Що насправді затвердили в МКХ-11

4 червня 2019 о 18:09
5533

20 травня 2019 р. у Женеві Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) представила нове 11-те видання Міжнародної класифікації хвороб (МКХ-11) на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я. Це найбільш повний та систематизований перелік відомих і визнаних доказовою медициною хвороб та станів. Ним користуються медики, страхові компанії та застосовують у системі охорони здоров’я для прийняття рішень по всьому світу. МКХ-11 набере чинності після погодження з усіма країнами ВООЗ.

Які зміни внесли до МКХ-11

У новому виданні МКХ-11 вперше ігрова залежність класифікується як психічний розлад. Такий розлад характеризують як поведінкову залежність від азартних ігор — онлайн і офлайн. Діагностувати його зможуть у разі виявлення порушення в особистій, сімейній, соціальній поведінці, що спостерігається щонайменше 12 міс.

Змінилися підходи до класифікації інсульту: тепер це захворювання мозку, а не системи кровообігу. У МКХ-11 цілий розділ присвячений сексуальному здоров’ю. Це також нововведення МКХ-11.

Крім того, в МКХ-11:

  • менше термінів для діагностування посттравматичного стресового розладу: діагностувати розлад буде легше;
  • алергії — захворювання імунної системи: таке групування покращить розуміння реакцій людини;
  • альтернативна медицина в одному розділі — легше обчислювати статистичні дані щодо хвороб та станів, поняття про які виникли ще в стародавній китайській медицині й сьогодні широко використовуються в Китаї, Японії, Кореї та інших країнах світу;
  • спеціальні коди щодо антибіотикорезистентності, це допоможе точніше визначати ефективність ліків по всьому світу.

Докладніше: Міжнародна класифікація хвороб (11-те видання)

А от щодо вигорання фактично нічого не змінилось — явище описане в тому ж розділі, але ширше.

Докладніше про професійне вигорання в МКХ-11

Про професійне вигорання йдеться в розділі «Фактори, що впливають на стан здоров’я або контакт зі службами системи охорони здоров’я». У цьому розділі описані причини звернень пацієнтів за медичною допомогою. Ці причини не класифікуються як хвороби або стан здоров’я.

Згідно з МКХ-11, вигорання — це синдром, що виникає внаслідок хронічного стресу на робочому місці. Тобто хронічний стрес на роботі може призвести до емоційного вигорання.

Основні ознаки професійного вигорання:

  • втрачається енергійність, з’являється відчуття виснаження;
  • підвищується психологічне дистанціювання від роботи, негативні й песимістичні думки про роботу;
  • знижується професійна ефективність.

Синдром вигорання використовується у професійному контексті й не повинен застосовуватися для опису досвіду в інших сферах життя. ВООЗ наголошує, що синдром вигорання на роботі — не нововведення МКХ-11. Це визначення також було у попередньому виданні — МКХ-10.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua