Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман зустрівся із Ольгою Броварець, наймолодшим доктором фізико-математичних наук в Україні, чиє відкриття щодо дослідження мутацій в ДНК дає можливість роботи з метою створення у недалекому майбутньому лікарських засобів від раку.
Глава Уряду поспілкувався із талановитою вченою про її наукове відкриття, а також плани щодо його практичного впровадження.
Також В. Гройсман та О. Броварець обговорили шляхи реформування системи академічної науки в Україні в цілому та створення системи мотивації для молодих вчених.
На переконання Прем’єр-міністра, система фінансування Національної академії наук (НАН) України та мотивації для вчених має бути змінена таким чином, аби забезпечити провадження усього циклу — від проведення наукового дослідження до практичного запровадження його результатів.
В. Гройсман зазначив, що наприкінці року зустрівся із вченими НАН України щодо проблемних питань наукової сфери. Найближчим часом відбудеться друге обговорення.
«Я би хотів почути, як змінити систему фінансування науки. Мене цікавить увесь цикл: дослідження — результат — впровадження. Ці речі ми маємо опрацювати так, щоб ця система почала працювати, — підкреслив Глава Уряду. — Тут треба шукати відповіді. Я готовий докласти усіх зусиль, щоб інвестувати в науку. Необхідно змінювати саму систему фінансування науки, підвищувати ефективність використання ресурсів. Коли ми розумітимемо, що система потребує більшого фінансування, але вона буде продукувати продукт зовсім іншого ґатунку, ми знаходитимемо ці кошти на інвестування».
Також потрібно розробити модель створення матеріально-технічної бази, забезпечення спеціальним обладнанням наукових закладів, зауважив В. Гройсман.
Глава Уряду зазначив, що обсяг фінансування НАН України за рахунок загального фонду Державного бюджету в 2017 р. визначений у сумі 2 млрд 701,8 млн грн., що на 641,2 млн грн., або на 31,1%, більше за обсяг фінансування 2016 р. Це зростання відбулося вперше після трирічного зменшення фінансування.
«Я дуже радію, коли українці здобувають світове визнання у всіх сферах життя. Ми маємо прекрасні здібності, все для того, щоб бути успішними. І я радію, коли очікування підтверджуються», — зазначив Глава Уряду. — Бажаю успіхів і хочу, щоб ви досягли усіх вершин у науці. Якщо Ваше відкриття дасть можливість людям долати тяжкі хвороби, такі як онкологічні захворювання, я думаю, що це не просто відкриття — це місія, щоб допомагати людям і рятувати їм життя», — наголосив Прем’єр-міністр.
«Розцінюю нашу зустріч, як Вашу увагу до наукової молоді, яка торує свій шлях до науки, і до проблем, з якими вона стикається на цьому шляху. Науковій молоді надзвичайно важливо мати шанс на реалізацію в Україні, рідній державі, щоб застосувати свій талант і потенціал. Для цього потрібні достойні умови для життя та праці», — зазначила науковець О. Броварець.
Ольга Олександрівна Броварець — провідний науковий співробітник відділу молекулярної та квантової біофізики в Інституті молекулярної біології і генетики НАН України.
Вчена вирахувала закономірність, з якою пари хромосом з мутацією вбудовуються в ДНК людини, в результаті чого виникають небезпечні й смертельні хвороби, зокрема рак.
О. Броварець стала лауреаткою премії Scopus Awards Ukraine 2016 р. в номінації «Найкращий колектив вчених, який досяг значних наукових результатів без західних колаборацій», разом із доктором біологічних наук Дмитром Говоруном.
У 2011 р. О. Броварець захистила кандидатську дисертацію на тему «Фізико-хімічна природа спонтанних та індукованих мутагенами транзицій і трансверсій». У 2015 р. — докторську дисертацію: «Мікроструктурні механізми виникнення спонтанних точкових мутацій». На початку 2016 р. стала наймолодшим доктором фізико-математичних наук України у віці 29 років.
Науковець має високі наукометричні показники: індекс Гірша 22 — у Scopus (914 цитувань, 44 документи) і 22 — у Google Scholar (1055 цитувань). Загальна кількість прочитань розділу у міжнародній монографії за її співавторства становить 3600 разів.
Ольга Олександрівна — авторка понад 100 наукових праць, опублікованих переважно у провідних міжнародних виданнях. Профіль в Research Gate вже прочитали понад 3500 разів.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.kmu.gov.ua