Дієта та акне: рекомендації зі збалансованого харчування 2021 р.

11 березня 2021 о 14:05
2940

Актуальність

Питання дотримання збалансованого харчування завжди стоїть як при лікуванні більшості хронічних захворювань, так і просто при веденні здорового способу життя, і захворювання шкіри не є винятком. Так, сучасні дані свідчать, що деякі шкірні захворювання, включно з акне, можуть мати асоціацію із харчуванням людини. Зокрема, дані літератури вказують на те, що деякі дієтичні звички можуть відігравати значну роль у розвитку, тривалості й тяжкості акне, що і було продемонстровано у результатах минулих досліджень.

Групою вчених проведено систематичний огляд баз даних, в якому дослідниками узагальнена значна частина продуктів харчування, які мають асоціацію з розвитком та прогресуванням акне [1]. Метою цього систематичного огляду є доповнення існуючих даних новими результатами клінічних досліджень, проведених за останні 10 років [2].

Методи та результати

Дослідники провели систематичний огляд, використовуючи базу даних PubMed, яка включала 11 клінічних та 42 спостережні дослідження, проведені в період з січня 2009 р. по квітень 2020 р. Загалом у дослідження були відібрані 53 рецензовані статті (11 інтервенційних та 42 обсерваційних досліджень), що відповідали встановленим критеріям відбору. Дослідниками виявлені кілька дієтичних факторів, асоційованих із розвитком акне, зокрема високий глікемічний індекс та/або вживання молоковмісних продуктів, фастфуду та шоколаду, асоціюється з розвитком вугрів.

Загалом результати огляду продемонстрували, що корисні для серця продукти є корисними і для шкіри. Винятком є шоколад, оскільки хоча попередні дані свідчили, що флавоноїди, які містяться у темному шоколаді, позитивно впливають на стан ендотелію та знижують артеріальний тиск, шоколад має асоціацію з розвитком акне.

Для визначення зв’язку між вживанням шоколаду та розвитком вугрів дослідники провели дослідженні, метою якого було оцінити, що саме (шоколад/цукор) впливають на розвиток акне. Дослідники розподілили учасників на дві групи: перша група вживала шоколад, друга — желейні цукерки. Результати їх дослідження продемонстрували, що у групі вживання шоколаду спостерігалася більша кількість вугрів порівняно з групою желейних цукерок, хоча в обох продуктах вміст цукру був однаковим. Крім того, результати дослідження продемонстрували, що шоколад є незалежним тригером розвитку акне, навіть якщо не містить у своєму складі молока та цукру.

Відповідно до даних літератури, спосіб харчування, впливає на гормональний баланс, що, як відомо, також може вплинути на розвиток та прогресування акне. Відповідно, дотримання дієти з високим вмістом цукру призводить до надлишку інсуліну, збільшення маси тіла та появи запалення в організмі. Високі рівні цукрів містяться у фруктових соках, газованих солодких напоях, продуктах, виготовлених з білого борошна, тому саме ці продукти необхідно виключити з раціону оскільки вони мають подібний до шоколаду вплив на розвиток акне.

Молочна продукція також багата естрогенами, андрогенами, IGF-1 та гормоном росту, що також асоціюється з розвитком вугрів та пов’язана з ризиком розвитку запальних реакцій в організмі.

Основні рекомендації

Узагальнені дієтичні рекомендації щодо збалансованого харчування при акне:

  • продукти, які рекомендовано уникати:
    • молочні продукти;
    • продукти з високим глікемічним індексом (цукор, цукерки, хліб та хлібобулочні вироби з білого борошна, фруктові соки, газовані солодкі напої);
    • продукти з високим вмістом насичених жирів (зокрема червоне м’ясо, оброблені м’ясні продукти та смажена їжа);
    • шоколад;
    • і хоча це не стосується дієтичних рекомендацій, однак дослідники зазначають, що психоемоційний стрес є відомим фактором, асоційованим з розвитком акне.
  • продукти, які рекомендовано вживати для запобігання акне:
    • овочі та фрукти;
    • незамінні жирні кислоти (містяться в рибі, горіхах, насінні льону та авокадо);
    • крім того, результати систематичного огляду продемонстрували, що середземноморська дієта, що включає вищезазначені продукти, продукти з високим вмістом клітковини, цільнозернові вироби та оливкову олію, зумовила меншу асоціацію з розвитком акне.

Висновки

Результати проведеного систематичного огляду підкріплюють стрімко зростаючу тенденцію про зацікавленість наукової спільноти щодо цієї теми. До факторів, асоційованих з розвитком акне, належать їжа з високим глікемічним індексом, молочні продукти, шоколад та жирна їжа. На відміну від цього, дотримання середземноморської дієти допомагає уникнути акне.

Нагадуємо, що результати нещодавнього дослідження продемонстрували, що споживання ферментованих продуктів, зокрема йогурту, асоційоване з більшим споживанням поживних речовин, достатнім рівнем корисних поживних речовин та кращою якістю дієти серед дітей і дорослих.

Список використаної літератури:

  1. Dall’OglioF., Nasca M.R., Fiorentini F. et al. (2021) Diet and acne: review of the evidence from 2009 to 2020. Int. J. Dermatol. Early View, Jan 18 (https://doi.org/10.1111/ijd.15390).
  2. Rakel D. (2021) Diet and Acne (https://www.practiceupdate.com/content/diet-and-acne/112831).

Анна Хиць,
Редакція журналу «Український медичний часопис»