Паліативна допомога у Програмі медичних гарантій

24 листопада 2020 о 15:16
788

Згідно з оцінкою Українського центру суспільних даних, паліативної допомоги у нашій країні потребують понад 320 тис. пацієнтів. Члени їхніх родин потребують супроводу та підтримки. Про це під час брифінгу 24 листопада 2020 р. розповів Андрій Віленський, т.в.о. голови Національної служби здоров’я України (НСЗУ).

Як надається паліативна допомога

Посадовець нагадав, що з 1 квітня 2020 р. послуга з надання паліативної допомоги увійшла до Програми медичних гарантій. На сьогодні 485 медичних закладів уклали договори про надання паліативної допомоги з НСЗУ.  Найбільша кількість лікарень, які надають паліативну допомогу за контрактом з НСЗУ, у Львівській області — 41. На Дніпропетровщині таких закладів 33. На Харківщині — 25. У стаціонарі надає допомогу 431 медичний заклад. Загалом на сьогодні ці заклади отримали від НСЗУ понад 216,8 млн грн.

На надання мобільної паліативної допомоги з НСЗУ мають договори 203 заклади. НСЗУ їм виплатила понад 176 млн грн.

Як отримати безоплатну паліативну допомогу

Щоб отримати паліативну допомогу безоплатно, пацієнт має звернутися до свого сімейного чи лікуючого лікаря. Він випише направлення на отримання мобільної чи стаціонарної допомоги.

У стаціонарі або вдома пацієнт отримує безоплатно лікування для усунення симптомів захворювання, ефективне знеболення, респіраторну (дихання) та нутритивну (медичне харчування) підтримку, психологічну допомогу, навчання родини та доглядачів особливостям догляду за пацієнтом, запобіганню можливим ускладненням та дотриманню рекомендацій.

Плани на 2021 рік

У Програмі медичних гарантій на 2021 рік до вимог мобільної паліативної медичної допомоги медичні експерти пропонують включити можливість повного або часткового забезпечення клінічним ентеральним харчуванням пацієнтів. Пропозиції також стосуються, зокрема, лікування за наявності гострого больового синдрому, кисневої підтримки, посилення складу фахівців мобільних паліативних бригад і стаціонарних відділень спеціально підготовленим молодшим медичним  персоналом.

Обсяг послуги у 2021 р. так само включатиме комплекс медичних та психологічних послуг, відповідно до потреб пацієнта. НСЗУ не планує виділяти з цього комплексу окремі послуги та створювати на основі них окремі пакети паліативної допомоги. Тож заклади, які укладатимуть у 2021 р. договір з НСЗУ за пакетом стаціонарної чи мобільної паліативної медичної допомоги, мають забезпечити весь комплекс медичної допомоги.

Також у 2021 р. НСЗУ пропонує підвищити тариф на надання стаціонарної паліативної допомоги у 3,6 раза. Тариф на надання мобільної паліативної допомоги — у 3 рази. Але цього вдасться досягти, якщо буде затверджено збільшення бюджету Програми медичних гарантій на 2021 рік до 225 млрд грн.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами nszu.gov.ua, фото надане НСЗУ