Новий поріг зменшення маси тіла для ремісії цукрового діабету 2-го типу після баріатричної операції

30 вересня 2021 о 16:17
1207

Актуальність

Цукровий діабет (ЦД) 2-го типу часто супроводжується ожирінням і множинними порушеннями обміну речовин, включно з метаболічним синдромом, що зазвичай зумовлює підвищення ризику ускладнень та смертності та є істотним фінансовим і соціальним тягарем для системи охорони здоров’я [1]. І хоча в сучасних рекомендаціях як перша лінія терапії при ЦД запропонована модифікація способу життя, зусилля, спрямовані на зміну способу життя, включно з фізичною активністю та харчуванням, для профілактики надмірної маси тіла, не завжди ефективні, особливо в тих випадках, коли ожиріння і супутній ЦД є вже наявні у пацієнта. Окрім того, дані літератури повідомляють, що лише незначна частина пацієнтів можуть ефективно дотримуватися визначених обмежень для довгострокової корекції ожиріння на тлі постійного глікемічного контролю. З огляду на той факт, що шлунково-кишковий тракт відіграє важливу роль в регулюванні обміну речовин, його необхідно розглядати як точку докладання терапевтичних зусиль для нормалізації гомеостазу і вуглеводного обміну при ожирінні і ЦД 2-го типу [2].

В останні десятиліття у всьому світі для лікування тяжких форм ожиріння стали широко застосовуватися хірургічні методи, причому очевидна тенденція як до збільшення кількості операцій, так і до розширення кількості країн, де баріатрична хірургія отримує все більш значне поширення. Баріатрична хірургія в даний час є найефективнішим хірургічним методом боротьби із надмірною масою тіла, що дозволяє домогтися значних успіхів і стійкого зменшення маси тіла. Дані літератури повідомляють, що пацієнти з ЦД 2-го типу, які перенесли баріатричну операцію, зазвичай демонструють ремісію. Всупереч наявним даним про достатню ефективність баріатричних втручань для профілактики і лікування ожиріння, метод не знайшов значного поширення в силу різних причин.

Результати нещодавнього ретроспективного аналізу, опубліковані в журналі Diabetes Care, продемонстрували, що баріатрична операція асоціюється з настанням ремісії ЦД. Так, відповідно до отриманих результатів навіть незначне стійке зменшення маси тіла після баріатричної операції асоціюється з настанням ремісії ЦД 2-го типу протягом 1 року [3]. Ці висновки повинні запевнити клініцистів та пацієнтів, що проведення операції є корисним, зазначає доктор Карен Коулман (Karen Coleman), провідний автор дослідження.

У поточному дослідженні оцінювали дані 5928 осіб із супутнім ЦД та ожирінням, з яких 73% жінки, середній вік 49,8 року (±10,3 року), середній індекс маси тіла 43,8 (±6,92) кг/м2). Середній період спостереження пацієнтів становив 5,9 року. Із загальної кількості учасників у 57% проведена баріатрична операція, з них у 71% протягом періоду спостереження відзначалася ремісія ЦД 2-го типу (середній час до настання ремісії 1 рік).

Дослідники класифікували пацієнтів за часткою загального зменшення маси тіла на такі групи: 0–5%, 10–15%, 15–20%, 20–25% та >30%. Результати проведеного аналізу свідчать, що порівняно з групою 0–5%, кожне наступне зменшення маси тіла на 5% асоціюється з вищою ймовірністю настання ремісії ЦД 2-го типу: 5–10% відношення шансів (ВШ) 1,22 (р=0,23), 10–15% ВШ 1,97 (95% довірчий інтервал (ДІ) 1,47–2,64); 15–20%, ВШ 2,33 (95% ДІ 1,74–3,11); 20–25% ВШ 2,81 (95% ДІ 2,11–3,75); 25–30%, ВШ 2,88 (95% ДІ 2,16–3,83); >30%, ВШ 2,92 (95% ДІ 2,19–3,88). Пацієнти із показником зменшення маси тіла >25% частота ремісії була подібною до груп 20–25%.

За словами доктора К. Коулман, значна кількість лікарів виступають проти проведення баріатричної операції пацієнтам з ЦД через занепокоєння щодо повернення маси тіла, однак ці висновки не підтверджуються даними літератури. «На даний момент сотні статей, які свідчать, що баріатрична хірургія є ефективною стратегією боротьби з надмірною масою тіла. Окрім того, збільшення маси тіла після операції не означає, що операція була неефективною та невиправданою, оскільки повернення маси тіла після значного її зменшення є фізіологічним. Результати цього дослідження підтверджують, що навіть незначне зменшення маси тіла є корисним, особливо при серцево-судинних захворюваннях та ЦД», — зазначає К. Коулман.

Дані літератури свідчать, що більшість пацієнтів втрачають 20–30% маси тіла після баріатричної операції, однак їм не потрібно втрачати так багато, щоб відмітити покращення перебігу супутніх захворювань, зокрема і ЦД 2-го типу. Крім того, якщо у пацієнтів після зменшення маси тіла понад 20% вона повторно збільшується, це не анулює отриману користь. Попередні стандарти лікування ожиріння та тяжких метаболічних захворювань передбачали зменшення маси тіла більше ніж 50%, тоді як більш нові рекомендації орієнтовані на 30% поріг зменшення маси тіла. Результати цього аналізу свідчать, що хоча пацієнти можуть повернути частину втраченої маси тіла, але якщо зменшення збережеться на рівні близько 20% від загальної маси тіла, то ЦД все одно перейде в стан ремісії.

«Клініцисти повинні очікувати більш реальні дані щодо зменшення маси тіла після баріатричної операції і що навіть незначне стійке зменшення маси тіла є корисним щодо перебігу коморбідних захворювань, включно з ЦД, та покращення якості життя пацієнтів. Досягнення зменшення маси тіла в 20% від вихідного рівня є більш легшим варіантом для пацієнта, який все одно є корисним для здоров’я» — зазначає К. Коулман. Підсумовуючи, К. Коулман рекомендує лікарям не очікувати занадто довго перед призначення баріатричної операції, оскільки пацієнти, ймовірно, матимуть кращі результати, якщо вони отримують відповідну терапію на більш ранньому етапі [4].

Нагадуємо, що нещодавно, на науково-практичній конференції «Актуальні питання сучасної діабетології», Тетяна Татарчук представила доповідь, яка стосувалася репродуктивних наслідків ожиріння.

Список використаної літератури:

  1. Koliaki C., Liatis S., le Roux C.W. et al. (2017) The role of bariatric surgery to treat diabetes: current challenges and perspectives. Endocr. Disord., 17(1): 50.
  2. Pasquali R., Casanueva F., Haluzik M. et al. (2019) European Society of Endocrinology Clinical Practice Guideline: Endocrine work-up in obesity. Eur. J. Endocrinol., 182(Iss. 1). doi.org/10.1530/EJE-19-0893.
  3. Barthold D., Brouwer E., BartonL.J. et al. (2021) Minimum Threshold of Bariatric Surgical Weight Loss for Initial Diabetes Remission. Diabetes Care, Sep; dc210714. doi.org/10.2337/dc21-0714.
  4. Kling J. (2021) A new weight loss threshold for T2d remission after bariatric surgery? MDedge, Sept 20.

Анна Хиць
Редакція журналу «Український медичний часопис»