Актуальність
Поширеність цукрового діабету (ЦД) у всьому світі зростає. Японія посідає одне з перших місць серед країн за кількістю людей літнього віку, хворих на ЦД. Зниження кісткової маси та похилий вік відносять пацієнтів до групи ризику переломів кісток, що негативно впливає на повсякденне життя. У пацієнтів із ЦД 2-го типу (ЦД-2), які постійно приймають гіпоглікемічні препарати, відзначають вищий ризик переломів кісток, незалежно від їх щільності, ніж у людей без ЦД. Тому група вчених з Японії вирішили провести ретроспективне дослідження з вивчення взаємозв’язку дії гіпоглікемічних препаратів та підвищення ризику переломів кісток у людей літнього віку.
Матеріал та методи
Вчений Такеші Хорій разом зі співавторами з Токійської центральної лікарні (Saiseikai Central Hospital) провели дослідження з оцінки факторів ризику, пов’язаних із переломами кісток у людей літнього віку. Проаналізовано дані 2112 пацієнтів літнього (≥65 років) віку з ЦД-2, які були госпіталізовані. До групи обстеження включено пацієнтів, які відповідали таким критеріям: вік ≥65 років, діагноз ЦД-2, швидкість клубочкової фільтрації <60 мл/хв/1,73 м2 та застосування гіпоглікемічних препаратів (відносний ризик 4,28).
Результати дослідження та висновки
У результаті дослідження вченими встановлено, що застосування препаратів групи тіазолідиндіону значно підвищує ризик перелому кісток в осіб похилого віку (відносний ризик 4,28). Це зобов’язує практикуючого лікаря уважніше підбирати гіпоглікемічні препарати для пацієнтів літнього віку.
- Horii T., Iwasawa M., Kabeya Y. et al. (2019) Investigating the risk of bone fractures in elderly patients with type 2 diabetes mellitus: a retrospective study. BMC Endocrine Disorders, 19(1): 81.
Анна Хиць