Урядова програма «Доступні ліки» успішно працює в Україні уже рік. 4 квітня 2018 р. керівництво Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України прозвітувало перед Урядом і суспільством про результати її роботи та поділилося планами на майбутнє.
Рік роботи програми у цифрах і фактах
Як повідомили очільники МОЗ України, сьогодні Урядова програма «Доступні ліки» працює у 7138 аптеках України, тобто кожен третій аптечний заклад відпускає ліки, за які повністю або частково платить держава — кожен українець зі своїх податків.
У програмі задіяно 23 діючі речовини, 239 торгових найменувань препаратів, 47 з яких для пацієнта — повністю безоплатні. Для порівняння: у квітні 2017 р., коли програма стартувала, ці показники виглядали так: 21/153/23. Сьогодні у програмі є 184 препарати для лікування серцево-судинних захворювань, 43 — цукрового діабету 2-го типу, 12 — бронхіальної астми.
Лідери реалізації програми «Доступні ліки» — Донецька, Харківська, Львівська, Миколаївська та Вінницька області. Аутсайдери — Одеська, Волинська, Хмельницька, Київська та Івано-Франківська області. Рейтинг регіонів складений за результатами роботи програми у 2018 р. Особливо фахівці МОЗ України звертали увагу на швидкість переукладання угод з аптечними закладами та відновленням роботи програми.
Як вплинула програма «Доступні ліки» на здоров’я українців
Результати року роботи програми «Доступні ліки» вимірюються не лише кількісними, але і якісними показниками. За даними регіонів, у середньому на 4,2% зменшилася кількість викликів швидкої допомоги з підозрою на інсульт чи інфаркт, майже на 6% — кількість викликів швидкої для людей із нападами бронхіальної астми, кількість пацієнтів з нормалізованою глюкозою у крові (HbA1c — глікований гемоглобін) при цукровому діабеті 2-го типу збільшилася на 6%.
За час дії програми суттєво зменшилася кількість ускладнень у пацієнтів з цукровим діабетом 2-го типу — на 2,65%.
Ціни та попит
За оцінками, 91% українців підтримують програму. Адже «Доступні ліки» допомагають пацієнтам із хронічними захворюваннями заощаджувати значні кошти сімейного бюджету.
Наприклад, сімейний бюджет пари, що мають цукровий діабет 2-го типу та бронхіальну астму, можна заощадити на близько 1000 грн./міс: на препаратах для лікування астми можна заощадити 878,54 грн./міс, цукрового діабету 2-го типу — 87,98 грн.
При лікуванні серцевої недостатності та застосуванні схеми лікування: еналаприл+ спіронолактон+ нітрогліцерин+ метопролол + дигоксин пацієнт може заощадити щонайменше 200 грн./міс.
Завдяки референтному регулюванню цін (вартість препарату не повинна перевищувати середньої ціни у 5 сусідніх країнах Європи) на деякі групи препаратів ціна знизилася на 60%. Зокрема, це препарати симвастатину (60%), спіронолактону (57%) та клопідогрелю (55%). У середньому — усі виробники знизили ціни на чверть для того, щоб долучитися до програми відшкодування.
Позиція фармвиробників
Чому фармвиробники на це погодилися? Держава гарантує їм попит, який стрімко знижується в умовах вільного ринку через неплатоспроможність українців. Натомість відзначають неймовірний приріст у споживанні ліків, що увійшли до програми. У 2017 р. попит на препарати для лікування серцево-судинних захворювань, що увійшли до програми, збільшився порівняно з аналогічним періодом 2016 р. на понад 90%. Споживання ліків для терапії пацієнтів із цукровим діабетом 2-го типу за цей же період зросло на 76,5%, а препаратів для лікування при бронхіальній астмі — на 28%.
Про найближчі зміни: електронний рецепт
Вже зовсім скоро МОЗ України обіцяє запустити у деяких регіонах такий сучасний інструмент, як електронний рецепт.
МОЗ України вже виокремило регіони, де стартує пілотний проект. Це місто Вінниця та Вінницька область, місто Дніпро та Дніпропетровська область, місто Івано-Франківськ та Івано-Франківська область, місто Черкаси та Черкаська область і місто Бахмут.
До кінця 2018 р. планується запровадити електронний рецепт по всій країні — там, де для цього буде технічна можливість.
Електронний рецепт — це цифровий аналог рецептів на паперових бланках. У ньому зазначено, хто виписав рецепт та яку активну речовину призначено пацієнтові. Такий рецепт підписується електронним підписом. Цей документ одразу потрапляє в систему, де його можуть побачити провізори. Пацієнт отримує SMS-повідомлення з номером рецепта, який потрібно назвати в аптеці. Доступ до електронної системи рецептів буде обмеженим.
Над чим працюють
Зараз МОЗ України веде роботу над тим, щоб удосконалити бюджетне законодавство у частині безперервності фінансування програми «Доступні ліки». Адже питання, пов’язані з закінченням одного бюджетного року і початком іншого, не мають впливати на процес лікування: пацієнти, що мають хронічні серцево-судинні захворювання, цукровий діабет 2-го типу та бронхіальну астму, мають лікуватися безперервно.
Як буде розвиватися програма «Доступні ліки»
Стратегічна мета — долучити до програми «Доступні ліки» усі лікарські засоби з державних програм, якими пацієнти лікуються на амбулаторному рівні.
Міністерство продовжує працювати і над іншими напрямками, але першочергова мета — зробити «Доступні ліки» доступними для кожного. Особливо це стосується пацієнтів, які проживають у сільській місцевості.
«І ми справді віримо, що фельдшери нам у цьому допоможуть.
З точки зору законодавчого регулювання — сьогодні кожен фельдшер може виписувати рецепти хронічно хворим пацієнтам і відпускати ліки у фельдшерсько-акушерському пункті, якщо у селі відсутня аптека.
Закликаємо місцеву владу посприяти цій практиці і подумати над тим, яким чином вони можуть заохочувати фельдшерів до додаткової роботи», — зазначають у Міністерстві.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua