Актуальність
Антифосфоліпідний синдром (АФС) — аутоімунне захворювання, що характеризується виробленням в організмі людини антитіл до фосфоліпідів. АФС клінічно проявляється артеріальним, венозним тромбозом, а також пов’язаний з розвитком акушерських ускладнень (наприклад повторних викиднів). Діагностика АФС полягає у підтвердженні підвищеного титру антитіл до β2-глікопротеїду-1 або кардіоліпіну, або підвищеної концентрації вовчакового антикоагулянту в повторних аналізах з інтервалом не менше 12 тиж. Як відомо, коагулопатії є типовим ускладненням COVID-19, яке пов’язано з більш тяжким перебігом, розвитком ускладнень та поганим прогнозом пацієнтів.
Проведено дослідження, в якому оцінювали частоту підвищення рівня вовчакового антикоагулянту та його вплив на ризик розвитку тромботичних ускладнень у пацієнтів, інфікованих COVID-19.
Методи
Проведено ретроспективне когортне дослідження, в якому брали участь 187 пацієнтів. Їх рандомізували на дві групи: перша група включала 119 пацієнтів, яким не проводили визначення або які мали негативний результат полімеразної ланцюгової реакції на SARS-CoV-2 (контрольна група), друга група налічувала 68 пацієнтів з підтвердженим результатом інфікування SARS-CoV-2. Всім пацієнтам проводили визначення вовчакового антикоагулянту у клініці Montefiore Medical Center (Бронкс, штат Нью-Йорк). Період дослідження — з 1 березня по 30 квітня 2020 р.
Результати:
- Підвищений рівень вовчакового антикоагулянту виявлений у 44% пацієнтів з COVID-19 (n=30) і у 22% пацієнтів з контрольної групи (n=27) (р=0,02).
- Частота документованих венозних та артеріальних тромботичних ускладнень у пацієнтів з COVID-19 і підвищеним рівнем вовчакового антикоагулянту становила 63%, тоді як у пацієнтів з нормальним рівнем вовчакового антикоагулянту — 34% (р=0,03).
- У пацієнтів з підвищеним рівнем вовчакового антикоагулянту концентрація С-реактивного білка (СРБ) була вищою, однак асоціацію між рівнем СРБ і ризиком тромботичних ускладнень не виявлено.
- На противагу цьому, рівень D-димера асоціювався з більш високим ризиком подальших тромботичних ускладнень.
- Після проведення аналізу з поправкою на рівень СРБ виявлено, що рівень вовчакового антикоагулянту є незалежним предиктором розвитку тромботичних ускладнень у пацієнта з COVID-19 (відношення шансів 4,39; 95% довірчий інтервал 1,45–14,57; р=0,01).
Висновок
Результати даного когортного дослідження свідчать, що підвищення рівня вовчакового антикоагулянту у пацієнтів з COVID-19 асоційоване з підвищеним ризиком розвитку тромботичних ускладнень. Таким чином, високий рівень вовчакового антикоагулянту може бути незалежним предиктором розвитку ускладнень у пацієнтів з COVID-19, включно з підвищеним ризиком тромбозів, що потребує призначення цій групі пацієнтів антикоагулянтної терапії.
Нагадуємо, що результати нещодавнього дослідження продемонстрували, що серцева недостатність є незалежним фактором ризику поганого перебігу COVID-19 та асоціюється з підвищенням ризику смерті у 2 рази, незалежно від коригування щодо інших прогностичних та значущих факторів.
- Gil M.R., Barouqa M., Szymanski J. et al. (2020) Assessment of Lupus Anticoagulant Positivity in Patients With Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). JAMA Netw Open;3(8):e2017539. doi:10.1001/jamanetworkopen.2020.17539
- Miyakis S., Lockshin M.D., Atsumi T. et al. (2006) International consensus statement on an update of the classification criteria for definite antiphospholipid syndrome (APS). J Thromb Haemost;4(2):295-306. doi:10.1111/j.1538-7836.2006.01753.x
Анна Хиць