являє собою групу вірусів, які надзвичайно широко розповсюджені в усьому світі. ВПЛ головним чином передається при сексуальних контактах, і більшість осіб інфікуються ним невдовзі після того, як починають вести статеве життя. Інфекції зазвичай мають безсимптомний перебіг і минають, однак при тривалому інфікуванні ВПЛ значно підвищується ризик розвитку раку шийки матки [1]. Розрізняють 100 видів ВПЛ, понад 30 з яких передаються статевим шляхом. Деякі з них не проявляються симптоматикою та минають самостійно, без будь-яких втручань, через кілька місяців після інфікування, і майже 90% — протягом 2 років. На сьогодні відомо як мінімум 14 типів ВПЛ, які асоціюються з розвитком онкологічних захворювань. Два типи ВПЛ (16 і 18) спричиняють 70% випадків раку і передракових уражень шийки матки [2].
Статистичні дані свідчать, що ВПЛ є ключовою причиною раку шийки матки та основною причиною раку серед жінок у Кенії та багатьох країнах Африки. Зупинити передачу ВПЛ можна за допомогою вакцинації, яка має високу ефективність і запобігає майже 100% специфічним для вакцини ВПЛ-інфекціям і захворюванням, а також значно знижує ризик розвитку раку шийки матки на >90%. Останні дані свідчать, що лише 15% дівчаток у всьому світі вакцинуються проти ВПЛ.
Відповідно до сучасних рекомендацій вакцинацію проти ВПЛ проводять за 3-дозовим графіком із введенням другої дози через 1–2 міс після першої дози, третю дозу необхідно ввести через 6 міс після першої, якщо вік пацієнта становить >15 років. При вакцинації осіб віком <15 років рекомендоване введення вакцини за 2-дозовою схемою [3]. Національна програма імунізації в Кенії, запущена в жовтні 2019 р., пропонує введення двома дозами вакцини проти ВПЛ дівчатам віком 9–10 років. Крім того, Глобальний альянс з вакцин та імунізації (Global Alliance for Vaccines and Immunization — GAVI) підтримує вакцинацію дівчат віком <14 років [7].
Проведено дослідження KEN SHE, в якому оцінювали (1) ефективність вакцинації проти ВПЛ для попередження розвитку персистуючої інфекції ВПЛ-16/-18 порівняно з жінками з відстроченою вакцинацію віком 15–20 років; (2) ефективність однодозової вакцини проти ВПЛ серед дівчат, підлітків і молодих жінок [4].
Методи
Проведено рандомізоване контрольоване дослідження KEN SHE, в якому оцінювали ефективність вакцинації проти ВПЛ. Дослідження проводилося через 15 років після того, як Управління з контролю за харчовими продуктами та лікарськими засобами США (U.S. Food and Drug Administration — FDA) схвалило першу вакцину проти ВПЛ — Гардасіл (Gardasil) компанії Merck & Co. Дві інші вакцини, Церварікс (Cervarix) і Гардасил-9, згодом також були схвалені, але проблеми з цінами та поставками перешкоджали охопленню в Кенії, особливо в регіонах, де наявний значний тягар раку шийки матки [5].
Вперше результати цього дослідження були опубліковані на сервері препринтів Research Square та представлені 17 листопада на 34-й Міжнародній конференції з вивчення папіломавірусної інфекції в Торонто, Канада (34th International Papillomavirus Conference in Toronto, Canada).
У період з 2018 до 2019 р. вчені включили до свого дослідження 2275 сексуально активних жінок, невакцинованих проти ВПЛ. Жінки віком 15–20 років були рандомізовані для отримання бівалентної вакцини (ВПЛ-16/-18), невалентної вакцини (ВПЛ-16/-18/-31/-33/-45/-52/-58/-6/-11) або вакцини проти менінгококу. Більшість учасників (57%) були віком 15–17 років, а 61% повідомили про одного сексуального партнера протягом усього життя.
При включенні в дослідження в усіх жінок було взято мазки з піхви та шийки матки для аналізу ДНК ВПЛ, а також кров для аналізу на антитіла. Протягом періоду спостереження у пацієнток брали мазки з шийки матки кожні 6 міс та мазки з піхви кожні 3 міс для визначення ДНК ВПЛ.
Результати
Результати аналізу виявили 38 випадків стійкої інфекції у жінок, у яких був негативний результат тесту на антитіла до ВПЛ-16/-18 при включенні та на 3-й місяць — по одному випадку в кожній групі вакцинації проти ВПЛ та 36 випадків у групі вакцинації проти менінгококу.
Цей рівень інфікування відповідав ефективності вакцини проти ВПЛ-16/-18 як для бівалентних, так і інших вакцин 97,5% (р<0,001).
Серед жінок з негативним результатом на ВПЛ-16/-18/-31/-33/-45/-52/-58 на початку дослідження, у 33 була стійка інфекція: 4 випадки у групі невалентної вакцини (ВПЛ 16/18/31/33/45/52/58/ 6/11) та 29 у групі менінгококової вакцини, що продемонструвало ефективність 89% (р<0,001) проти всіх 7 онкогенних штамів, що містяться у вакцині.
Дослідники зазначили, що навіть якщо у жінок був позитивний результат на 1 штам ВПЛ, вакцина захищала їхню відмінність від інших штамів вірусу.
Серйозні небажані явища зафіксовано у 4,5–5,2% учасниць із різних груп дослідження.
Висновок
Результати цього дослідження, проведеного в Кенії, продемонстрували, що однодозова вакцина проти ВПЛ виявилася високоефективною щодо запобігання онкогенної інфекції, конкуруючи за ефективністю з іншими вакцинами проти ВПЛ. Отримані результати дають великі надії жінкам, які живуть у таких країнах, як Кенія, які несуть тяжкий тягар раку шийки матки.
Список використаної літератури:
- Bruni L., Barrionuevo-Rosas L., Albero G. et al. (2017) Human papillomavirus and related diseases in Kenya: Summary Report Barcelona.
- МОЗ (2021) Вірус папіломи людини та способи захисту від нього. МОЗ, жовтня 2. moz.gov.ua/article/health/virus-papilomi-ljudini-ta-sposobi-zahistu-vid-nogo
- Luxembourg A. (2019) 9-valent (9vHPV) vaccine program safety and immunogenicity study in women 27–45 years. Presented at: ACIP, Jun. 26, Atlanta, GA.
- Barnabas, R.V., Brown, E.R., Onono, M. et al. (2021) Single-dose HPV vaccination efficacy among adolescent girls and young women in Kenya (the KEN SHE Study): study protocol for a randomized controlled trial. Trials 22: 661. doi.org/10.1186/s13063-021-05608-8.
- Worcester S. (2021) Single-Dose HPV Vaccination Highly Effective. Medscape, Nov. 30.
Анна Хиць
Редакція журналу «Український медичний часопис»