У Верховній Раді (ВР) України зареєстровано проект постанови «Про проведення парламентських слухань на тему: «Медична освіта в Україні: погляд у майбутнє» № 5600.
Метою проведення зазначених парламентських слухань є обговорення стану та визначення перспектив подальшого розвитку медичної освіти в Україні.
Забезпечення підготовки і проведення зазначених парламентських слухань пропонується доручити Комітету ВР України з питань охорони здоров’я та Комітету ВР України з питань науки і освіти.
Доповідачем із зазначеного питання під час розгляду його на пленарному засіданні ВР України призначено голову Комітету ВР з питань охорони здоров’я, народного депутата України О.В. Богомолець.
Слухання планують провести 1 березня 2017 р. До цього часу Кабінет Міністрів України, у разі прийняття постанови, має до 22 лютого 2017 р. підготувати і подати до ВР України інформаційно-аналітичні матеріали з питання парламентських слухань, тиражовані для народних депутатів України, відповідні пропозиції до рекомендацій парламентських слухань та визначити доповідача із зазначеного питання.
У пояснювальній записці до документа йдеться, що наближення системи охорони здоров’я до європейських стандартів неможливе без зміни парадигми базової, середньої і вищої медичної освіти.
Нова система медичної освіти має відповідати моделі сучасної економіки та інтеграції України в європейський економічний та освітній простір.
Сучасна медицина стрімко розвивається в пошуках і впровадженні нових методів лікування, діагностики захворювань, новітніх інформаційних технологій. Тому програми підготовки майбутніх медиків повинні ґрунтуватися на вимогах європейських протоколів і стандартів лікування хвороб, сучасних інформаційних технологіях, передбачати можливість опанування практичних навичок роботи з сучасним лікувально-діагностичним обладнанням. В навчальному процесі до- та післядипломної підготовки медичних працівників потрібно запроваджувати використання сучасних телемедичних технологій, щоб наші спеціалісти мали змогу навчатися і працювати в єдиному професійному європейському просторі.
Без стандартів освітньої діяльності, що визначали б вимоги до кадрового, навчально-методичного, матеріально-технічного та інформаційного забезпечення освітнього процесу, неможливо запровадити автономність медичних навчальних закладів, відповідно до прийнятого 1 липня 2014 р. Закону України «Про вищу освіту».
Необхідно активізувати процес утворення університетських клінік та університетських лікарень, передбачений Законом України «Про вищу освіту», стимулюючи створення спільних освітньо-науково-практичних кластерів (інститут — університет — клініка), які б стали основою розробки новітніх лікувально-діагностичних технологій на базі доказової медицини.
Підготовка кадрів для галузі має враховувати її реальну потребу в конкретних спеціалістах та потребу пацієнтів у доступі до якісної медичної допомоги.
Нині дефіцит тільки первинної ланки у кадровому забезпеченні становить 2,4 тис. сімейних лікарів та більше 900 педіатрів. Загальна кількість вакантних посад лікарів сягає 21 тис., із них 6 тис. — у закладах охорони здоров’я у сільській місцевості. Кадрові потреби галузі не компенсуються тим, що кожного року випускається близько 10 тис. спеціалістів, тому що понад 7 тис. фахівців щороку змінюють спеціальність або їдуть працювати за кордон.
Реорганізація системи управління, фінансування та менеджменту нової системи охорони здоров’я не відбудеться без зміни моделі освіти шляхом децентралізації, дерегуляції, запровадження інституційної, академічної та фінансової автономії навчальних закладів, дотримання принципу відповідальності навчальних закладів за результати освітньої діяльності та незалежної оцінки якості фахівців.
Проведення парламентських слухань на вищезазначену тему є найважливішим інструментом держави, який має сприяти налагодженню та підтримці відповідного суспільного діалогу, всебічному публічному обговоренню наявного в Україні стану медичної освіти та заходів, яких має бути вжито державною владою України для забезпечення євроінтеграційного розвитку вітчизняної медичної освіти.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://iportal.rada.gov.ua/,
http://komzdrav.rada.gov.ua/