Скринінг на вживання наркотичних речовин: рекомендації USPSTF 2020 р.

30 березня 2021 о 10:40
1640

Актуальність

Відповідно до сучасних даних значна кількість осіб в США вживають наркотичні речовини. За останніми оцінками в рамках національного опитування США, тільки у 2018 р. близько 12% осіб віком >18 років повідомляли про вживання наркотичних речовин [1]. Крім того, результати цього опитування продемонстрували, що про вживання наркотичних речовин частіше повідомляли особи молодого віку 18– 25 років (24%), порівняно з особами більш старшої вікової категорії (10%) або підлітками віком 12–17 років (8%).

Сьогодні вживання наркотичних речовин є однією з найпоширеніших причин смерті, травмувань, вагітності або наркотичної залежності у популяції [2]. Так, дані за 2017 р. свідчать, що передозування наркотичних речовин було причиною більше 70 тис. випадків смерті [3]. Окрім ризику смерті, вживання наркотичних речовин також асоціюється з розвитком таких серйозних наслідків для здоров’я, як порушення свідомості, кома, аритмія, інфаркт міокарда, судоми та інші ускладнення. Вживання наркотичних речовин у період вагітності може призвести до таких акушерських ускладнень, як відшарування плаценти, прееклампсія, кровотечі, а також несприятливі наслідки для стану здоров’я плода та новонародженого, включно з мимовільним абортом, передчасними пологами та гіпотрофією плода [4].

З метою виявлення осіб, які мають наркотичну залежність, робоча група з профілактики захворювань в США (The U.S. Preventive Services Task Force — USPSTF) випустила оновлені рекомендації щодо скринінгу на вживання наркотичних речовин [5]. Дані рекомендації розроблені для проведення скринінгу серед осіб молодого віку (>18 років), у тому числі вагітних. Ці рекомендації не включають осіб, які мають підтверджений розлад вживання наркотичних речовин або які на даний час отримують лікування щодо наркотичної залежності.

Визначення

У даному гайдлайні під терміном «нездорове вживання наркотичних речовин (НВНР)» (Unhealthy Drug) мається на увазі вживання нелегальних наркотичних речовин та немедичне застосування психотропних препаратів, що відпускаються за рецептом (в тому числі застосування ліків, прийом яких з різних причин відрізняється від призначеної схеми лікування за тривалістю та частотою).

Точність скринінгу

Робоча група USPSTF виявила та проаналізували дані щодо 30 різних методів скринінгу на виявлення осіб, які мають проблеми з НВНР, або наркотичної залежності, або розладів, пов’язаних з їх вживанням. Чутливість більшості зі скринінгових тестів становила >75%. У більшості з оцінених досліджень в якості референтного скринінгового методу були використані структуровані опитування особи. І лише в декількох з досліджень використані біологічні методи скринінгу (аналіз волосся/сечі). Крім того, у дослідженнях також використовували різні визначення щодо вживання/зловживання наркотичними препаратами/речовинами, визначення наркотичної залежності і розладів, асоційованих з їх вживанням.

Рекомендації щодо скринінгу

Робоча група USPSTF дійшла висновку, що скринінг дорослих осіб віком >18 років шляхом детального опитування про НВНР дає помірну користь в тому випадку, якщо можуть бути запропоновані/застосовані заходи щодо подальшої точної діагностики вживання наркотичних речовин/препаратів та призначення подальшого ефективного лікування і належного догляду. Крім того, робоча група зазначає, що наявні докази ефективності та безпеки психосоціальних втручань та фармакотерапії, які допомагають досягти ремісії та знизити частоту рецидивів у цій когорті пацієнтів.

Відсутні переконливі докази користі або шкоди щодо необхідності проведення скринінгу на будь-який тип НВНР серед підлітків віком 12–17 років

Робоча група USPSTF у своїх рекомендаціях також зазначає, що існують переконливі дані про те, що фармакотерапія та/або психосоціальні втручання є ефективними щодо зменшення рецидивів або збільшення тривалості ремісії у підлітків з розладами, пов’язаними з вживанням наркотичних речовин, зокрема опіоїдів.

Рекомендації інших медичних спільнот

Рекомендації інших медичних спільнот щодо скринінгу на НВНР варіюють залежно від популяційних та клінічних особливостей включених пацієнтів. Так, у гайдлайні Адміністрації служб психічного здоров’я та протидії зловживанню психоактивними речовинами (The Substance Abuse and Mental Health Services Administration — SAMHSA) рекомендованим є проведення універсального скринінгу щодо оцінки вживання наркотичних речовин, включно з алкоголем, короткочасні втручання та/або направлення на відповідне лікування, в рамках звичайної медичної допомоги, включно й при менеджменті вагітних.

У рекомендаціях Міністерства у справах ветеранів (U.S. Department of Veterans Affairs — VA) США та Американської академії сімейних лікарів (American Academy of Family Physicians) зазначено, що на сьогодні недостатньо доказів, які б підтверджували ефективність рутинного скринінгу на НВНР.

У свою чергу, Американська академія педіатрії (American Academy of Pediatrics) у своїх рекомендаціях регламентує проведення обов’язкового скринінгу на НВНР серед підлітків і молодих осіб віком <20 років на предмет вживання наркотичних речовин (включно з алкоголем та тютюном) при кожному щорічному медичному огляді, перевірку на наявність передозування наркотичних речовин при госпіталізації пацієнтів цієї групи до відділення невідкладної медичної допомоги, а також оцінку наявності в них депресії, тривожності або інших психічних розладів, які також можуть бути пов’язані із вживанням наркотичних речовин.

У рекомендаціях ініціативної групи «Світле майбутнє» (Bright Futures) зазначено, що скринінг на вживання наркотичних речовин (включно з алкоголем та тютюном) повинен обов’язково проводитися серед всіх підлітків та осіб молодого віку (до 21 років).

Американський коледж акушерів-гінекологів (American College of Obstetricians and Gynecologists) регламентує проводити обов’язкове опитування всіх вагітних на предмет вживання рецептурних ліків без медичних показань, а жінок віком 18–26 років, які перебувають на ранніх термінах вагітності, обов’язково додатково опитувати на предмет НВНР.

Нагадуємо, що нещодавно Американська асоціація серця (American Heart Association — АНА) виконала огляд наявних даних, метою якого було проведення оцінки медикаментів, які мають здатність викликати медикаментозно-індуковані аритмії.

Список використаної літератури:

  1. Lipari R.N., Park-Lee E. (2019) Key substance use and mental health indicators in the United States: results from the 2018 National Survey on Drug Use and Health. Substance Abuse and Mental Health Services Administration, Apr. 22.
  2. GBD 2016 Alcohol and Drug Use Collaborators (2018) The global burden of disease attributable to alcohol and drug use in 195 countries and territories, 1990-2016: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2016. Lancet Psychiatry; 5(12): 987–1012. doi: 10.1016/S2215-0366(18)30337-7.
  3. Murray C.J., Lopez A.D. (2013) Measuring the global burden of disease. N. Engl. J. Med.; 369(5): 448–457.
  4. Scholl L., Seth P., Kariisa M. et al. (2018) Drug and opioid-involved overdose deaths—United States, 2013-2017. MMWR Morb Mortal Wkly Rep.; 67(5152): 1419–1427.
  5. USPSTF (2020) Unhealthy Drug Use: Screening. Recommendation: Unhealthy Drug Use: Screening, June 09.

Анна Хиць,
редакція журналу «Український медичний часопис»