Актуальність
На сьогодні онкологічні захворювання — одна з основних причин смертності — поступаються першістю лише серцево-судинним захворюванням (ССЗ). При цьому сучасна протипухлинна терапія дозволяє зберігати життя і соціальну адаптацію пацієнтам онкологічного профілю протягом десятиліть. Однак застосування протипухлинної терапії обмежене внаслідок її побічних ефектів, у ряді випадків — кардіотоксичних, і ускладнень (ішемічна хвороба серця, систолічна або діастолічна дисфункція міокарда, кардіоміопатія, хронічна серцева недостатність, артеріальна чи легенева гіпертензія, інсульт, перикардит, аритмія, тромбоемболія легеневої артерії тощо), які вкрай несприятливо впливають на прогноз цих пацієнтів.
Саме тому в останні роки кардіоонкологія все частіше виявляється в центрі уваги вчених, однак багато аспектів цієї важливої міждисциплінарної проблеми досі залишаються маловивченими. Очевидно одне, що для успішного лікування хворих онкологічного профілю необхідна взаємодія кардіологів, онкологів, хіміотерапевтів, променевих терапевтів і фахівців у галузі візуалізуючих технологій.
У США онкологія та ССЗ — дві головні причини смертності. Спостереження американських вчених свідчать, що вони пов’язані між собою: розвиток однієї хвороби підвищує імовірність розвитку іншої.
Пацієнти, які перенесли серцево-судинні ускладнення, схильні до підвищеного ризику розвитку злоякісних новоутворень. До такого висновку прийшла група вчених із Массачусетської лікарні загального профілю, Бостон, США (Massachusetts General Hospital in Boston, USA). Результати дослідження представлено на науковому засіданні Американської кардіологічної асоціації (American Heart Association — AHA), 16–18 листопада 2019 р. у Філадельфії.
Об’єкти і методи досліджень
Основні напрямки досліджень:
- Серцевий напад може підвищити ризик розвитку раку.
- Високий 10-річний показник ризику атеросклеротичних серцево-судинних захворювань (Atherosclerotic Cardiovascular Disease — ASCVD) втричі підвищив ризик розвитку раку.
Дані дослідження Framingham Heart Study включали оцінку 12 712 учасників (середній вік — 51 рік), які не мали серцево-судинних ускладнень та онкологічних захворювань на вихідному рівні. Вчені оцінювали рівень мозкового натрійуретичного гормону (B-type natriuretic peptide — BNP) та ризики ССЗ за допомогою оцінки 10-річного ризику для ASCVD.
Результати досліджень
У процесі спостереження зареєстровано, що за 15 років дослідження було 1670 випадків виявлення злоякісних пухлин (19% — рак шлунково-кишкового тракту; 18% — молочної залози; 16% — передміхурової залози; 11% — легені). Дослідники виявили, що:
- Фактори ризику ССЗ, включаючи вік, стать, високий артеріальний тиск і статус куріння, були безпосередньо пов’язані з ризиком розвитку злоякісних новоутворень.
- У пацієнтів з ASCVD ≥20% загроза виникнення будь-якого онкозахворювання була мінімум у 3 рази вища, ніж у учасників з ASCVD ≤5%.
- У людей, які в ході дослідження пережили серцево-судинні ускладнення, ризик розвитку злоякісних пухлин згодом був у 7 разів вищим.
- Пацієнти з високим рівнем BNP також були більш схильні до ризику виникнення онкозахворювань.
«Зазначимо, що BNP — серцевий маркер, пов’язаний із ризиком серцевої недостатності, був пов’язаний з ризиком онкологічних захворювань у майбутньому. На сьогодні у клінічній практиці ми використовуємо BNP для визначення розвитку серцевої недостатності, яка викликана хіміотерапевтичними препаратами, що застосовуються для лікування хворих на рак. Однак це перше дослідження, яке показало, що підвищений рівень BNP пов’язаний із ризиком раку у перспективі», — говорить Токі М. Оквуоса (Tochi M. Okwuosa), віце‑голова Американської ради Серцевої асоціації з клінічної кардіології медичного підкомітету з кардіоонкології та доцент Університету Раш, Чикаго (Vice Chair, American Heart Association Council on Clinical Cardiology Medicine Cardio-Oncology Subcommittee and associate professor at Rush University, Chicago), США.
Висновки
ССЗ та рак — дві провідні причини смертності у США. Згідно з результатами виконаного дослідження, очевидно, що вони тісно пов’язані. Це свідчить про те, що ми, як лікарі, повинні всіляко активно намагатися зменшити вираженість і частоту серцево-судинних факторів ризику не лише для запобігання захворюванням серця, але й одночасно враховувати ризик раку», — прокоментувала керівник дослідження доктор медичних наук Емілі Лау (Emily Lau) з Массачусетської лікарні загального профілю у Бостоні.
Як зазначили дослідники, ССЗ і злоякісні пухлини мають багато спільних факторів ризику, включаючи тютюнопаління, неправильне харчування і брак фізичної активності. На їх думку, наступним дослідженням має стати виявлення біологічних механізмів, що визначають зв’язок між онкозахворюваннями та патологією з боку серцево-судинної системи.
Багато з тих звичок життя, які знижують ризик розвитку ССЗ, також знижують загрозу деяких видів онкологічних захворювань, тому дотримання семи правил здорового способу життя може допомогти запобігти обом захворюванням. Проста сімка життя включає рекомендації їсти здорову їжу (більше фруктів і овочів, цільнозернових продуктів і пісного білка), бути фізично активними; відмовитися від шкідливих звичок та досягти й підтримувати здорову масу тіла», — коментує Едуардо Санчес (Eduardo Sanchez), доктор медичних наук, головний лікар із профілактики ССЗ AHA.
- Emily Lau, Paniagua S.M., Liu E. et al. (2019) Heart disease and cancer risk may be linked. Am. Heart Assoc., Nov. 11.
Анна Хиць