COVID-19 та ризик тромбоемболічних ускладнень

6 листопада 2020 о 11:03
2337

Актуальність

Перші дані з Китаю про SARS-CoV-2 свідчили, що вірус переважно вражає легені. Однак із поширенням SARS-CoV-2 у світі почали з’являтися все нові дані щодо частоти тромбоемболічних ускладнень у пацієнтів з COVID-19, що, ймовірно, пов’язано з системним запаленням, наявністю протромботичних факторів та нерухомістю пацієнта.

На сьогодні венозна тромбоемболія (ВТЕ) визнана одним із найсерйозніших ускладнень у пацієнтів з COVID-19, адже частота ВТЕ найвища в умовах відділення інтенсивної терапії та становить від 25 до 69%. Результати досліджень in situ продемонстрували, що SARS-CoV-2 спричиняє пошкодження ендотелію.

Відповідно до сучасних рекомендацій щодо менеджменту пацієнтів із COVID-19, антитромботична терапія рекомендована для всіх госпіталізованих пацієнтів з метою запобігання розвитку тромбоемболічних ускладнень. Однак наявні дані свідчать, що незважаючи на стандартну тромбопрофілактику, серед пацієнтів спостерігаються тромбоемболічні ускладнення.

Проведено дослідження з метою оцінки факторів ризику та частоти розвитку тромбоемболічних ускладнень у пацієнтів із COVID-19.

Дизайн дослідження

Ретроспективне спостережне когортне дослідження, в якому використовували дані двох медичних центрів, 10 регіональних лікарень та 2 амбулаторних закладів медичної допомоги США. Загалом до дослідження було включено 1114 госпіталізованих пацієнтів віком >18 років із підтвердженим діагнозом COVID-19 за допомогою полімеразної ланцюгової реакції. Усіх пацієнтів госпіталізовано внаслідок респіраторних симптомів COVID-19, включно із пневмонією, або гострим респіраторним дистрес-синдромом, які потребували штучної вентиляції легень, підтримки гемодинаміки чи посиленого спостереження. Період дослідження тривав з 13 березня по 3 квітня 2020 р.

Усіх пацієнтів рандомізовано на три групи: 1-ша група включала пацієнтів, яких госпіталізували до інтенсивної терапії (n=170), 2-га група — госпіталізованих до палати стандартної допомоги (n=229), 3-тя група — амбулаторний нагляд (n=715).

Первинним результатом дослідження вибрано розвиток тромбоемболій.

Результати дослідження

Результати дослідження свідчать, що основними серцево-судинними факторами ризику були: артеріальна гіпертензія (35,8%), гіперліпідемія (28,6%) та цукровий діабет (18,0%). Профілактика тромбоемболічних ускладнень була призначена 89,4% пацієнтів із COVID-19 у когорті інтенсивної терапії та 84,7% — у когорті пацієнтів із палати стандартної терапії.

Частота тромбоемболій, серцево-судинних ускладнень та симптоматичної ВТЕ була найвищою у когорті інтенсивної терапії (35,3; 45,9 та 27,0% відповідно), тоді як у когорті стандартної терапії вона була нижчою (2,6; 6,1 та 2,2% відповідно). У когорті амбулаторних пацієнтів не відзначені будь-які ускладнення (0% для всіх).

Висновки

Результати дослідження продемонстрували, що в рамках прийнятої в на сьогодні лікувальної тактики ризик тромботичних ускладнень залишається високим, незважаючи на стандартну профілактику в госпіталізованих пацієнтів із COVID-19, особливо серед госпіталізованих до палати інтенсивної терапії. Ці результати свідчать про необхідність корекції наявних рекомендацій та підходів до лікування пацієнтів, які перебувають у критичному стані. Відсутність тромботичних ускладнень у амбулаторних пацієнтів підтверджує правильність вибраної тактики у пацієнтів із COVID-19, що не мають показань для госпіталізації: призначення антикоагулянтів у профілактичній дозі необхідне обмеженому контингенту таких пацієнтів, які мають високий ризик розвитку ВТЕ та низький ризик кровотеч.

  • Bikdeli B., Madhavan M.V., Jimenez D. et al. (2020) COVID-19 and thrombotic or thromboembolic disease: implications for prevention, antithrombotic therapy, and follow-up: JACC State-of-the-Art Review. J. Am. Coll. Cardiol., 75: 2950–2973.
  • Marietta M., Ageno W., Artoni A. et al. (2020) COVID-19 and haemostasis: a position paper from Italian Society on Thrombosis and Haemostasis (SISET). Blood Transfus, 18: 167–169.
  • Piazza G., Campia U., Hurwitz S. et al. (2020) Registry of Arterial and Venous Thromboembolic Complications in Patients With COVID-19. J. Am. Coll Cardiol., 76(18): 2060–2072.

Анна Хиць