У грудні 2019 р. в Україні стартує дистанційний безоплатний курс для медиків «Інтегроване ведення випадків гіпертензії та діабету». Курс проводить Центр громадського здоров’я МОЗ України.
Актуальність проблеми
В Україні тягар неінфекційних захворювань причетний до 91% загальної кількості смертей та до 82% потенційних років життя, які були втрачені внаслідок захворювання, інвалідності або передчасної смерті. Смертність від 5 основних неінфекційних захворювань (НІЗ), – серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, раку, хронічних обструктивних захворювань легень та психічних розладів, – становить 84% усіх випадків смерті в Україні.
Про що цей курс
- Первинна профілактика НІЗ. Для того щоб ефективно вплинути на рівень захворюваності та смертності від них, необхідно починати працювати з пацієнтами, у яких ще не діагностовано захворювання, але вони мають ризик їх виникнення.
- Оцінка загального серцево-судинного ризику. Значення оцінки у профілактиці та веденні пацієнтів, практичне використання та інструменти.
- Інтегроване ведення пацієнтів з артеріальною гіпертензією та цукровим діабетом 2-го типу. Своєчасна діагностика артеріальної гіпертензії та цукрового діабету є вкрай важливою, оскільки протягом тривалого часу ці захворювання можуть бути безсимптомними. У курсі розглядається оцінка спільних факторів ризику, ефективні підходи щодо їх зниження, коморбідність.
- Командна робота. Ефективне ведення НІЗ на первинному рівні неможливе, якщо немає добре підготовленої, злагодженої, мультидисциплінарної роботи фахівців у закладі первинної медичної допомоги (ПМД), де лікарі, фельдшери, медичні сестри спільно надають допомогу, а керівники закладів розуміють важливість змін та підтримують їх втілення.
- Перерозподіл функцій між лікарем та медичною сестрою, посилення потенціалу та ролі медичної сестри у профілактиці, виявленні та веденні пацієнтів з НІЗ та факторами ризику, підтримка та втілення змін керівником закладу ПМД є запорукою успіху.
- Клінічний аудит для безперервного підвищення якості.
Для кого курс
Курс орієнтований на осіб із закінченою медичною освітою та наявним клінічним досвідом та розроблений у першу чергу для сімейних лікарів, дільничних терапевтів, фельдшерів та медичних сестер, а також рекомендований для проходження керівникам медичних закладів, викладачам кафедр та іншим зацікавленим медичним фахівцям.
Курс є повністю безкоштовним.
Відеолекції, завдання, форум доступні в будь-який час.
Центр громадського здоров’я висловлює щиру подяку всім колегам та експертам, які брали участь у розробці онлайн-курсу: Міністерству охорони здоров’я України, національним та обласним експертам та тренерам, центру співробітництва ВООЗ у Фінляндії, науковцям Оксфордському університету та експертам Європейського регіонального бюро ВООЗ. Щиро дякуємо за підтримку та сприяння у розробці курсу Швейцарській агенції з розвитку та співробітництва та Світовому Банку.
Викладачі:
Вікторія Ткаченко, доктор медичних наук, професор кафедри сімейної медицини Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, національний експерт ВООЗ із неінфекційних захворювань;
Людмила Хіміон, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри сімейної медицини Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, національний експерт ВООЗ із неінфекційних захворювань;
Наталія Ружило, головна медична сестра КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради».
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua