Всесвітній день без тютюну

31 травня 2021 о 17:37
683
Спеціальності :

31 травня на площі Конституції біля Верховної Ради України громадська організація «Життя» спільно з Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні, Центром громадського здоров’я України та партнерами провели брифінг, присвячений Всесвітньому дню без тютюну.

Цьогорічний лозунг кампанії Commit To Quit, який обрала ВООЗ, — це заклик допомагати людям у припиненні вживання тютюну. У ВООЗ наголошують, що вищі ризики захворюваності та перебігу COVID-19 у курців стали додатковою причиною того, що мільйони курців по всьому світу виявили бажання побороти тютюнову залежність. Україна також може долучитися до світового руху та допомогти своїм громадянам звільнитися від смертельної залежності. На події були представлені художні роботи дітей з українських шкіл, створені до Всесвітнього дня без тютюну, із закликом посилити захист молоді від куріння.

«Комплексні заходи з контролю над тютюном (заборона куріння в громадських і робочих місцях, заборона реклами, підвищення акцизів та інформаційні кампанії, надання допомоги курцям у відмові від куріння) створюють такі умови, за яких діти ніколи не потраплять у пастку нікотинової залежності, а курці матимуть вищі шанси кинути курити. Востаннє системні антитютюнові зміни щодо обмежень тютюнової реклами та захисту від тютюнового диму Парламент приймав ще у 2012 р. Натомість сьогодні потрібно боротися з новими викликами — засиллям реклами та пропаганди вживання електронних пристроїв для куріння. Крім того, понад 87% українців підтримують посилення антитютюнового законодавства», — зазначила Лілія Олефір, виконавчий директор громадської організації «Життя».

Учасники події звернулися до Парламенту із закликом ухвалити комплексний антитютюновий законопроєкт № 4358, розроблений на основі Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та Директиви 2014/40/ЕС. Законопроєкт передбачає норми, здатні знизити привабливість і доступність тютюнових виробів: зокрема, заборону реклами та спонсорства електронних сигарет і ТВЕНів, збільшення до 65% медичних попереджень на упаковках сигарет, заборону продажу сигарет з ароматизаторами, обмеження використання електронних пристроїв для куріння на рівні із сигаретами в заборонених місцях.

«Відсутність медичних попереджень та агресивна реклама електронних пристроїв для куріння призвели до того, що в Україні кожна п’ята дитина віком 13–15 років є курцем електронних сигарет. Комітет Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування розробив та підтримав антитютюновий законопроєкт № 4358, який посилить захист дітей від залучення до куріння, застосовуючи передові практики Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та євроінтеграційної Директиви 2014/40. Закликаю всіх колег із Парламенту об’єднатися заради захисту здоров’я українців та ухвалити антитютюнові зміни, користуючись нагодою Всесвітнього дня без тютюну», — зазначила народний депутат Лада Булах, співавтор антитютюнового законопроєкту № 4358.

Наразі частка дорослих курців, які успішно кидають курити, невелика. Зокрема, в Україні вона становить лише 1,2 %, хоча більш ніж половина тих, хто вживає тютюн, хочуть позбутися своєї залежності. Кинути курити самотужки може бути досить складно, але, знову ж таки, цілком реально.

«Курці помирають рано, й ніхто не ставиться до цього серйозно, поки сам не стикнеться з цією проблемою. У мене вже були пацієнти, що перейшли зі звичайних сигарет на так звані електронні, але вони почали курити значно частіше та ставали ще більше залежними від нікотину. Безпечного куріння не існує: куріння будь-яких сигарет підвищує ризик розвитку раку легень у 20 разів. А ті, хто відмовилися від тютюну, збільшують свої шанси на 80–90% прожити довше порівняно з тими, хто все ще продовжує курити», — зазначив нейрохірург-онколог та амбасадор антитютюнової кампанії «2022 БЕЗ ТЮТЮНУ» Антон Шкіряк.

Медіакампанії є найбільш рентабельним способом змінити соціальні норми й поведінку щодо тютюну. І саме у Всесвітній день без тютюну громадська організація «Життя» в співпраці з Центром громадського здоров’я України оголосили про старт національної інформаційної кампанії «Лікарі рекомендують: кидай курити зараз». Упродовж червня в інтернеті, на телебаченні та в громадських місцях будуть поширені інформаційні матеріали кампанії.

«Незалежні дослідження доводять, що курці мають вищий ризик ускладнень та смерті при інфікуванні COVID-19. Щоб попередити про цю небезпеку, розповісти про переваги відмови від куріння та мотивувати кинути курити, Центр громадського здоров’я України та ГО «Життя» проводять національну інформаційну кампанію. У наші активності інтегровано матеріали кампанії ВООЗ «Commit To Quit». Комунікаційна кампанія спрямована передусім на молодь та інформує про можливість отримати безоплатну консультацію у діджитал-фахівця ВООЗ або скористатися українським сайтом для допомоги в припиненні куріння», — підкреслив Олег Дудін, головний фахівець з поведінкових факторів ризику Центру громадського здоров’я України.

Кампанія проводиться за підтримки глобальної організації охорони здоров’я «Vital Strategies». Матеріали інформаційної соціальної кампанії «Безпечного куріння не існує» доступні для вільного поширення за умови обов’язкового посилання на Центр громадського здоров’я України та громадську організацію «Життя».

За даними ВООЗ, щороку понад 8 млн осіб в усьому світі помирають через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні куріння забирає в середньому 85 тис. життів. Не меншої шкоди куріння завдає й економіці: за розрахунками експертів, щорічні економічні втрати становлять 3,2% ВВП України або близько 90 млрд грн унаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальними виплатами та лікуванням хвороб, викликаних курінням.

Редакція журналу «Український медичний часопис»
за матеріалами phc.org.ua